ITPP2/443-566a/10/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 września 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-566a/10/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 czerwca 2010 r. (data wpływu 14 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniach 10 sierpnia i 2 września 2010 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania zwolnienia od podatku do czynności zbycia lokalu użytkowego w sytuacji zawarcia aktu notarialnego po upływie dwóch lat od sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 10 sierpnia i 2 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania zwolnienia od podatku do czynności zbycia lokalu użytkowego w sytuacji zawarcia aktu notarialnego po upływie dwóch lat od sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego.

W przedmiotowym wniosku oraz w uzupełnieniach przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka w ramach działalności deweloperskiej buduje i sprzedaje lokale użytkowe oraz mieszkalne. Przy budowie obiektów Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z różnych formalno-prawnych względów akt notarialny przenoszący własność sporządzany jest po upływie dwóch lat od przekazania nabywcy kluczy do lokalu oraz podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Od momentu protokolarnego przekazania do podpisania aktu notarialnego lokal usługowy jest wykańczany i przystosowany do użytkowania. Odebrany przez służby sanitarne, straż pożarną i nadzór budowlany uzyskuje pozwolenie na użytkowanie. Przed podpisaniem aktu notarialnego lokal wydawany jest przyszłemu nabywcy wyłącznie na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, po wcześniejszym całkowitym uregulowaniu ceny nabycia. Do momentu podpisania aktu notarialnego z tą samą osobą, której przekazano protokołem lokal, Spółka nie pobiera żadnych opłat za korzystanie z lokalu.

W związku z powyższym zadano pytania sprowadzające się do kwestii:

1.

Czy zwolnieniem od podatku od towarów i usług objęta jest sprzedaż lokali, w przypadku których zawarcie aktu notarialnego następuje po upływie dwóch lat od przekazania protokołem zdawczo-obiorczym nabywcy.

2.

Czy w opisanym przypadku, aby zrezygnować ze zwolnienia wymienionego w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a należy złożyć oświadczenie określone w art. 43 ust. 10 i 11.

Zdaniem Wnioskodawcy, z definicji zawartej w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, którego treść powołał, wynika, że w sytuacji, kiedy po wybudowaniu lub ulepszeniu nieruchomości nie dokonano jej sprzedaży lub wydania do użytkowania na podstawie umowy najmu lub dzierżawy nie dojdzie do pierwszego zasiedlenia, nawet jeśli lokal będzie użytkowany na własne potrzeby. W ocenie Spółki sprzedaż lokali, w przypadku których akt notarialny sporządzany jest po upływie dwóch lat od przekazania ich protokołem zdawczo-odbiorczym, nie jest objęta zwolnieniem. W tym przypadku nie ma potrzeby składania oświadczenia, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i 11, gdyż sprzedaż ta jest czynnością podlegającą opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się - w myśl dyspozycji art. 7 ust. 1 ww. ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie regulacji zawartej w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwolniona od podatku została dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a powołanej ustawy, zwalnia się od podatku również dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Na podstawie ust. 7a tegoż artykułu, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Zgodnie z art. 43 ust. 10 wskazanej wyżej ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl ust. 11 powołanego artykułu, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Stosownie do art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż w ramach działalności deweloperskiej Spółka sprzedaje lokale usługowe sporządzając akt notarialny po upływie dwóch lat od przekazania nabywcy kluczy do lokalu i podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Lokal wydawany jest przyszłemu nabywcy wyłącznie po całkowitym uregulowaniu ceny nabycia. W tym czasie lokal jest wykańczany i przystosowany do użytkowania, a Spółka nie pobiera żadnych opłat z tytułu korzystania. Przy budowie obiektu Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść regulacji zawartej w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, iż pomimo faktu, że lokale użytkowe, do momentu podpisania aktów notarialnych dotyczących ich sprzedaży, będą nieodpłatnie użytkowane przez przyszłych nabywców, nie dojdzie do ich pierwszego zasiedlenia w rozumieniu ww. przepisu. Zatem dokonana dostawa przedmiotowych lokali znajdujących się w budynku, przy budowie którego Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia i nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku. W związku z powyższym nie znajdą zastosowanie normy prawne zawarte w art. 43 ust. 10 i 11 powołanej ustawy dotyczące rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 tego artykułu. Dodatkowo należy wskazać, że w przypadku otrzymania zaliczki na poczet planowanej dostawy Spółka będzie zobowiązania do jej opodatkowania w momencie uznania jej rachunku bankowego, niezależnie od daty podpisania aktu notarialnego.

Jednocześnie informuje się, że rozstrzygnięcia kwestii możliwości zastosowania zwolnienia od podatku do czynności zbycia: lokalu, który po wybudowaniu został przeznaczony na mieszkanie służbowe oraz lokalu po upływie dwóch lat od oddania go w użytkowanie, na podstawie umowy najmu lub dzierżawy dokonano w interpretacjach indywidualnych o numerach ITPP2/443-566b/10/RS i ITPP2/443-566c/10/RS. Natomiast w kwestii określenia daty pierwszego zasiedlenia wydano postanowienie nr ITPP2/443-566d/10/RS.

Ponadto wskazuje się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii stawki podatku dla dostawy przedmiotowych lokali z uwagi na fakt, że Spółka nie postawiła w tym zakresie pytania oraz nie przedstawiła własnego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl