ITPP2/443-50/12/EB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-50/12/EB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2012 r. (data wpływu 16 stycznia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 5 marca 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej do zbycia nieruchomości zabudowanej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 5 marca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej do zbycia nieruchomości zabudowanej.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami i budowlami. Nieruchomość składa się z działki gruntu (nr 6/1), budynków: portierni, warsztatu mechanicznego z garażami, hali prefabrykowanej jednokondygnacyjnej i dwukondygnacyjnej oraz budowli: zbiornika bezodpływowego podziemnego, ogrodzenia z siatki stalowej na słupkach żelbetonowych, ogrodzenia z siatki stalowej w ramkach stalowych. Wymienione obiekty są budynkami i budowlami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Nieruchomość została w całości nabyta przez Spółkę w kwietniu 2007 r. na podstawie aktu notarialnego od osób fizycznych, będących jej właścicielami na prawach wspólności ustawowej. Nabycie nieruchomości nastąpiło bez podatku od towarów i usług. Przedmiotowa nieruchomość została przyjęta do użytkowania, jako środki trwałe. W okresie użytkowania nieruchomości nie były ponoszone wydatki związane z jej ulepszeniem, które dawałyby prawo do odliczenia podatku naliczonego. W dniu 30 kwietnia 2011 r. Spółka oddała w dzierżawę część hali prefabrykowanej dwukondygnacyjnej (dokładnie nieokreślona powierzchnia) oraz część działki gruntu o powierzchni około 4.000 m2. Dzierżawca, zgodnie z umową może ponosić nakłady na prace adaptacyjno-remontowe na nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż nieruchomości zabudowanej, w skład której wchodzą: grunt, budynki i budowle trwale z gruntem związane, będzie w całości podlegała zwolnieniu od podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami i budowlami będzie podlegała w całości zwolnieniu od podatku, na podstawie art. 29 ust. 5 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Po powołaniu art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy oraz art. 2 pkt 14 ustawy, Spółka wskazała, iż dostawa tej nieruchomości nie jest traktowana jako pierwsze zasiedlenie. Ponadto stwierdziła, że zgodnie z treścią przepisu art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Wskazała, iż przepis ten reguluje szczególną sytuację, gdy podatnik dokonuje w ramach jednej transakcji dostawy dwóch różnych towarów, budynku (budowli lub ich części) oraz gruntu, z którym budynek (budowla lub jej cześć) jest trwale związany. Podniosła, iż treść tego przepisu nakazuje opodatkować dostawę gruntu według tej samej stawki, co budynek na nim wybudowany. W przypadku zaś, gdy dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W art. 2 pkt 14 ustawy ustawodawca określił, co należy rozumieć pod pojęciem pierwszego zasiedlenia. Zgodnie z tym przepisem przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej;

Z treści powyższego przepisu wynika, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt, bądź go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę lub najem, bowiem zarówno sprzedaż, dzierżawa, czy najem są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W myśl ust. 7a tego artykułu, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (...).

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy).

Z treści wniosku wynika, iż w 2007 r. Spółka nabyła od osób fizycznych nieruchomość zabudowaną na podstawie aktu notarialnego. Na działce znajdują się budynki: portierni, warsztatu mechanicznego z garażami, hali prefabrykowanej jednokondygnacyjnej i dwukondygnacyjnej oraz budowle: zbiornik bezodpływowy podziemny, ogrodzenie z siatki stalowej na słupkach żelbetonowych, ogrodzenie z siatki stalowej w ramkach stalowych. Ww. obiekty są budynkami i budowlami w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Część nieruchomości (część hali dwukondygnacyjnej, część działki) została w dniu 30 kwietnia 2011 r. wydzierżawiona. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynków i budowli, od których przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że zbycie posadowionych na działce budynków i budowli - wbrew twierdzeniu Spółki - nie będzie objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w tym przepisie. Dostawa części budynków (portierni, warsztatu mechanicznego z garażami, hali prefabrykowanej jednokondygnacyjnej i części hali dwukondygnacyjnej) będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia (sprzedaż nieruchomości przez osoby fizyczne, które czynności tej nie udokumentowały fakturą z wykazaną kwotą podatku od towarów i usług lub zwolnieniem, nie wypełnia definicji oddania do użytkowania w wykonaniu czynności opodatkowanych). Natomiast pierwsze zasiedlenie części hali prefabrykowanej dwukondygnacyjnej nastąpiło 30 kwietnia 2011 r., czyli z chwilą oddania jej w dzierżawę, co oznacza, iż okres dwóch lat od dnia pierwszego zasiedlenia upłynie 30 kwietnia 2013 r.

Natomiast sprzedaż tych obiektów korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż w stosunku do tych obiektów Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie.

Biorąc pod uwagę fakt, iż dostawa przedmiotowych budynków i budowli będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, zbycie działki, na której są one posadowione, przy uwzględnieniu treści art. 29 ust. 5 ustawy, również objęta będzie zwolnieniem od podatku.

Jakkolwiek słusznie Spółka wskazała, iż sprzedaż nieruchomości korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, z uwagi na oparcie tego stanowiska na błędnej podstawie prawnej, należało uznać je za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl