ITPP2/443-577/08/PS - Dokumentowanie przychodów z tytułu przeprowadzonych szkoleń na rzecz podmiotów trzecich przez Stowarzyszenie będące organizacją non-profit, nieposiadające statusu podatnika VAT czynny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 września 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-577/08/PS Dokumentowanie przychodów z tytułu przeprowadzonych szkoleń na rzecz podmiotów trzecich przez Stowarzyszenie będące organizacją non-profit, nieposiadające statusu podatnika VAT czynny.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2008 r. (data wpływu 26 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości dokumentowania przychodów za przeprowadzone szkolenia pracowników podmiotów trzecich - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2008 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości dokumentowania przychodów za przeprowadzone szkolenia pracowników podmiotów trzecich.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność non-profit w zakresie aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych oraz osób młodych, polegającej na poszukiwaniu pracy oraz podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej. W zakresie zadań statutowych Stowarzyszenie organizuje szkolenia pracownicze, na wniosek podmiotów zewnętrznych. W zamian firmy te regulują na rzecz Stowarzyszenia należności za przeprowadzone szkolenie, które to należności Stowarzyszenie w całości przeznacza na działalność statutową. Wnioskodawca podkreślenia, iż nie prowadzi zarobkowej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dokumentowanie przychodów Stowarzyszenia z tytułu przeprowadzanych szkoleń pracowników podmiotów trzecich zlecających te szkolenia, przeznaczanych następnie przez Stowarzyszenie w całości na cele statutowe, winno być dokumentowane fakturami VAT, rachunkami czy innymi dowodami księgowymi.

Zdaniem Wnioskodawcy przychody uzyskiwane z wymienionych powyżej źródeł winny być dokumentowane rachunkami. Zgodnie bowiem z art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. W przypadku sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej obowiązek wystawienia faktury związany jest żądaniem tych osób (art. 106 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług). Również przepis § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) określa obowiązki podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT "czynny", co do dokumentowania faktu sprzedaży towarów i usług. Dokumentem tym jest faktura VAT. Wnioskodawca podnosi, iż Stowarzyszenie nie jest zarejestrowane jako "czynny" podatnik VAT, nie prowadzi też działalności zarobkowej. Wobec tego nie może wystawić faktury VAT. Właściwym dokumentem będzie w tym przypadku rachunek, o którym mowa w art. 87 Ordynacji podatkowej, który nakłada na podatników prowadzących działalność gospodarczą obowiązek wystawienia na żądanie kupującego lub usługobiorcy rachunku potwierdzającego dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Wnioskodawca wskazał, iż takiej odpowiedzi udzielił też Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce (postanowienie z dnia 20 sierpnia 2007 r., nr OR/423-10/07). Pytanie: "Czy Klub może wystawić rachunki za reklamę lub sponsoring dla firm chcących wspierać finansowo działania Klubu..." Pytanie zadało stowarzyszenie kultury fizycznej działające jako klub sportowy, niebędące podatnikiem podatku od towarów i usług. W odpowiedzi organ podatkowy zgodził się z podatnikiem, że klub sportowy może firmie lub osobie fizycznej sponsorującej jego działania wystawić rachunek. Analogicznego wyjaśnienia, w kwestii dokumentowania przekazania środków pieniężnych dla klubu piłkarskiego, udzielił Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim (postanowienie z dnia 26 kwietnia 2007 r., nr 1406/DDz/415-2/07). Ponadto Wnioskodawca wskazał stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lwówku Śląskim (postanowienie z dnia 19 stycznia 2007 r., nr 423/1/25/PD/6/06), który uznał, że udokumentowanie wydatków na sponsoring tylko wyciągami bankowymi, potwierdzającymi przekazanie środków pieniężnych przelewem bankowym na konto sponsorowanego oraz podpisaną umową sponsoringu, nie daje możliwości zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem organu podatkowego taki wydatek obowiązkowo powinien być udokumentowany fakturą VAT lub rachunkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl