ITPP2/443-585/10/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 września 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-585/10/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2010 r. (data wpływu 17 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na wykonanie usługi remontu i konserwacji platformy wiertniczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2010 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na wykonanie usługi remontu i konserwacji platformy wiertniczej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka w ramach prowadzonej działalności rozpocznie świadczenie usług polegających na demontażu i montażu rurociągów, pracach elektrycznych związanych z przeglądem i konserwacją urządzeń elektrycznych, robotach antykorozyjnych - czyszczeniu i malowaniu kolumny oraz szybu pomp głębinowych, robotach antykorozyjnych rurociągów, montażu izolacji ciepłochłonynnych rurociągów pary, montażu rusztowań specjalistycznych z projektem organizacji montażu dla robót remontowych pomp głębinowych, wieży wiertniczej, heli deck-u i rurociągów. Dodatkowo zakres prac obejmie mobilizację i demobilizację, transport, przygotowanie dokumentacji remontowej, projektu technicznego rurociągów, projektu organizacji montażu rurociągów, montażu i demontażu tymczasowego zaplecza, poza bazą lądową zamawiającego, niezbędnych do wykonywania ww. prac. Powyższe prace wykonywane są na zlecenie polskiego kontrahenta i dotyczą remontu platformy wiertniczej, która na czas remontu przycumowana będzie do nabrzeża w Porcie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka dla opisanych w stanie faktycznym prac remontowych i konserwacyjnych przeprowadzonych na platformie wiertniczej, sklasyfikowanej w PKWiU 35.11.40 ma prawo do zastosowania, na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług, stawki 0%.

Zdaniem Wnioskodawcy powołującego treść art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 28b ust. 1, art. 81 ust. 1 pkt 15 oraz ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, spełnia warunki określone w art. 83 ust. 1 pkt 15 oraz ust. 2 ustawy, i może zastosować dla usług remontowych i konserwacyjnych platformy wiertniczej, sklasyfikowanej w PKWiU 35.11.40, stawkę podatku 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z treści art. 7 ust. 1 powołanej ustawy wynika, że dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawką podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 oraz ich części składowych.

W odniesieniu do usług wymienionych w ww. przepisie, prawo do zastosowania 0% stawki podatku ustawodawca uzależnił - jak wynika z zapisu ust. 2 tegoż artykułu - od prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Świadczenie składające się z co najmniej dwóch czynności, które z ekonomicznego punktu widzenia tworzy jedną całość ma miejsce wtedy, gdy jedną z jego części składowych uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej. Usługę należy uznać za usługę pomocniczą, jeżeli nie stanowi ona dla nabywcy celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego zrealizowania (wykorzystania) usługi zasadniczej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi dotyczące platformy wiertniczej (demontażu i montażu rurociągów, pracach elektrycznych związanych z przeglądem i konserwacją urządzeń elektrycznych, robotach antykorozyjnych pomp głębinowych i rurociągów, montażu izolacji ciepłochłonynnych rurociągów, rusztowań specjalistycznych z projektem organizacji montażu dla robót remontowych pomp głębinowych, wieży wiertniczej, heli deck-u i rurociągów) na zlecenie polskiego kontrahenta. Dodatkowo zakres prac obejmie mobilizacje i demobilizację, transport, przygotowanie dokumentacji remontowej, projektu technicznego rurociągów, projektu organizacji montażu rurociągów, montażu i demontażu tymczasowego zaplecza poza bazą lądową.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że świadczone przez Spółkę usługi mają charakter świadczenia złożonego. Zatem Spółce przysługuje prawo do zastosowania 0% stawki podatku dla usługi remontu i konserwacji platformy wiertniczej, pod warunkiem, że - jak wynika z treści wniosku - jest ona sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 35.11.40, a Spółka prowadzi dokumentację, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy. W przeciwnym przypadku świadczenie przedmiotowych usług jest opodatkowane 22% stawką podatku.

Jednocześnie informuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji wyrobów (platformy wiertniczej), w związku z tym niniejszą interpretacje wydano wyłącznie w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę grupowanie statystyczne. Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11), zainteresowany podmiot sam klasyfikuje m.in. swoje produkty (wyroby i usługi), według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania promu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl