ITPP2/443-520/10/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-520/10/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2010 r. (data wpływu 31 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku z otrzymaniem zaliczki na poczet eksportu towaru - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 maja 2010 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku z otrzymaniem zaliczki na poczet eksportu towaru.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka podpisała kontrakt z firmą szwajcarską na wykonanie instalacji filtracji dla przemysłu chemicznego. Zrealizowanie projektu na terenie hali produkcyjnej Spółki zajmie zgodnie z harmonogramem 10 miesięcy. Prace obejmują następujące etapy:

* zakup zbiorników i elementów konstrukcji,

* wykonanie rurociągów,

* montaż części mechanicznych instalacji,

* montaż instalacji elektrycznej,

* przygotowanie dokumentacji technicznej,

* wykonanie prób funkcjonowania urządzenia,

* uzyskanie certyfikatów zgodności,

* pakowanie i transport produktu.

Projekt wymaga zaangażowania znacznych środków finansowych, dlatego Spółka, oprócz własnych środków, zgodnie z kontraktem, otrzymuje od nabywcy zaliczki na poczet przyszłej dostawy. Spółka nie wystawia faktur VAT zaliczkowych z zastosowaniem stawki 0%, ponieważ wywóz produktu - urządzenia - nastąpi po upływie 10 miesięcy i nie jest możliwe wcześniejsze zrealizowanie projektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy słuszne jest stanowisko, iż otrzymane od kontrahenta zaliczki na poczet eksportu, pozostają poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ planowany wywóz (w tym przypadku produktu) nastąpi w okresie późniejszym niż 6 miesięcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ ze względu na specyfikę produktu - projektu urządzenia filtracyjnego, który nie zostanie ukończony w ciągu 6 miesięcy, co przewiduje kontrakt, otrzymane zaliczki nie podlegają przepisom art. 19 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem Spółka słusznie nie wystawia faktur VAT potwierdzających otrzymane zaliczki. Dopiero faktyczny eksport produktu zobliguje do wykazania obrotu podlegającego opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - zwanym dalej "podatkiem" - podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - w świetle art. 7 ust. 1 powołanej ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy, przez eksport towarów - rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a.

dostawcę lub na jego rzecz, lub

b.

nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1777/2005".

Na podstawie art. 19 ust. 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Ustęp 11 cyt. artykułu stanowi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności, o czym stanowi ust. 12 ww. artykułu.

Z unormowań zawartych w przytoczonych przepisach wynika zatem, że nie powstaje obowiązek podatkowy od zaliczek otrzymanych na poczet eksportu towarów, jeżeli wywóz towaru nastąpi po upływie 6 miesięcy od dnia ich otrzymania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka podpisała kontrakt z firmą szwajcarską na wykonanie instalacji filtracji dla przemysłu chemicznego. Na poczet przyszłego eksportu otrzymuje zaliczki, ale faktu tego nie dokumentuje fakturami VAT, gdyż wywóz produktu nastąpi po 10 miesiącach.

Mając na uwadze ww. przepisy wskazać należy, że jeżeli Spółka dokona eksportu (wywozu) wytworzonego produktu po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania ostatniej zaliczki, wówczas otrzymane zaliczki nie spowodują powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstanie w momencie dokonania eksportu towaru w stosunku do całej jego wartości.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl