ITPP2/443-503/14/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-503/14/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2014 r. (data wpływu 17 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej przeniesienie przez akcjonariusza praw do informacji i dokumentacji innej niż geologiczna oraz praw i obowiązków wynikających z umów zawartych w związku z przebudową Platformy w morskie centrum wydobywcze - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej przeniesienie przez akcjonariusza praw do informacji i dokumentacji innej niż geologiczna oraz praw i obowiązków wynikających z umów zawartych w związku z przebudową Platformy w morskie centrum wydobywcze.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

1. Informacje ogólne.

Spółka z siedzibą i miejscem zarządu na terytorium Polski, zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, należy do grupy kapitałowej spółki Grupa L S.A. (dalej: "Grupa")."). Komandytariuszem Spółki jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terenie Polski, zaś akcjonariuszem spółka z Grupy - "LP" (dalej: "akcjonariusz"). Akcjonariusz jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Podstawowa, statutowa działalność gospodarcza Spółki realizowana będzie zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2011 r. Nr 163, poz. 981 z późn. zm., dalej: "PGiG") i będzie polegać na:

* poszukiwaniu i rozpoznaniu złóż węglowodorów (tekst jedn.: ropy naftowej i gazu ziemnego, dalej: "Węglowodory") na obszarach użytkowania górniczego określonych w koncesjach i umowach o ustanowienie użytkowania górniczego na poszukiwanie i rozpoznawanie Węglowodorów;

* zagospodarowaniu odkrytych złóż, na których w wyniku zrealizowanych poszukiwań stwierdzono przemysłowy przypływ Węglowodorów;

* eksploatacji tych złóż poprzez wydobycie i późniejszą sprzedaż Węglowodorów.

Dla potrzeb realizacji ww. zadań, Spółka otrzyma elementy związane z projektem dotyczącym zagospodarowania złoża B8 Węglowodorów od akcjonariusza, który dotychczas prowadził prace przygotowawcze do eksploatacji złoża B8, jak również prowadzi obecnie eksploatację Węglowodorów z innych złóż niż B8.

2. Opis technologiczny sposobu wydobywania Węglowodorów.

W ramach swojej działalności operacyjnej akcjonariusz prowadzi wydobycie Węglowodorów według następującego schematu technologicznego:

* W oparciu o wyniki badań i uzyskane informacje geologiczne lokalizuje złoże Węglowodorów, a następnie wykonuje na nim odwierty (zatłaczające, produkcyjne), tj. otwory wiertnicze wyposażone w kolumny rur okładzinowych połączonych w sposób trwały ze skorupą ziemską stabilizujące ścianę otworu wiertniczego w sposób umożliwiający prowadzenie wydobycia ropy naftowej.

* Płyn złożowy wydobywany jest w węzłach produkcyjnych (tekst jedn.: grupach odwiertów) połączonych rurociągami przesyłowymi, a następnie tłoczony jest na platformę produkcyjną stanowiącą morskie centrum wydobywcze, gdzie odbywa się proces separacji, tj. oddzielenie kopaliny podstawowej (tekst jedn.: ropy naftowej) od kopaliny towarzyszącej (tekst jedn.: gazu odpadowego).

* Następnie, odseparowana od kopaliny towarzyszącej ropa naftowa tłoczona jest z platformy produkcyjnej za pośrednictwem rurociągów przesyłowych (podwodnych oraz pływających) do boi cumowniczo-przelewowej, która umożliwia załadunek ropy na zacumowany do niej tankowiec. Gaz odpadowy jest natomiast sprężany i tłoczony podmorskim rurociągiem do odbiorcy na lądzie.

* Tankowiec pełni funkcję pływającego magazynu ropy naftowej, który po napełnieniu zbiorników transportuje ropę do Portu. W tym czasie ma miejsce przerwa w wydobyciu ropy naftowej i przesyle gazu odpadowego. Po rozładowaniu zbiorników tankowiec powraca w rejon platformy produkcyjnej i po ponownym zacumowaniu do boi cumowniczo-przelewowej wznawiane jest wydobycie płynu złożowego.

Oprócz wskazanych powyżej elementów, w skład infrastruktury związanej z prowadzeniem działalności wydobywczej Węglowodorów wchodzą także inne składniki majątku należące do akcjonariusza lub zapewniane przez jego kontrahentów w ramach zawartych przez akcjonariusza umów. Składniki te związane są m.in. z ciążącym na akcjonariuszu obowiązkiem zapewnienia transportu i wyładunku do zbiorników lądowych ropy naftowej wydobytej z dna morskiego, zabezpieczenia platformy produkcyjnej w zakresie ochrony środowiska morskiego, asysty ratowniczej, nadzoru nad instalacjami przesyłowymi, jak również zaopatrzenia platformy w paliwo i materiały oraz transportu personelu. Realizacja niektórych z tych zadań wynika z reguł określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 109, poz. 961).

3. Opis aktualnie realizowanego przez akcjonariusza projektu.

Akcjonariusz, realizując strategię Grupy, prowadzi obecnie m.in. projekt dotyczący zagospodarowania złoża B8 Węglowodorów ("Projekt"). Powyższe złoże jest zlokalizowane na obszarze górniczym położonym w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w której Polska wykonuje prawa odnoszące się do badania i eksploatacji dna morskiego i jego podglebia oraz ich zasobów naturalnych, poza państwową granicą Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: "Złoże").

Akcjonariusz uzyskał koncesją na wydobywanie Węglowodorów ze Złoża oraz zawarł ze Skarbem Państwa umową o ustanowienie użytkowania górniczego w celu wydobycia Węglowodorów ze Złoża.

W skład majątku akcjonariusza związanego ze Złożem wchodzą m.in.:

* rzeczy nieruchome (m.in. odwierty) i ruchome, oraz

* prawa (m.in. prawo do informacji geologicznej Złoża, prawo użytkowania górniczego, prawa z umów dotyczących przygotowania eksploatacji Złoża i przebudowy Platformy).

Odwierty wchodzące w skład majątku związanego ze Złożem znajdują się w przestrzeni użytkowania górniczego na terenie wyłącznej strefy ekonomicznej RP, poza granicą państwową RP.

Dotychczas akcjonariusz prowadził na Złożu działania poszukiwawcze oraz okresowe wydobycie ropy naftowej realizowane na podstawie każdorazowo uzyskiwanej zgody Okręgowego Urzędu Górniczego. Jednakże, dla zagospodarowania Złoża, tj. rozpoczęcia przemysłowej eksploatacji znajdujących się w nim Węglowodorów, konieczne jest poniesienie znacznych nakładów inwestycyjnych, m.in. celem wykonania niezbędnych instalacji na odwiertach oraz wykonania prac stoczniowych dotyczących przebudowy Platformy i wyposażenia jej w niezbędne systemy produkcyjne, które pozwolą jej uzyskać wszelkie funkcjonalności morskiego centrum wydobywczego. Przewidywane nakłady na wskazane powyżej prace dotyczące zagospodarowania Złoża wymagają uzyskania zewnętrznego finansowania.

Mając na uwadze, iż powyższy Projekt stanowi jedną z kluczowych inwestycji infrastrukturalnych związanych z bezpieczeństwem energetycznym Polski, znajduje się on w zakresie celów określonych w polityce inwestycyjnej spółki powstałej w ramach Programu Inwestycje Polskie, tj. "PIR" S.A., która będzie jedną z instytucji finansujących Projekt. W pozostałej części finansowanie zapewnią banki komercyjne.

Zgodnie z ugruntowaną w tym zakresie praktyką gospodarczą, instytucje finansujące, celem dywersyfikacji ryzyka kredytowego (a więc odpowiedniego zabezpieczenia interesów tych instytucji), wymagają wydzielenia majątku związanego z eksploatacją Złoża z przedsiębiorstwa akcjonariusza i przeniesienia go na rzecz odrębnego podmiotu.

W związku z powyższym, celem dalszej realizacji projektu zagospodarowania Złoża, planowane jest przeniesienie wskazanych powyżej składników majątku związanych z eksploatacją Złoża, w tym Platformy i odwiertów, na rzecz Spółki.

4. Charakterystyka i sposób przeniesienia przez akcjonariusza na rzecz Spółki elementów związanych z eksploatacją Złoża.

Planowane jest, że wniesienie przez akcjonariusza do Spółki majątku związanego z eksploatacją Złoża nastąpi w drodze dwóch wkładów niepieniężnych (aportów). W związku z tym poszczególne elementy tego majątku zostaną przeniesione na Spółkę do końca roku 2014. Akcjonariusz zdecydował się na rozdzielenie przeniesienia elementów związanych ze Złożem w opisany powyżej sposób z przyczyn techniczno-organizacyjnych oraz ze względu na fakt, iż w okresie pomiędzy dokonaniem pierwszego i drugiego wkładu do Spółki, Platforma będzie jeszcze wykorzystywana w działalności operacyjnej akcjonariusza. Dopiero po ukończeniu prac Platforma oraz związane z nią elementy majątku zostaną przeniesione na rzecz Spółki, celem dokonania przebudowy Platformy w morskie centrum wydobywcze i rozpoczęcia stałego wydobycia Węglowodorów ze Złoża.

W związku z powyższym, w ramach pierwszego wkładu zostaną przeniesione na Spółkę aktywa lub rozliczone nakłady na aktywa związane z odwiertami oraz informacja i dokumentacja geologiczna związana z eksploatacją Złoża.

W ramach kolejnego wkładu zostaną przeniesione na Spółkę pozostałe aktywa lub rozliczone nakłady związane z przebudową Platformy, tj. przede wszystkim własność Platformy oraz związane z nią elementy majątku, jak również inne składniki związane z eksploatacją Złoża (o ile z kontekstu nie będzie wynikać inaczej, obie wskazane powyżej transakcje będą w dalszej części niniejszego wniosku zwane łącznie "Transakcją").

W kontekście powyższego, wszelkie elementy Transakcji, które posiadają zdolność aportową a więc mogą zostać wniesione do Spółki w drodze wkładu niepieniężnego, zostaną wniesione na kapitał zakładowy Spółki. W rezultacie Spółka wyda na rzecz akcjonariusza akcje o wartości nominalnej równej wartości rynkowej wnoszonych składników będących przedmiotem wkładów niepieniężnych.

Pozostałe elementy Transakcji, które nie posiadają zdolności aportowej - stanowiące głównie nakłady, których poniesienie nie doprowadziło jeszcze do powstania poszczególnych rzeczy, koszty poniesione przez akcjonariusza w związku z zawarciem umów dotyczących w szczególności przebudowy Platformy w morskie centrum wydobywcze (platformę produkcyjną), czy też koszty dotyczące przygotowania do eksploatacji Złoża - zostaną rozliczone między akcjonariuszem a Spółką na zasadzie rozliczenia nakładów w związku z dokonaniem Transakcji.

5. Przedmiot Transakcji.

W ramach Transakcji na Spółkę zostaną przeniesione następujące składniki:

a. Rzeczy.

Jak wskazano powyżej, w ramach Transakcji zostanie przeniesiony na Spółkę szereg rzeczy nieruchomych i ruchomych. Zgodnie z założeniem wskazanym powyżej, następujące rzeczy będące przedmiotem Transakcji, jako elementy posiadające zdolność aportową, zostaną przeniesione na Spółkę w drodze wkładu niepieniężnego (aportu):

1. Rzeczy nieruchome.

Jak wskazano powyżej, w ramach Transakcji akcjonariusz przeniesie na Spółkę odwierty (nieruchomości) znajdujące się na obszarze polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, tj. poza terytorium RP.

Niektóre odwierty zostały ujęte w księgach akcjonariusza jako środki trwałe, a pozostałe jako środki trwałe w budowie. Wskazany podział wynika ze stopnia zaawansowania prac nad wytworzeniem odwiertu, gotowości do jego wykorzystania dla celów wydobycia Węglowodorów ze Złoża lub też faktycznego wykorzystywania odwiertu przez akcjonariusza.

W szczególności, w sytuacji, w której akcjonariusz zakończył pracę nad danym odwiertem, uznał, że jest on w pełni użyteczny gospodarczo i rozpoczęła wykorzystanie tego odwiertu (np. dla celów wydobycia lub zatłaczania) odwiert taki jest klasyfikowany jako środek trwały. W wypadku natomiast, w którym akcjonariusz jest w trakcie prowadzenia różnego rodzaju prac (analitycznych, badawczych, czy też wiertniczych), a co za tym idzie, wytwarzanie danego odwiertu znajduje się dopiero w fazie planowania lub realizacji na wstępnym etapie, a także w sytuacji, w której gotowy (ukończony i w pełni użyteczny gospodarczo) odwiert nie jest jeszcze wykorzystywany przez akcjonariusza, kwalifikuje ten odwiert jako środek trwały w budowie - zadanie inwestycyjne.

W związku z powyższym, zarówno odwierty klasyfikowane jako środki trwałe, jak i odwierty klasyfikowane jako środki trwałe w budowie, stanowiące rzeczy i posiadające zdolność aportową zostaną przeniesione na Spółkę w drodze aportu.

2. Rzeczy ruchome.

Rzeczy ruchome w chwili Transakcji będą, co do zasady, znajdować się w siedzibie akcjonariusza na terenie Polski (np. boja cumowniczo-przelewowa, głowice eksploatacyjne czy pakery) i zostaną przeniesione na rzecz Spółki w drodze wkładu niepieniężnego.

Do rzeczy ruchomych przenoszonych w ramach Transakcji należy także Platforma wykorzystywana obecnie przez akcjonariusza do prowadzenia prac wiertniczych. Ze względu na konieczność wykonania prac zaplanowanych na rzecz akcjonariusza, Platforma będzie znajdować się w chwili Transakcji na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej RP - poza granicami Polski - i nie będzie przemieszczana w związku z Transakcją. Po wniesieniu Platformy w ramach Transakcji zostanie ona przeholowana do stoczni w celu jej przebudowy przez Spółkę na centrum produkcyjne. Spółka nie wyklucza, że w chwili Transakcji także inne rzeczy ruchome niż Platforma będą znajdować się na terenie wyłącznej strefy ekonomicznej RP.

b. Prawa.

1. Prawo do informacji geologicznej.

Akcjonariusz dysponuje prawami do informacji geologicznej, tj. do danych i próbek geologicznych wraz z wynikami ich przetworzenia i interpretacji. Co do zasady, prawa te posiadają zdolność aportową i zostaną przeniesione na Spółkę w drodze wkładu niepieniężnego.

Jednakże, w pewnych przypadkach, z uwagi na uwarunkowania prawne, niektóre prawa do informacji geologicznej nie posiadają zdolności aportowej. Prawa te zostaną przeniesione na Spółkę w drodze odrębnej od przedmiotowego aportu czynności administracyjnej opisanej w punkcie d) poniżej.

2. Prawo użytkowania górniczego.

Akcjonariusz przeniesie na Spółkę także prawo użytkowania górniczego w drodze wkładu niepieniężnego. Wskutek tej czynności Spółka stanie się stroną umowy o ustanowienie użytkowania górniczego w celu wydobycia ropy naftowej oraz współwystępującego gazu ziemnego ze Złoża.

Z umów użytkowania górniczego zawartych przez akcjonariusza wynika, że Skarb Państwa, jako wyłączny właściciel wnętrza skorupy ziemskiej obejmującej przestrzeń w obrębie polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego - poza państwową granicą RP - w utworach kambryjskich ustanawia na rzecz akcjonariusza użytkowanie górnicze, pod warunkiem uzyskania koncesji na wydobywanie ropy naftowej ze Złoża, który to warunek został spełniony. Skarb Państwa, w okresie obowiązywania użytkowania górniczego, upoważnia akcjonariusza, jako użytkownika górniczego, do wyłącznego korzystania z przestrzeni określonej w umowie, w celu wydobywania ropy naftowej wraz z kopalinami towarzyszącymi i współwystępującymi użytecznymi pierwiastkami śladowymi, a także wykonywania w jej obrąbie wszystkich niezbędnych w tym celu robót i czynności w sposób określony obowiązującymi przepisami prawa oraz podejmowanymi na ich podstawie decyzjami.

3. Prawa powstałe w wykonaniu zawartych przez akcjonariusza umów (np. projekt budowlany dotyczący Platformy).

W toku dotychczasowej działalności akcjonariusz ponosił koszty dotyczące usług niematerialnych związanych z zagospodarowaniem Złoża, które doprowadziły do powstania określonych praw, w tym m.in. praw do wszelkiego rodzaju dokumentacji technicznej czy projektów budowlanych. Dokumentacja ta dotyczy rzeczy ruchomych będących przedmiotem Transakcji, w szczególności Platformy. W związku z powyższym, akcjonariusz wniesie aportem do Spółki prawa powstałe w wykonaniu tych umów.

4. Prawa i obowiązki wynikające z zawartych przez akcjonariusza umów związanych z przedmiotem Transakcji, w tym w szczególności prawa i obowiązki wynikające z umów, które w chwili Transakcji będą w trakcie realizacji.

W związku z przygotowaniem eksploatacji Złoża, akcjonariusz zawarł szereg umów, których realizacja znajduje się obecnie na różnym etapie. Kategoria ta obejmuje przykładowo prawa wynikające z umowy o wykonanie prac stoczniowych polegających na przebudowie Platformy w morskie centrum wydobywcze, czy też prawa wynikające z umów o świadczenie usług inżynieryjnych, zakupowych oraz zarządczych w związku z przebudową Platformy w morskie centrum wydobywcze.

Część ze wspomnianych umów związanych z przygotowaniem eksploatacji Złoża zostanie zrealizowana w znacznym stopniu (ale nie zostanie całkowicie zakończona) przed datą dokonania Transakcji, zaś pozostała część będzie nadal znajdować się na wstępnym etapie realizacji.

Z tego względu, akcjonariusz do chwili dokonania Transakcji poniesie nakłady w odniesieniu do umów będących w trakcie realizacji, w tym w szczególności koszty poniesione w związku z umową o wykonanie prac stoczniowych oraz umową o świadczenie usług inżynieryjnych, zakupowych oraz zarządczych w związku z przebudową Platformy w morskie centrum wydobywcze.

Ponadto, na Spółkę zostaną także przeniesione umowy, w związku z którymi akcjonariusz nie dokonywał jeszcze żadnych płatności na rzecz kontrahentów. Przykładowo, akcjonariusz zawarł umowy na dostawą łańcuchów, węży pływających, rur okładzinowych czy rurociągów. Towary będące przedmiotem tych umów, do chwili dokonywania Transakcji, nie zostaną dostarczone, a akcjonariusz nie poniesie do tej chwili żadnych nakładów w związku z tymi umowami. W takim wypadku akcjonariusz przeniesie jedynie prawa i obowiązki wynikające z tych umów na Spółkę bez dokonywania jakichkolwiek rozliczeń w tym zakresie.

Na dzień przeniesienia przedmiotu Transakcji na rzecz Spółki akcjonariusz będzie dysponował wyceną rynkową poszczególnych elementów Transakcji sporządzoną przez niezależny podmiot.

c. Inne rozliczenia w ramach Transakcji.

Wskazane powyżej rzeczy i prawa, posiadające zdolność aportową zostaną przeniesione przez akcjonariusza do Spółki w drodze wkładu niepieniężnego. Niemniej, jak wspomniano powyżej, niektóre składniki majątku związanego ze Złożem nie posiadają zdolności aportowej. W tym zakresie akcjonariusz oraz Spółka dokonają pomiędzy sobą odpowiedniego rozliczenia nakładów. W szczególności dojdzie do rozliczenia nakładów związanych z wytworzeniem tych odwiertów, które w dacie Transakcji - ze względu na niewielki poziom zaawansowania prac nad ich wytworzeniem - nie będą jeszcze stanowić rzeczy (towarów), lecz stanowić będą księgowe ujęcie łącznych kosztów (usług obcych oraz zakupu materiałów) związanych z wytworzeniem przyszłych towarów. Taka sytuacja może mieć także miejsce na przykład w przypadku usług związanych z przygotowaniem koncepcji wytworzenia danego towaru, który nadal znajduje się w fazie planowania (tekst jedn.: głównie koszty analiz czy sporządzenia odpowiedniej dokumentacji).

Rozliczenie wspomnianych nakładów nastąpi w formie pieniężnej (Spółka uiści kwotę odpowiadającą wartości poniesionych przez akcjonariusza nakładów) lub poprzez potrącenie wzajemnych roszczeń.

d. Składniki podlegające przeniesieniu na Spółkę w drodze odrębnych czynności.

Akcjonariusz posiada koncesję wydobywczą dotyczącą Złoża, która jest niezbędna dla Spółki do rozpoczęcia wydobycia Węglowodorów. Ze względu na brak możliwości jej zbycia czy też przeniesienia bezpośrednio na rzecz Spółki, przedmiotowa koncesja nie będzie przedmiotem Transakcji, a jej przeniesienie nastąpi na drodze administracyjnej, niezależnie od Transakcji.

Zgodnie bowiem z odrębnymi przepisami, na wniosek Spółki i za zgodą akcjonariusza (jako przedsiębiorcy, któremu została pierwotnie udzielona koncesja) organ administracji (koncesyjny) w osobie Ministra Środowiska przeniesie (w drodze decyzji) koncesję na rzecz Spółki. Planowane jest, iż Transakcja nastąpi dopiero w chwili, w której Spółka będzie już dysponowała odpowiednią koncesją wydobywczą dotyczącą Złoża.

Analogiczna sytuacja nastąpi w odniesieniu do niektórych praw do informacji geologicznej w przypadku, w którym, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie jest możliwe ich przeniesienie na rzecz Spółki. W odniesieniu do tych praw, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami, zostaną zawarte odpowiednie porozumienia trójstronne pomiędzy akcjonariuszem, Spółką oraz Skarbem Państwa, który zgodnie z przepisami prawa jest właścicielem informacji geologicznej, w wyniku czego Skarb Państwa przeniesie na Spółkę prawo do korzystania z tej dokumentacji. Opisane powyżej przeniesienie praw do informacji geologicznej nastąpi w ramach procedury administracyjnej, a więc niezależnie od Transakcji.

6. Składniki związane z przedmiotem Transakcji, które nie będą przeniesione na Spółkę.

W ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Spółkę szeregu składników majątku akcjonariusza oraz umów, które są wykorzystywane do prowadzenia przez akcjonariusza działalności gospodarczej w zakresie związanym ze Złożem. W szczególności odnosi się to do następujących elementów:

1. Umowa z Grupą dotycząca sprzedaży Węglowodorów.

Akcjonariusz zawarł z Grupą umowę dotyczącą sprzedaży Węglowodorów w zakresie ogólnej działalności wydobywczej prowadzonej przez akcjonariusza, nie zawarł natomiast żadnych umów bezpośrednio związanych jedynie ze sprzedażą Węglowodorów wydobywanych ze Złoża, a więc w związku z przedmiotem Transakcji. Z tego względu, nie jest możliwe przeniesienie na Spółkę jakiejkolwiek umowy dostawy Węglowodorów dotyczącej bezpośrednio Złoża. Dopiero na dalszym etapie, po dokonaniu Transakcji oraz ukończeniu niezbędnych prac umożliwiających zagospodarowanie Złoża planowane jest, iż Spółka zawrze we własnym imieniu i wskazanym przez siebie zakresie odpowiednią umowę z odbiorcą Węglowodorów.

2. Zobowiązania.

W chwili Transakcji nie będą istniały żadne wymagalne zobowiązania związane z elementami Transakcji, które będą podlegały przeniesieniu do Spółki. Niemniej, jak wskazano powyżej, akcjonariusz przeniesie na rzecz Spółki prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów dotyczących elementów Transakcji. Na podstawie powyższych umów mogą powstać po dacie Transakcji zobowiązania, które staną się wymagalne również w okresie po dokonaniu Transakcji.

3. Inne składniki związane z przedmiotem Transakcji.

Transakcja nie będzie wiązała się z przejściem pracowników akcjonariusza do Spółki w ramach tzw. przejścia zakładu pracy (art. 231 Kodeksu pracy). Na dalszym etapie, Spółka we własnym zakresie zatrudni niezbędną załogę górniczą (kadra kierownicza) i zawrze odpowiednie umowy serwisowe dotyczące udostępnienia wykwalifikowanego personelu, o których mowa poniżej. Spółka nie uzyska więc w momencie Transakcji wykwalifikowanego personelu, który jest niezbędny do obsługi procesu wydobycia Węglowodorów.

Co więcej, Spółka nie uzyska także w ramach Transakcji części istotnej infrastruktury związanej z prowadzeniem działalności wydobywczej Węglowodorów, która obecnie należy do akcjonariusza lub do chwili Transakcji będzie zapewniana przez kontrahentów akcjonariusza w wykonaniu umów zawartych z akcjonariuszem, w tym np. transportu i wyładunku do zbiorników lądowych ropy naftowej wydobytej z dna morskiego oraz innych elementów, w tym wymaganych przez obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa. Spółka dopiero po dokonaniu Transakcji we własnym zakresie zawrze odpowiednie umowy i porozumienia lub nabędzie infrastrukturę, o której mowa powyżej.

Dodatkowo, akcjonariusz nie przeniesie na Spółkę środków pieniężnych (za wyjątkiem, wynikającym z przepisów prawa, środków pieniężnych zgromadzonych w istniejącym u akcjonariusza funduszu likwidacji zakładu górniczego w proporcji przypadającej na działalność związaną ze Złożem), nazwy przedsiębiorstwa ani nie przekaże prowadzonych przez siebie ksiąg.

Niezależnie od opisanych powyżej wkładów niepieniężnych, akcjonariusz wniesie także do Spółki wkład pieniężny.

7. Dalsza charakterystyka przedmiotu Transakcji.

Jak wskazano powyżej, dotychczas akcjonariusz prowadził na Złożu działania poszukiwawcze oraz okresowe wydobycie ropy naftowej. Nie rozpoczął natomiast stałej eksploatacji Złoża, która nie jest możliwa bez dokonania znacznych nakładów inwestycyjnych i finansowych. W rezultacie, dopiero po dokonaniu Transakcji, a więc spełnieniu wskazanego powyżej warunku instytucji finansujących dotyczącego przeniesienia elementów związanych z zagospodarowaniem Złoża na odrębny od akcjonariusza podmiot, to Spółka uzyska odpowiednie finansowanie i będzie mogła we własnym zakresie dokończyć prace rozpoczęte przez akcjonariusza w związku z zagospodarowaniem Złoża. Mając na uwadze powyższe, dopiero uzyskanie przez Spółkę niezbędnego finansowania pozwoli na ukończenie prac w związku z zagospodarowaniem Złoża i rozpoczęcie przemysłowego wydobycia przez Spółkę Węglowodorów ze Złoża.

Zatem w wyniku Transakcji Spółka nie nabędzie jeszcze odpowiedniej dla rozpoczęcia stałego wydobycia infrastruktury, a część uzyskanych rzeczy i praw w chwili Transakcji nie będzie jeszcze nadawała się do wykorzystania zgodnie z ich gospodarczym przeznaczeniem. Przykładowo, Platforma nie będzie posiadać odpowiednich funkcjonalności do rozpoczęcia wydobycia Węglowodorów, bowiem będzie ona w chwili Transakcji stanowić platformę wiertniczą a nie morskie centrum wydobywcze. Dopiero w rezultacie poniesienia przez Spółkę znacznych nakładów inwestycyjnych i finansowych w oparciu o środki uzyskane od instytucji finansujących Spółka we własnym zakresie podejmie czynności mające doprowadzić do uzyskania przez elementy transakcji pełni ich gospodarczej funkcjonalności, co umożliwi rozpoczęcie stałego wydobycia przez Spółkę Węglowodorów ze Złoża. W związku z powyższym, w rezultacie Transakcji (tekst jedn.: przeniesienia przez akcjonariusza na rzecz Spółki składników dotyczących zarówno elementów związanych z odwiertami, jak i składników związanych z Platformą), bez uzyskania niezbędnych do tego celu środków finansowych, Spółka nie będzie jeszcze mogła prowadzić działalności wydobywczej Węglowodorów.

Dodatkowo, mając na uwadze fakt, iż na Spółkę nie zostanie przeniesiona część infrastruktury związanej z prowadzeniem działalności wydobywczej Węglowodorów, a także Spółka nie będzie w chwili dokonania Transakcji zatrudniała wykwalifikowanego personelu, planowane jest, iż Spółka z chwilą uruchomienia wydobycia zawrze umowy z podwykonawcami (w tym m.in. z akcjonariuszem) w zakresie magazynowania, transportu i wyładunku ropy naftowej wydobytej z dna morskiego, zabezpieczenia Platformy w zakresie ochrony środowiska morskiego, asysty ratowniczej, nadzoru nad instalacjami przesyłowymi, obsługi technicznej instalacji, jak również zaopatrzenia Platformy w paliwo i materiały oraz transportu personelu.

Akcjonariusz nie posiada wyodrębnionego działu, wydziału, oddziału czy też zakładu górniczego dla przedmiotu Transakcji oraz przypisanego stałego personelu do jego obsługi, zgodnie z właściwymi w tym zakresie przepisami prawa. Infrastruktura niniejszego Projektu wydobywczego organizacyjne stanowi część składową zakładu górniczego akcjonariusza, a zatem nie stanowi ona jednostki organizacyjnie wyodrębnionej, zarówno górniczo, jak i korporacyjnie.

W swoich księgach rachunkowych akcjonariusz prowadził jedynie typową ewidencję przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z realizacją Projektu, do czego zobowiązują akcjonariusza właściwe w tym zakresie przepisy prawa. Innymi słowy, akcjonariusz wyodrębnił jedynie w ewidencji księgowej konta księgowe majątku, przychodów, kosztów oraz należności i zobowiązań w celu prowadzenia bieżącej analizy centrum kosztów i zysków na potrzeby tzw. rachunkowości zarządczej i kontrolingowej. Nie jest natomiast sporządzany jakikolwiek bilans lub rachunek zysków i strat związany z eksploatacją Złoża. Akcjonariusz nie posiada także jakichkolwiek rachunków bankowych związanych ze Złożem, zaś wszelkie środki przeznaczone, zgodnie z prawem na likwidację infrastruktury górniczej Złoża są gromadzone na tym samym rachunku bankowym przewidzianym dla obsługi funduszu likwidacji całości zakładu górniczego, którego częścią jest Złoże.

Po dokonaniu Transakcji i ukończeniu przez Spółkę wszelkich prac mających doprowadzić do uzyskania przez elementy Transakcji pełni ich gospodarczej funkcjonalności, co umożliwi rozpoczęcie stałego wydobycia Węglowodorów ze Złoża, w oparciu o składniki uzyskane w ramach Transakcji, jak i nowopowstałe, Spółka będzie uzyskiwać przychody ze sprzedaży wydobytych Węglowodorów opodatkowane VAT na zasadach ogólnych. Elementy Transakcji będą zatem w przyszłości wykorzystywane przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

W zakresie, w jakim przeniesienie elementów Transakcji będzie podlegać opodatkowaniu VAT, Spółka spodziewa się otrzymać od akcjonariusza faktury VAT dokumentujące opisane powyżej dostawy towarów i świadczenie usług w ramach każdego z wkładów objętych Transakcją. Z tego względu pragnie uzyskać potwierdzenie, że przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z powyższych faktur.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy prawidłowe jest stanowisko, iż opisane w zdarzeniu przyszłym dostawy towarów oraz świadczenie usług w ramach Transakcji nie mogą być uznane za zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a więc nie mogą stanowić czynności wyłączonych z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

2. Czy prawidłowe jest stanowisko, że Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego w fakturze VAT otrzymanej w związku z przedstawionym w zdarzeniu przyszłym przeniesieniem przez akcjonariusza na Spółkę w ramach Transakcji praw do informacji i dokumentacji, innej niż geologiczna, w tym praw wskazanych w pkt 5b § 3 zdarzenia przyszłego.

3. Czy prawidłowe jest stanowisko, że Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego w fakturze VAT otrzymanej w związku z przedstawionym w zdarzeniu przyszłym przeniesieniem przez akcjonariusza na Spółkę w ramach Transakcji praw i obowiązków wynikających z umów zawartych w związku z przebudową Platformy w morskie centrum wydobywcze, skutkującym rozliczeniem poniesionych przez akcjonariusza do chwili Transakcji nakładów w związku z tymi umowami.

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, iż opisane w zdarzeniu przyszłym dostawy towarów oraz świadczenie usług w ramach Transakcji nie mogą być uznane za zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a więc nie będą stanowić czynności wyłączonych z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. W rezultacie będą one podlegały opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.

Normatywna definicja przedsiębiorstwa.

Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia "przedsiębiorstwa" dla celów tej ustawy. Jednakże w orzecznictwie sądów administracyjnych, interpretacjach organów podatkowych oraz doktrynie prawa podatkowego jest powszechnie akceptowane, iż - dla celów ustawy o VAT - pojęcie przedsiębiorstwa powinno być rozumiane zgodnie z jego definicją zawartą w art. 551 Kodeksu cywilnego. W myśl regulacji zawartej w tym przepisie, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

* oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

* własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

* prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

* wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

* koncesje, licencje i zezwolenia,

* patenty i inne prawa własności przemysłowej,

* majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

* tajemnice przedsiębiorstwa,

* księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Brak możliwości kwalifikacji elementów Transakcji jako przedsiębiorstwa.

Zdaniem Spółki, nie można uznać, iż opisane w zdarzeniu przyszłym dostawy towarów oraz świadczenie usług w ramach Transakcji, a więc przeniesienie wymienionych szczegółowo w opisie zdarzenia przyszłego rzeczy i praw stanowi zbycie przedsiębiorstwa akcjonariusza. Wynika to z faktu, iż zespół elementów będących przedmiotem Transakcji nie wyczerpuje przytoczonej powyżej definicji przedsiębiorstwa. W szczególności Transakcji nie będzie towarzyszył transfer szeregu kluczowych składników wchodzących w skład definicji i determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa akcjonariusza.

Prawidłowość stanowiska, iż brak któregokolwiek ze składników wchodzących w skład normatywnej definicji przedsiębiorstwa powinien skutkować uznaniem, iż dana transakcja nie może zostać uznana za niepodlegające opodatkowaniu na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT zbycie przedsiębiorstwa potwierdzona została również w szeregu interpretacji indywidualnych wydanych przez polskie organy podatkowe. Dla przykładu, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 1 sierpnia 2013 r. (IPPP1/443-698/13-2/PR) stwierdził, że "Zbywca dokona zbycia składników majątku przedsiębiorstwa a nie przedsiębiorstwa rozumianego według art. 55 (1) Kodeksu cywilnego. Opisana we wniosku transakcja nie obejmuje bowiem istotnych elementów przedsiębiorstwa rozumianego według art. 551 Kodeksu cywilnego, takich jak tajemnice przedsiębiorstwa, księgi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wierzytelności, zobowiązania i środki pieniężne Zbywcy". Podobne stanowisko zostało zawarte w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 marca 2013 r. nr IPPP3/443-1221/12-2/KT, z dnia 11 grudnia 2012 r. nr IPPP2/443-1104/12-4/BH, czy też z dnia 15 stycznia 2013 r. nr IPPP1/443-1235/12-2/lgo, oraz interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 30 listopada 2012 r. nr ILPP2/443-944/12-4/MN, z dnia 21 listopada 2011 r. nr ILPP1/443-1108/11-5/AW.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w skład majątku akcjonariusza związanego ze Złożem i będącego przedmiotem Transakcji wchodzą m.in.:

* rzeczy nieruchome (m.in. odwierty) i ruchome (tekst jedn.:m.in. Platforma, boja wypornościowa, boja cumowniczo-przelewowa), oraz

* prawa (m.in. prawo do informacji geologicznej Złoża, prawo użytkowania górniczego, prawa z umów dotyczących przygotowania eksploatacji Złoża i przebudowy Platformy).

W świetle powyższego, w opinii Spółki, nie sposób uznać, że dokona zbycia zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Brak jest bowiem przeniesienia w ramach Transakcji wszystkich elementów wskazanych w definicji przedsiębiorstwa, w tym w szczególności oznaczenia indywidualizującego przedsiębiorstwo (nazwy przedsiębiorstwa), wierzytelności, praw z papierów wartościowych, środków pieniężnych (za wyjątkiem części środków zgromadzonych na rachunku funduszu likwidacji zakładu górniczego, którym Złoże jest objęte), tajemnicy przedsiębiorstwa czy też ksiąg rachunkowych (które, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, nie są wyodrębnione dla przedmiotu Transakcji).

Dodatkowo, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, akcjonariusz osiąga dochody z zawartej z Grupą umowy dotyczącej sprzedaży Węglowodorów w zakresie ogólnej działalności wydobywczej. Nie zawarł natomiast żadnych umów bezpośrednio związanych jedynie ze sprzedażą Węglowodorów wydobywanych ze Złoża, a więc w związku z przedmiotem Transakcji. W konsekwencji, brak jest także możliwości przeniesienia jakiejkolwiek umowy dostawy Węglowodorów dotyczącej bezpośrednio Złoża, a co za tym idzie, Spółka nie będzie posiadać jakiegokolwiek kontraktu na sprzedaż Węglowodorów, z którego mogłaby osiągać przychody, co jest jednym z przymiotów przedsiębiorstwa

Co więcej, dotychczas akcjonariusz przy pomocy wykwalifikowanego personelu zapewniał nadzór górniczy zarówno dla infrastruktury będącej przedmiotem Transakcji, jak i dla składników infrastruktury wydobywczej z innego złoża ropy naftowej, z którego prowadzi obecnie wydobycie ropy naftowej i gazu odpadowego. Jednakże Transakcja nie będzie wiązała się z przejściem pracowników akcjonariusza do Spółki w ramach tzw. przejścia zakładu pracy (art. 231 Kodeksu pracy). Spółka nie uzyska więc w momencie Transakcji wykwalifikowanego personelu do obsługi elementów Transakcji, a więc także nie będzie miała możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o te elementy.

Akcjonariusz nie przeniesie także na Spółkę części infrastruktury (udostępnianej przez podmioty zewnętrzne) niezbędnej dla rozpoczęcia przemysłowego wydobycia Węglowodorów ze Złoża, w tym w szczególności infrastruktury służącej do magazynowania, transportu i wyładunku ropy naftowej wydobytej z dna morskiego.

Wskazane powyżej okoliczności sprawiają, że nie można uznać, iż przedmiotem Transakcji będzie przedsiębiorstwo.

Co istotne, zgodnie z powszechnie wyrażanym w orzecznictwie i doktrynie prawa podatkowego poglądem, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie tylko jako o zbiorze pewnych elementów. W sytuacji, w której dochodzi do zbycia przedsiębiorstwa, istotne jest, aby zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak aby przekazana masa majątkowa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej przez nabywcę przedsiębiorstwa.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, akcjonariusz nie rozpoczęła stałej eksploatacji Złoża, która nie jest możliwa bez dokonania znacznych nakładów inwestycyjnych i finansowych, w rezultacie, dopiero po dokonaniu Transakcji, a więc spełnieniu wskazanego powyżej warunku instytucji finansujących dotyczącego przeniesienia elementów związanych z zagospodarowaniem Złoża na odrębny od akcjonariusza podmiot, to Spółka (a nie akcjonariusz) uzyska odpowiednie finansowanie i będzie mogła we własnym zakresie dokończyć prace rozpoczęte przez akcjonariusza w związku z zagospodarowaniem Złoża. Mając na uwadze powyższe, dopiero uzyskanie przez Spółkę niezbędnego finansowania pozwoli na ukończenie prac w związku z zagospodarowaniem Złoża i rozpoczęcie przemysłowego wydobycia przez Spółkę Węglowodorów ze Złoża.

Zatem w wyniku Transakcji Spółka nie nabędzie jeszcze odpowiedniej dla rozpoczęcia stałego wydobycia infrastruktury, a część uzyskanych rzeczy i praw w chwili Transakcji nie będzie jeszcze nadawała się do wykorzystania zgodnie z ich gospodarczym przeznaczeniem. Przykładowo, niektóre odwierty uzyskane przez Spółkę w drodze Transakcji nie będą w pełni ukończone, a uzyskana w ramach Transakcji Platforma nie będzie posiadać odpowiednich funkcjonalności do rozpoczęcia wydobycia Węglowodorów, bowiem będzie ona w chwili Transakcji stanowić platformę wiertniczą a nie morskie centrum wydobywcze. Dopiero w rezultacie poniesienia przez Spółkę znacznych nakładów inwestycyjnych i finansowych, w oparciu o środki uzyskane od instytucji finansujących, Spółka we własnym zakresie podejmie czynności mające doprowadzić do uzyskania przez elementy Transakcji pełni ich gospodarczej funkcjonalności, co umożliwi rozpoczęcie stałego wydobycia Węglowodorów ze Złoża. W związku z powyższym, w rezultacie Transakcji (tekst jedn.: przeniesienia przez akcjonariusza na rzecz Spółki składników dotyczących zarówno elementów związanych z odwiertami, jak i składników związanych z Platformą), bez uzyskania niezbędnych do tego celu środków finansowych, Spółka nie będzie jeszcze mogła prowadzić działalności wydobywczej Węglowodorów.

Mając na uwadze powyższe, w opinii Spółki, wskazane powyżej elementy będące przedmiotem Transakcji nie mogą zostać uznane za zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych spełniający kryteria do uznania go za przedsiębiorstwo.

Powyższej konkluzji w żadnym zakresie nie zmienia fakt, iż na Spółkę zostanie przeniesiona koncesja wydobywcza. Zgodnie bowiem z odrębnymi przepisami, to nie akcjonariusz, a Minister Środowiska, jako organ koncesyjny, przeniesie przedmiotową koncesję na Spółkę na drodze administracyjnej. Dodatkowo, przeniesienie wspomnianej koncesji nastąpi przed dokonaniem Transakcji, a nie w ramach Transakcji. W związku z powyższym, pomimo faktu, iż Spółka stanie się podmiotem, na rzecz którego Minister Środowiska przeniesie koncesję, koncesja ta nie będzie przedmiotem Transakcji i jej przeniesienie nie może mieć wpływu na kwalifikację elementów Transakcji jako przedsiębiorstwa.

Normatywna definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumieć należy organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W oparciu o powyższą definicję, w doktrynie prawa podatkowego oraz w orzecznictwie sądów administracyjnych wskazuje się zespół przesłanek, których łączne spełnienie implikuje uznanie danego zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wymaganym i koniecznym do uznania składników majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest:

a.

istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, obejmującego również zobowiązania,

b.

wyodrębnienie organizacyjne zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie,

c.

wyodrębnienie finansowe zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie, oraz

d.

wyodrębnienie funkcjonalne danego zespołu składników przeznaczonego do realizacji określonych zadań gospodarczych, mogącego stanowić oddzielne przedsiębiorstwo samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą.

W ocenie Spółki, elementy objęte Transakcją nie spełniają wymienionych powyżej kryteriów niezbędnych do uznania ich za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Brak możliwości kwalifikacji elementów Transakcji jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ad. a)

Istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, obejmującego również zobowiązania.

Zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest zespół składników majątkowych, w skład którego wchodzą zarówno składniki materialne, jak i niematerialne. Jak wskazuje się w literaturze, oznacza to, że aby uznać dany zespół składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa niezbędne jest, aby składał się on co najmniej z jednego składnika materialnego i co najmniej z jednego składnika niematerialnego (zob. S. Kępa, Sprzedaż przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części - podatki dochodowe, Warszawa 2007).

Tożsame stanowisko prezentowane jest również przez organy podatkowe. W szczególności, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 6 czerwca 2013 r. nr IPTPP2/443-221/13-4/PR wskazał, że "podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespól składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań)".

Ponadto, jedynym składnikiem wymienionym bezpośrednio w definicji legalnej zorganizowanej części przedsiębiorstwa są zobowiązania. Zatem można twierdzić, że zobowiązania stanowią fundamentalny element przedmiotowego pojęcia, gdyż ustawodawca w sposób celowy wyeksponował rolę zobowiązań w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jak wskazano w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, w chwili Transakcji nie będą istniały żadne wymagalne zobowiązania związane z elementami Transakcji, które mogłyby być przedmiotem przeniesienia na rzecz Spółki. Niemniej, akcjonariusz przeniesie na rzecz Spółki obowiązki wynikające z zawartych umów dotyczących przedmiotu Transakcji, które mogą skutkować powstaniem zobowiązań w okresie po dokonaniu Transakcji.

W związku z powyższym, przedmiotem Transakcji będą składniki materialne (m.in. Platforma, odwierty) i niematerialne (np. informacja i dokumentacja geologiczna, dokumentacja techniczna) związane z przedmiotem Transakcji, jednakże nie obejmujące zobowiązań. Zatem, w opinii Spółki, przesłankę tę należy uznać za niespełnioną.

Ad. b)

Wyodrębnienie organizacyjne zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie.

Niezależnie od powyższego, niezbędne dla uznania określonych składników majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest także ich wyodrębnienie organizacyjne w ramach istniejącego przedsiębiorstwa.

Zdaniem Spółki, aby móc mówić o wyodrębnieniu organizacyjnym w istniejącym przedsiębiorstwie danych składników majątku niezbędne jest, aby składniki te pozostawały we wzajemnych relacjach, pozwalających uznawać je za zespół składników, który może samodzielnie realizować określone zadania. Bezsprzecznie zatem niewystarczającym powodem do uznania danych składników majątku za wyodrębnione organizacyjnie z przedsiębiorstwa jest tworzenie przez nie zbioru przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest ich przynależność, pod względem własności, do jednego podmiotu gospodarczego.

Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, musi odznaczać się on pełną odrębnością organizacyjną i finansową z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Powyższe oznacza, że zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa nie jest suma poszczególnych aktywów i pasywów, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz pewien zorganizowany zespół tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką te składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa.

Zdaniem organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze. Ocena ta musi być dokonywana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia, jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Zdaniem Spółki, odrębność organizacyjna oznacza możliwość ustalenia w każdym momencie, które składniki majątkowe przedsiębiorstwa przynależą do danej zorganizowanej części tego przedsiębiorstwa. Co więcej, odrębność organizacyjna wymaga, by możliwe było przyporządkowanie do takiego odrębnego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych odrębnej dokumentacji, łącznie z księgami rachunkowymi, umowami stanowiącymi źródło praw i obowiązków dotyczących wyłącznie zakresu działalności prowadzonej przez ten zespół składników, bądź związanych wyłącznie z wykorzystaniem tego zespołu.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, akcjonariusz nie posiada wyodrębnionego działu, wydziału, oddziału czy też zakładu górniczego dla przedmiotu Transakcji oraz przypisanego stałego personelu do jego obsługi, zgodnie z właściwymi w tym zakresie przepisami prawa. Infrastruktura Projektu organizacyjne stanowi jedynie część składową zakładu górniczego akcjonariusza, a zatem nie stanowi ona jednostki organizacyjnie wyodrębnionej, zarówno górniczo, jak i korporacyjnie.

Dodatkowo, akcjonariusz zawarł z Grupą umowę dotyczącą sprzedaży Węglowodorów w zakresie ogólnej działalności wydobywczej. Nie zawarł natomiast żadnych umów bezpośrednio związanych jedynie ze sprzedażą Węglowodorów wydobywanych ze Złoża, a więc w związku z przedmiotem Transakcji. W konsekwencji brak jest także możliwości przeniesienia jakiejkolwiek umowy dostawy Węglowodorów dotyczącej bezpośrednio Złoża.

Co więcej, dotychczas akcjonariusz przy pomocy wykwalifikowanego personelu zapewniał nadzór górniczy zarówno dla infrastruktury będącej przedmiotem Transakcji, jak i dla składników infrastruktury wydobywczej z innego złoża ropy naftowej, z którego prowadzi obecnie wydobycie ropy naftowej i gazu odpadowego. Jednakże Transakcja nie będzie wiązała się z przejściem pracowników akcjonariusza do Spółki w ramach tzw. przejścia zakładu pracy (art. 231 Kodeksu pracy). Spółka nie uzyska więc w momencie Transakcji wykwalifikowanego personelu do obsługi elementów Transakcji.

Akcjonariusz nie przeniesie także na Spółkę części infrastruktury (udostępnianej przez podmioty zewnętrzne) niezbędnej dla rozpoczęcia przemysłowego wydobycia Węglowodorów ze Złoża, w tym w szczególności infrastruktury służącej do magazynowania, transportu i wyładunku ropy naftowej wydobytej z dna morskiego. Dodatkowo, akcjonariusz nie przeniesie na Spółkę środków pieniężnych (za wyjątkiem części środków zgromadzonych na rachunku funduszu likwidacji zakładu górniczego, którym Złoże jest objęte), nazwy przedsiębiorstwa ani nie przekaże Spółce prowadzonych ksiąg.

W konsekwencji należy uznać, że elementy Transakcji nie stanowią wyodrębnionego zespołu składników majątkowych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej przez akcjonariusza, który jednocześnie mógłby w pełni samodzielnie realizować procesy związane z prowadzeniem działalności przez Spółkę. Należy zatem uznać, że warunek wyodrębnienia organizacyjnego przedmiotu Transakcji nie zostanie spełniony.

Ad. c)

Wyodrębnienie finansowe zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie.

Przesłanką wymaganą do uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa danych składników majątku jest ich wyodrębnienie finansowe w istniejącym przedsiębiorstwie.

Odrębność finansową należy rozpatrywać na płaszczyźnie formalnej. Tak rozumiana odrębność oznacza wymóg prowadzenia odrębnej księgowości, która pozwalałaby na pełne rozdzielenie przychodów i kosztów działalności zorganizowanej części przedsiębiorstwa od przychodów i kosztów całego przedsiębiorstwa. Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, w tym m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 października 2013 r. nr IPPP3/443-844/13-2/JK.

Z kolei Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w interpretacji indywidualnej z dnia 4 kwietnia 2011 r. nr IBPP3/443-23/11/IK wskazał, że "w sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego."

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, akcjonariusz w swoich księgach rachunkowych prowadził jedynie typową ewidencję przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z realizacją Projektu, do czego zobowiązują właściwe w tym zakresie przepisy prawa. Wyodrębnił jedynie w ewidencji księgowej konta księgowe majątku, przychodów, kosztów oraz należności i zobowiązań w celu prowadzenia bieżącej analizy centrum kosztów i zysków na potrzeby tzw. rachunkowości zarządczej i kontrolingowej. Nie jest natomiast sporządzany jakikolwiek bilans lub rachunek zysków i strat związany z eksploatacją Złoża. Wobec powyższego nie jest możliwe pełne wyodrębnienie przedmiotu Transakcji na płaszczyźnie finansowo-rachunkowej w ramach przedsiębiorstwa akcjonariusza i traktowanie jej jako osobnej całości.

Akcjonariusz nie posiada także jakichkolwiek rachunków bankowych związanych ze Złożem, zaś wszelkie środki przeznaczone, zgodnie z prawem, na likwidację infrastruktury górniczej Złoża są gromadzone na tym samym rachunku bankowym przewidzianym dla obsługi funduszu likwidacji całości zakładu górniczego, którego częścią jest Złoże.

Wobec powyższego, zdaniem Spółki, kryterium wyodrębnienia finansowego w przypadku przedmiotu Transakcji nie zostanie spełnione.

Ad. d)

Wyodrębnienie funkcjonalne danego zespołu składników przeznaczonego do realizacji określonych zadań gospodarczych, mogącego stanowić oddzielne przedsiębiorstwo samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą.

Dla uznania określonego zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa zespół ten powinien być także odrębny funkcjonalnie. Powyższe oznacza, że zespół składników wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi służyć realizacji określonego zadania lub zadań gospodarczych, a także potencjalnie mógłby stanowić odrębne i niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące swoje zadania.

W literaturze przedmiotu przyjmuje się, że mowa jest o rzeczywistej, a nie tylko potencjalnej zdolności do wykonywania działalności gospodarczej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (S. Kępa, tamże, s. 53). Powszechnie przyjmuje się, że zdolność ta wyraża się możliwością realizacji określonych zadań gospodarczych przez zespół składników majątkowych, który mógłby faktycznie stanowić oddzielne i niezależne przedsiębiorstwo realizujące dane zadania w sposób samodzielny, poczynając od momentu wyodrębnienia tego zespołu. Istotą tego kryterium jest zatem ustalenie, czy rozpatrywany zespół składników majątku, jako odrębna całość, byłby w stanie, poczynając od momentu jego wydzielenia, w sposób samodzielny funkcjonować na rynku w formie odrębnego przedsiębiorstwa.

Powyższe rozumienie kryterium funkcjonalnego wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych. W szczególności, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 10 kwietnia 2013 r., nr ILPP2/443-81/13-2/MR wskazał, iż "wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa."

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, akcjonariusz nie rozpoczął stałej eksploatacji Złoża, która nie jest możliwa bez dokonania znacznych nakładów inwestycyjnych i finansowych. W rezultacie, dopiero po dokonaniu Transakcji, a więc spełnieniu wskazanego powyżej warunku instytucji finansujących dotyczącego przeniesienia elementów związanych z zagospodarowaniem Złoża na odrębny od akcjonariusza podmiot, to Spółka (a nie akcjonariusz) uzyska odpowiednie finansowanie i będzie mogła we własnym zakresie dokończyć prace rozpoczęte przez akcjonariusza w związku z zagospodarowaniem Złoża. Mając na uwadze powyższe, dopiero uzyskanie przez Spółkę niezbędnego finansowania pozwoli na ukończenie prac w związku z zagospodarowaniem Złoża i rozpoczęcie przemysłowego wydobycia przez Spółkę Węglowodorów ze Złoża.

Zatem w wyniku Transakcji Spółka nie nabędzie jeszcze odpowiedniej dla rozpoczęcia stałego wydobycia infrastruktury, a część uzyskanych rzeczy i praw w chwili Transakcji nie będzie jeszcze nadawała się do wykorzystania zgodnie z ich gospodarczym przeznaczeniem. Przykładowo, niektóre odwierty uzyskane przez Spółkę w drodze Transakcji nie będą w pełni ukończone, a uzyskana w ramach Transakcji Platforma nie będzie posiadać odpowiednich funkcjonalności do rozpoczęcia wydobycia Węglowodorów, bowiem będzie ona w chwili Transakcji stanowić platformę wiertniczą a nie morskie centrum wydobywcze. Dopiero w rezultacie poniesienia przez akcjonariusza znacznych nakładów inwestycyjnych i finansowych w oparciu o środki uzyskane przez Spółkę od instytucji finansujących Spółka we własnym zakresie podejmie czynności mające doprowadzić do uzyskania przez elementy Transakcji pełni ich gospodarczej funkcjonalności, co umożliwi rozpoczęcie stałego wydobycia przez Spółkę Węglowodorów ze Złoża. W związku z powyższym, w rezultacie Transakcji (tekst jedn.: przeniesienia przez akcjonariusza na rzecz Spółki składników dotyczących zarówno elementów związanych z odwiertami, jak i składników związanych z Platformą), bez uzyskania niezbędnych do tego celu środków finansowych, Spółka nie będzie jeszcze mogła prowadzić działalności wydobywczej Węglowodorów.

Dodatkowo, w ramach Transakcji na Spółkę nie zostanie przeniesiona część infrastruktury należącej do akcjonariusza lub do podmiotów trzecich świadczących usługi na jego rzecz i niezbędnej dla rozpoczęcia przemysłowego wydobycia Węglowodorów ze Złoża, w tym w szczególności infrastruktura niezbędna do transportu Węglowodorów do miejsca przeznaczenia (odbiorcy) oraz sprzęt niezbędny do transportu załogi i zaopatrzenia na Platformę. Co więcej, Spółka nie będzie w chwili dokonania Transakcji posiadała wykwalifikowanego personelu do obsługi elementów Transakcji.

W związku z powyższym, w rezultacie Transakcji (a zatem przeniesienia przez akcjonariusza na rzecz Spółki składników dotyczących zarówno elementów związanych z odwiertami, jak i składników związanych z Platformą) Spółka nie będzie mogła prowadzić działalności wydobywczej wyłącznie w oparciu o te elementy. W szczególności nie można uznać, że elementy Transakcji mogłyby stanowić oddzielne przedsiębiorstwo samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą. W konsekwencji, warunek wyodrębnienia funkcjonalnego należy uznać za niespełniony.

Podsumowanie stanowiska Spółki.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe nie ulega wątpliwości, iż przedmiot Transakcji nie będzie stanowił zarówno przedsiębiorstwa, jak i zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wynika to z faktu, że Spółka nie będzie zdolna do samodzielnego kontynuowania prowadzonej działalności w oparciu o nabywane w ramach Transakcji składniki majątku. Składniki te nie będą również wzajemnie powiązane w sposób umożliwiający samodzielne i efektywne realizowanie ich dotychczasowej funkcji.

W związku z przytoczoną powyżej argumentacją Spółka podkreśla, iż przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego przedmiot Transakcji nie odpowiada ustawowej definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa z uwagi na:

* brak wyodrębnienia organizacyjnego,

* brak wyodrębnienia finansowego,

* brak wyodrębnienia funkcjonalnego, oraz

* brak zdolności do bycia niezależnym przedsiębiorstwem.

W związku z powyższym, opisane w zdarzeniu przyszłym dostawy towarów oraz świadczenie usług w ramach Transakcji nie mogą być uznane za zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a więc nie będą stanowić czynności wyłączonych z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. W rezultacie będą one podlegały opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego w fakturze VAT otrzymanej w związku z przedstawionym w zdarzeniu przyszłym przeniesieniem przez akcjonariusza w ramach Transakcji praw do informacji i dokumentacji, innej niż geologiczna, w tym praw wskazanych w pkt 5b § 3 zdarzenia przyszłego.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w toku dotychczasowej działalności akcjonariusz ponosił koszty dotyczące usług niematerialnych związanych z zagospodarowaniem Złoża, które doprowadziły do powstania określonych praw, w tym m.in. praw do wszelkiego rodzaju dokumentacji technicznej czy projektów budowlanych. Dokumentacja ta dotyczy rzeczy ruchomych będących przedmiotem Transakcji, w szczególności Platformy. W związku z powyższym, akcjonariusz wniesie aportem do Spółki prawa powstałe w wykonaniu tych umów.

Zgodnie z art. 5 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przeniesienie na Spółkę w ramach Transakcji praw do informacji i dokumentacji innej niż geologiczna, w opinii Spółki, stanowi usługę w rozumieniu art. 5 ustawy o VAT, którą akcjonariusz będzie świadczyć na rzecz Spółki.

W rezultacie, mając na uwadze fakt, iż dokumentacja, o której mowa powyżej, dotyczy rzeczy ruchomych, do przeniesienia praw do wspomnianej dokumentacji nie znajdą zastosowania przepisy szczególne ustawy o VAT dotyczące sposobu ustalenia miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, miejsce świadczenia usługi polegającej na przeniesieniu na Spółką w drodze wkładu niepieniężnego praw do wszelkiego rodzaju dokumentacji technicznej i budowlanej dotyczącej rzeczy ruchomych będących przedmiotem Transakcji, należy określić zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 28b ustawy o VAT. Reguła ta wskazuje, iż miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności.

Mając na uwadze powyższe, przeniesienie praw do informacji i dokumentacji na rzecz Spółki będzie stanowiło usługę opodatkowaną w miejscu siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności Spółki.

W związku z faktem, iż Spółka posiada siedzibę na terytorium RP, w analizowanym przypadku, miejscem świadczenia w przypadku przeniesienia na Spółkę w ramach Transakcji praw do informacji i dokumentacji innej niż geologiczna, będzie terytorium RP.

W rezultacie, przeniesienie na Spółkę w ramach Transakcji wskazanych powyżej praw do informacji i dokumentacji innej niż geologiczna, będzie podlegało opodatkowaniu VAT w Polsce według zasad ogólnych.

W związku z powyższym oraz mając na uwadze fakt, iż zbycie przez akcjonariusza przedmiotu Transakcji na rzecz Spółki nie będzie uznane za zbycie przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części, prawidłowe jest stanowisko, że Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego w fakturze VAT otrzymanej w związku z przedstawionym w zdarzeniu przyszłym przeniesieniem w ramach Transakcji praw do informacji i dokumentacji innej niż geologiczna, w tym praw wskazanych w pkt 5b § 3 zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Spółki, m.in. w oparciu o składniki otrzymane w rezultacie dokonania Transakcji, będzie wykonywała działalność gospodarczą polegającą na:

* poszukiwaniu i rozpoznaniu złóż Węglowodorów na obszarach użytkowania górniczego określonych w koncesjach i umowach o ustanowienie użytkowania górniczego na poszukiwanie i rozpoznawanie Węglowodorów;

* zagospodarowaniu odkrytych złóż, na których w wyniku zrealizowanych poszukiwań stwierdzono przemysłowy przypływ Węglowodorów;

* eksploatacji tych złóż poprzez wydobycie i późniejszą sprzedaż Węglowodorów (w szczególności ze Złoża).

W związku z powyższym, po poniesieniu odpowiednich nakładów inwestycyjnych, w tym także dotyczących przebudowy Platformy na morskie centrum wydobywcze i ukończeniu wszelkich prac wymaganych dla rozpoczęcia przemysłowego wydobycia Węglowodorów, będzie osiągała przychody z ich sprzedaży, które będą podlegały opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.

W konsekwencji, mając na uwadze fakt, iż prawa powstałe w rezultacie poniesienia przez akcjonariusza kosztów dotyczących usług niematerialnych będą związane z zagospodarowaniem Złoża, a więc będą związane z przedmiotem Transakcji, z którego Spółka będzie osiągała w przyszłości przychody opodatkowane VAT (ze sprzedaży wydobytych Węglowodorów), Spółka będzie używała tych praw do wykonywania czynności opodatkowanych VAT na zasadach ogólnych. W konsekwencji będzie przysługiwało prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego w otrzymanej fakturze dokumentującej przeniesienie przez akcjonariusza w ramach Transakcji praw do informacji i dokumentacji innej niż geologiczna, w tym praw wskazanych w pkt 5b § 3 zdarzenia przyszłego, podstawie art. 86 ust. 1 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT.

Nie zajdą w analizowanej sprawie żadne przesłanki uniemożliwiające odliczenie podatku naliczonego w fakturze dokumentującej przeniesienie wspomnianych praw.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że przeniesienie przedmiotu Transakcji zostanie zaklasyfikowane dla celów VAT jako podlegająca opodatkowaniu dostawa towarów i świadczenie usług, a więc nie znajdzie zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Dodatkowo, przeniesienie praw do informacji i dokumentacji innej niż geologiczna, w tym praw wskazanych w pkt 5b § 3 zdarzenia przyszłego, nie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku.

W konsekwencji, prawo do odliczenia podatku naliczonego w fakturze wystawionej przez akcjonariusza nie będzie podlegało ograniczeniom wskazanym w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT (zgodnie z tym przepisem, odliczenie podatku z faktury nie jest możliwe, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku).

Mając na uwadze powyższe, Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku wynikającego z faktury VAT wystawionej przez akcjonariusza w związku z przeniesieniem w ramach Transakcji praw do informacji i dokumentacji, innej niż geologiczna, w tym praw wskazanych w pkt 5b § 3 zdarzenia przyszłego.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego w fakturze VAT otrzymanej w związku z przedstawionym w zdarzeniu przyszłym przeniesieniem przez akcjonariusza w ramach Transakcji praw i obowiązków wynikających z umów zawartych w związku z przebudową Platformy w morskie centrum wydobywcze, skutkującym rozliczeniem poniesionych przez akcjonariusza do chwili Transakcji nakładów w związku z tymi umowami.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z przygotowaniem eksploatacji Złoża, akcjonariusz zawarł szereg umów, których realizacja znajduje się obecnie na różnym etapie. Kategoria ta obejmuje przykładowo prawa wynikające z umów o świadczenie usług inżynieryjnych, "zakupowych" oraz zarządczych w związku z przebudową Platformy w morskie centrum wydobywcze. Wszelkie nakłady poniesione w związku z tymi umowami zostaną rozliczone na zasadzie rozliczenia nakładów. Zawarcie i realizacja tych umów jest związana z realizacją Projektu.

Zgodnie z art. 5 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przeniesienie na Spółkę w ramach Transakcji praw i obowiązków wynikających z umów zawartych w związku z przebudową Platformy w morskie centrum wydobywcze, skutkujące rozliczeniem poniesionych przez akcjonariusza do chwili Transakcji nakładów w związku z tymi umowami, w opinii Spółki, stanowi usługę w rozumieniu art. 5 ustawy o VAT, którą akcjonariusz będzie świadczyć na rzecz Spółki.

Mając na uwadze, iż wspomniane umowy dotyczą przebudowy Platformy, a więc ruchomości, nie znajdą w tym wypadku zastosowania przepisy szczególne ustawy o VAT dotyczące sposobu ustalenia miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami.

W związku z powyższym, miejsce świadczenia usługi polegającej na przeniesieniu na Spółkę praw i obowiązków wynikających z umów dotyczących rzeczy ruchomej (Platformy), należy określić zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 28b ustawy o VAT. Reguła ta wskazuje, iż miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności.

Tym samym, przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy na inny podmiot będzie stanowiło usługę opodatkowaną w miejscu siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności Spółki.

Siedziba Spółki znajduje sią na terytorium RP, a zatem, w analizowanym przypadku, miejscem świadczenia w przypadku przeniesienia na Spółkę w ramach Transakcji praw i obowiązków wynikających z umów zawartych w związku z przebudową Platformy w morskie centrum wydobywcze, skutkujące rozliczeniem poniesionych do chwili Transakcji nakładów w związku z tymi umowami, będzie terytorium RP.

W rezultacie, przeniesienie na Spółkę w ramach Transakcji wskazanych powyżej praw i obowiązków będzie podlegało opodatkowaniu VAT w Polsce na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym oraz mając na uwadze fakt, iż zbycie przedmiotu Transakcji na rzecz Spółki nie będzie uznane za zbycie przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części, prawidłowe jest stanowisko, że Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego w fakturze VAT otrzymanej w związku z przedstawionym w zdarzeniu przyszłym przeniesieniem przez akcjonariusza w ramach Transakcji praw i obowiązków wynikających z umów zawartych w związku z przebudową Platformy w morskie centrum wydobywcze.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, realizacja umów, o których mowa w pytaniu nr 3 oraz rozliczenie związanych z nimi nakładów, ma umożliwić Spółce uruchomienie przemysłowego wydobycia Węglowodorów, z czego będzie osiągała w przyszłości przychody podlegające opodatkowaniu VAT. W konsekwencji, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego w otrzymanej fakturze dokumentującej przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umów zawartych w związku z przebudową Platformy w morskie centrum wydobywcze, skutkujące rozliczeniem poniesionych przez akcjonariusza do chwili Transakcji nakładów w związku z tymi umowami.

Nie zajdą w analizowanej sprawie żadne przesłanki uniemożliwiające odliczenie podatku naliczonego w fakturze dokumentującej przeniesienie wspomnianych praw.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że przeniesienie przedmiotu Transakcji zostanie zaklasyfikowane dla celów VAT jako podlegająca opodatkowaniu dostawa towarów i świadczenie usług, a więc nie znajdzie zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Dodatkowo, przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umów zawartych w związku z przebudową Platformy w morskie centrum wydobywcze nie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku.

W konsekwencji, prawo do odliczenia podatku z faktury wystawionej przez akcjonariusza nie będzie podlegało ograniczeniom wskazanym w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT (zgodnie z tym przepisem, odliczenie podatku z faktury nie jest możliwe, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku).

Mając na uwadze powyższe, Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku wynikającego z faktury VAT wystawionej przez akcjonariusza w związku z przeniesieniem praw i obowiązków wynikających z umów zawartych w związku z przebudową Platformy w morskie centrum wydobywcze.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl