ITPP2/443-529/13/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 września 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-529/13/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2013 r. (data wpływu 6 czerwca 2013 r.), uzupełnionym w dniach 15 lipca i 8 sierpnia 2013 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania sprzedaży lokalu użytkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 15 lipca i 8 sierpnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania sprzedaży lokalu użytkowego.

W złożonym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 19 listopada 2012 r. zakupiła Pani prywatnie u dewelopera lokal mieszkalny o powierzchni 103,7 m2, w celu jego zasiedlenia. Z uwagi na zmianę planów życiowych, postanowiła wynająć ten lokal. Miejscowość, w której posadowiony jest budynek jest mała i nie mogła Pani znaleźć chętnych do najmu tak dużego mieszkania, ani do jego zakupu. Lokal położony jest na pierwszej kondygnacji, w związku z czym było zainteresowanie nim jako lokalem użytkowym. W dniu 8 stycznia 2013 r. doszło do przekształcenia mieszkania na lokal użytkowy, w celu najmu lub jego odsprzedaży. W związku z przekształceniem poniosła Pani nakłady poniżej 30% "kosztów zakupu". Ww. lokal jest obecnie przeznaczony do odsprzedaży, nie wyklucza się jednak jego najmu, o ile znajdzie się najemca. Nie przewiduje się wykorzystywania go do innych celów. Lokal jest oferowany na rynku poprzez ogłoszenia: na lokalu, w prasie, w Internecie, wśród znajomych oraz "wszelkie formy dostępnych ogłoszeń możliwych do wykorzystania". Do chwili obecnej jedyną Pani transakcją związaną z zakupem i sprzedażą nieruchomości był zakup w styczniu 2008 r. działki rekreacyjnej i jej sprzedaż w lipcu 2011 r. Posiada Pani również działkę jako współwłaściciel (50%/50%), którą planuje w przyszłości sprzedać. Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz uzyskuje dochody z prywatnego najmu lokalu użytkowego (są to jedyne źródła dochodów). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej ani w ramach uzyskiwanych dochodów z tytułu najmu nie jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży powyższego lokalu będzie Pani musiała odprowadzić podatek 23%.

Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym we wniosku oraz jego uzupełnieniu, czynności sprzedaży nieruchomości, jeżeli nieruchomość ta stanowi majątek osobisty i nie służy prowadzonej działalności gospodarczej, nie można uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 9 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zgodnie z którym, za działalność taką uznaje się wykorzystanie majątku rzeczowego i wartości niematerialnych i prawnych w celu uzyskiwania z tego tytułu stałego dochodu. Wskazała Pani, że sprzedaż nieruchomości byłaby czynnością sporadyczną i z natury rzeczy nie wiązałaby się z uzyskiwaniem stałego dochodu. Tym bardziej, że "ewentualnie przewiduje się sprzedaż po wartości nabycia". Podniosła, że stały dochód jest uzyskiwany z innych źródeł. Stanowisko oparła Pani również na tym, że zakup nieruchomości nie został dokonany z zamiarem jej dalszej odsprzedaży, lecz w celu jej zasiedlenia. Uważa Pani, że sprzedaż przedmiotu z majątku osobistego osoby fizycznej, który nie jest związany z działalnością gospodarczą prowadzoną w formie zorganizowanej oraz nie był nabyty w celu dalszej jego odsprzedaży, nie ma charakteru handlowego, podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie podlega pod zapisy zawarte w art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Stanowisko oparła Pani również na tym, że ewentualne przyszłe przychody z tytułu sprzedaży nieruchomości nie przekroczą wymaganego progu zobowiązującego do pobierania i odprowadzania podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne.

Według art. 46 § 1 Kodeksu, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 powołanej wyżej ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L 347 str. 1 z późn. zm.), "podatnikiem" jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.

"Działalność gospodarcza" obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej Dyrektywy, państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności jednej z następujących transakcji:

a.

dostawa budynku lub części budynku oraz związanego z nim gruntu, przed pierwszym zasiedleniem;

b.

dostawa terenu budowlanego.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług - w świetle powyższych przepisów - jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - musi ona być zrealizowana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże w myśl art. 146a pkt 1 tej ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Według art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do wydania budynku (budowli) lub jego części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie ma miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, bowiem zarówno sprzedaż, jak i najem są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Ustęp 11 powyższego artykułu stanowi, że oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z ust. 7a powyższego artykułu, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Jak stanowi art. 113 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Stosownie do brzmienia ust. 2 ww. artykułu, do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Według regulacji ust. 5 powyższego artykułu, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę. Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:

1.

sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty, o której mowa w ust. 1, oraz

2.

przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu, o którym mowa w pkt 1, w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 19 listopada 2012 r. zakupiła Pani prywatnie u dewelopera lokal mieszkalny o powierzchni 103,7 m2, w celu jego zasiedlenia. Z uwagi na zmianę planów życiowych, postanowiła wynająć ten lokal. Miejscowość, w której posadowiony jest budynek jest mała, w związku z czym nie mogła Pani znaleźć chętnych do jego najmu, ani zakupu. W związku z zainteresowaniem ww. lokalem jako lokalem użytkowym, w dniu 8 stycznia 2013 r. przekształciła go Pani w lokal użytkowy, w celu najmu lub odsprzedaży. W związku z przekształceniem poniosła Pani nakłady poniżej 30% "kosztów zakupu". Ww. lokal jest obecnie przeznaczony do odsprzedaży, nie wyklucza się jednak jego najmu, o ile znajdzie się najemca. Nie przewiduje się wykorzystywania go do innych celów. Lokal jest oferowany na rynku poprzez ogłoszenia: na lokalu, w prasie, w Internecie, wśród znajomych oraz "wszelkie formy dostępnych ogłoszeń możliwych do wykorzystania". Do chwili obecnej jedyną Pani transakcją związaną z zakupem i sprzedażą nieruchomości był zakup w styczniu 2008 r. działki rekreacyjnej i jej sprzedaż w lipcu 2011 r. Posiada Pani również działkę jako współwłaściciel, którą planuje w przyszłości sprzedać. Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz uzyskuje dochody z prywatnego najmu lokalu użytkowego. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej ani w ramach uzyskiwanych dochodów z tytułu najmu nie jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że dokonując sprzedaży lokalu użytkowego, powstałego z przekształcenia mieszkania, które nabyła Pani "prywatnie", wystąpi Pani w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie można uznać, że przedmiotem ww. sprzedaży będzie majątek osobisty, gdyż charakter dobra, które będzie zbywane - lokal użytkowy oraz okoliczność, że nie wykorzystywała go Pani na cele osobiste wyklucza zakwalifikowanie go do majątku prywatnego. Ponadto przekształcenia ww. lokalu dokonała Pani w celu jego najmu lub odsprzedaży, co wskazuje na zamiar profesjonalnego wykorzystania lokalu. Podjęła Pani również aktywne działania w celu jego zbycia, korzystając z wszelkich możliwych form ogłoszeń. W konsekwencji sprzedaż lokalu, jako sprzedaż w ramach działalności gospodarczej - wbrew Pani stanowisku - będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Transakcja ta będzie jednak objęta zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, o ile zostanie dokonana co najmniej z upływem dwóch lat od pierwszego zasiedlenia (za które należy uznać sprzedaż mieszkania przez dewelopera), chyba że strony transakcji wybiorą opcję opodatkowania, przewidzianą w art. 43 ust. 10 ustawy, przy spełnieniu warunków określonych w tym przepisie. Natomiast, jeśli zostanie dokonana przed upływem dwóch lat od pierwszego zasiedlenia, będzie do niej miało zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10a, gdyż przy nabyciu nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego, a poniesione nakłady były niższe niż 30% "kosztów zakupu".

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl