ITPP2/443-496/14/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-496/14/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2014 r. (data wpływu 14 kwietnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla czynności wydania nieruchomości jako dywidendy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla czynności wydania nieruchomości jako dywidendy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi dwa rodzaje działalności:

* w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej kosmetyków, środków czystości, chemii gospodarczej i artykułów higienicznych na terenie Polski,

* w zakresie wynajmu nieruchomości.

#61485;

Spółka posiada nieruchomość wykorzystywaną dotychczas do bieżącej działalności w zakresie handlowym, a od pewnego czasu przeznaczoną również pod wynajem. Jednak od dłuższego czasu Spółce nie udało się pozyskać najemcy (wcześniej wynajmowana była ona jedynie w części), a jednocześnie ponosi bieżące koszty utrzymania ww. nieruchomości.

Nieruchomość ta została nabyta przez Spółkę w roku 2007, przy czym transakcja nabycia była opodatkowana VAT, w związku z czym Spółka odliczyła VAT wykazany na fakturze zakupu nieruchomości.

W czasie posiadania ww. nieruchomości Spółka poniosła na nią nakłady przekraczające 30% jej wartości początkowej. Od ww. nakładów odliczała podatek naliczony. Nakłady te ponoszone były do około połowy 2011 r. (ok. 32% wartości początkowej nieruchomości), a także w roku 2012 (dodatkowe 2% wartości początkowej nieruchomości). Nieruchomość wykorzystywana jest przez Spółkę w części na potrzeby prowadzonej przez nią działalności handlowej, natomiast w części przeznaczona jest na wynajem. Wynajmowane było jednak jedynie około 15% jej powierzchni, do "grudnia 2012 r". Nadal (od 2007 r.) wynajmowane jest natomiast 250 metrów placu przynależącego do przedmiotowej nieruchomości. Wynajem ten stanowił czynność odpłatną, opodatkowaną VAT, wg stawki podstawowej 23%. Natomiast 85% nie było w czasie posiadania nieruchomości przez Spółkę przedmiotem czynności opodatkowanych (wykorzystywane ewentualnie na własne potrzeby). Od grudnia 2012 r. nie udało się wynająć części przedmiotowej nieruchomości przeznaczonej do wynajmu (poza ww. 250 metrami).

Jednocześnie Spółka planuje wypłatę na rzecz spółki akcyjnej będącej jej Udziałowcem zysku za rok 2013, a także zysków z lat ubiegłych.

Grupa, której członkami są Spółka, jak i Udziałowiec, restrukturyzuje sposób prowadzenia działalności, tak, aby podzielić pomiędzy jej członków poszczególne funkcje. Spółka realizować ma działalność handlową, natomiast Udziałowiec odpowiadać ma za zarządzanie nieruchomościami. Spółka nie posiada bowiem służb wykwalifikowanych w zakresie obsługi nieruchomości, w związku z czym ponosi koszty i dodatkowe ryzyka związane niewynajętą od ok. 3 lat częścią przedmiotowej nieruchomości. Co więcej, zobowiązania z tytułu dywidendy uszczuplają jej kapitał oraz zwiększają zadłużenie, w efekcie obniżają rentowność biznesu i zdolność finansową, z punktu widzenia instytucji finansowych.

W związku z powyższym Spółka rozważa możliwość wypłacenia na rzecz Udziałowca dywidendy z tytułu zysku za rok 2013 i lata poprzednie w formie rzeczowej, poprzez wydanie ww. nieruchomości. Taka forma rozliczenia niepieniężnej dywidendy będzie korzystna zarówno dla Spółki, jak i Udziałowca.

Spółka ustaliła z Udziałowcem, iż ww. nieruchomość będzie mu przydatna w jego bieżącej działalności. Zarówno Spółka, jak i Udziałowiec są czynnymi podatnikami VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

* Czy wydanie wskazanej w stanie faktycznym nieruchomości przez Spółkę w ramach wypłaty dywidendy na rzecz Udziałowca będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

* Jaką stawką VAT opodatkowana jest planowana czynność wypłaty dywidendy na rzecz Udziałowca poprzez wydanie wskazanej w stanie faktycznym nieruchomości.

#61485;

Zdaniem Wnioskodawcy, wydanie wskazanej w stanie faktycznym nieruchomości w ramach wypłaty dywidendy na rzecz Udziałowca będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w części niewynajmowanej dotychczas 85%, natomiast w części, która była przedmiotem najmu do grudnia 2011 r. (ok. 15%) i w mniejszej części nadal jest wynajmowana (ok. 250 m), będzie ona zwolniona z opodatkowania.

Planowana czynność wypłaty dywidendy na rzecz Udziałowca poprzez wydanie wskazanej w stanie faktycznym nieruchomości podlega opodatkowaniu stawką podstawową VAT, tj. 23% w części dotychczas niewynajmowanej przez - 85%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarowi usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Do czynności traktowanych na równi z dostawą towarów ustawodawca, w art. 7 ust. 2 cyt. ustawy, zaliczył również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, wszelkie inne darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne, bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Należy podkreślić, że w sytuacji, gdy podatnik odliczył podatek naliczony przy zakupie towarów, to ich nieodpłatne przekazanie, gdyby było nieopodatkowane, w rezultacie prowadziłoby do sytuacji, gdy żaden z uczestników obrotu gospodarczego nie poniósłby ekonomicznego ciężaru VAT. Pozostawałoby to w sprzeczności z zasadą powszechności i neutralności opodatkowania.

Z przywołanego we wniosku opisu zdarzania przyszłego wynika, iż Spółka planuje wypłacić wspólnikom zysk w formie rzeczowej, tj. przekazania nieruchomości. Wątpliwości Spółki sprowadzają się do kwestii uznania ww. czynności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Zgodnie z art. 52 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.), wspólnik spółki jawnej może żądać podziału i wypłaty całości zysku wypracowanego przez tą spółkę z końcem każdego roku obrotowego. Zysk niewypłacony w danym roku może zostać wypłacony w latach późniejszych.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z wypłatą zysku w formie rzeczowej, mianowicie przekazania wspólnikom nieruchomości. Wskazać należy, że określone transakcje podlegają podatkowi od towarów i usług niezależnie od formy, w jakiej zostały dokonane - również przekazanie towarów w formie wypłaty zysku, co jest zgodne z zasadą powszechności opodatkowania VAT. Jeżeli w ramach wypłaty zysku zamiast wypłaty dokonanej w formie pieniężnej Spółka wydaje towary w postaci nieruchomości, w istocie mamy do czynienia z przeniesieniem prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

W sytuacji zatem gdy z nabyciem tej nieruchomości wiąże się prawo do odliczenia podatku naliczonego, stanowi czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług z tytułu nieodpłatnego przekazania w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz 10a ustawy o VAT, uważa się za zwolnione z opodatkowania:

10)

dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

10a) dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów;

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej;

Na gruncie przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, iż w przypadku ok. 85% przedmiotowej nieruchomości nie znajdzie w tym przypadku zastosowania zwolnienie wskazane w pkt 10. Dostawa dokonana zostanie bowiem w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż spełniony będzie warunek, o którym mowa art. 2 pkt 14 lit. b ww. ustawy. Po nabyciu ww. nieruchomości w ramach transakcji opodatkowanej VAT Spółka poniosła nakłady na ulepszenie nieruchomości w kwocie przekraczającej 30% jej wartości początkowej, a od wydatków tych odliczała podatek. Zatem planowane wydanie będzie miało charakter pierwszego zasiedlenia w rozumieniu ustawy o VAT.

Co więcej, w ramach planowanej operacji nie znajdzie zastosowania również zwolnienie wskazane w ww. pkt 10a. W stosunku do ww. nieruchomości przysługiwało Spółce prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej jej nabycie (lit. a) i Spółka poniosła wydatki na jej ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% jej wartości początkowej, od których przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT. Natomiast w przypadku pozostałych ok. 15% ww. nieruchomości będziemy mieli do czynienia z czynnością zwolnioną z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Co prawda na przedmiotową nieruchomość poniesione zostały nakłady przekraczające 30% wartości początkowej, jednak nakłady powodujące przekroczenie 30% wartości początkowej zostały poniesione w połowie 2011 r. Zatem już po ich poniesieniu i zwiększeniu wartości początkowej o ponad 30% wskazana część nieruchomości (15%) była wykorzystywana w ramach czynności opodatkowanych, ponieważ usługi wynajmu tej części świadczone były do "grudnia 2011 r". Za moment poniesienia wydatków powodujących możliwość ponownego wystąpienia pierwszego zasiedlenia uznaje się moment, w którym do wartości nieruchomości włączone zostały nakłady powodujące przekroczenie 30% jej wartości początkowej. Takie rozumowanie w zakresie określenia momentu przekroczenia 30% nakładów prezentują również organy interpretacyjne, czego przykładem jest interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 8 marca 2013 r., sygn. IBPP1/443-1214/12/ES. Następnie doszło do pierwszego zasiedlenia w związku ze świadczeniem usług opodatkowanych stawką 23% w postaci najmu wskazanej części nieruchomości do "grudnia 2011 r". Zatem od pierwszego zasiedlenia upłynął już okres dłuższy niż dwa lata, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Tym samym spełnione są przesłanki wskazane w treści ww., w związku z czym wydawana w ramach wypłaty zysku nieruchomość będzie zwolniona z opodatkowania w tej części w jakiej była ona przedmiotem wynajmu - ok 15%.

Na potrzeby określenia wartości nieruchomości stanowiącej podstawę opodatkowania VAT w części zwolnionej z opodatkowania w ramach przedmiotowego wydania oraz części opodatkowanej, w ocenie Spółki, należy przyjąć proporcję powierzchni nieruchomości wynajętej oraz dotychczas wykorzystywanej na własne potrzeby, co Spółka uczyniła ustalając opisywany stosunek 85% do 15%. Powyższe potwierdzają również organy interpretacyjne, czego przykładem może być interpretacja Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 5 marca 2012 r. (sygn. IPTPP2/443-838/11-4/PR).

Wypłata zysku w formie rzeczowej na rzecz Udziałowca, polegająca na przeniesieniu prawa do rozporządzania jak właściciel nieruchomością, przy nabyciu której przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, na które poniesione zostały nakłady w kwocie przekraczającej 30% jej wartości początkowej, a podatek VAT od ww. nakładów podlegał odliczeniu, wypełnia przesłanki określone w art. 7 ust. 2 ustawy, wobec czego stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg zasad ogólnych. W części ok. 85% nie korzysta ze zwolnień wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz 10a ustawy, co za tym idzie-opodatkowana jest według stawki 23%. Natomiast w części ok. 15% jest ona zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. W związku z powyższym odpowiedź na postawione przez Spółkę pytania brzmi następująco:

1.

wydanie wskazanej w stanie faktycznym nieruchomości w ramach wypłaty dywidendy na rzecz Udziałowca będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w części niewynajmowanej dotychczas 85%, natomiast w części, która była przedmiotem najmu do "grudnia 2011 r". (ok. 15%) i w mniejszej części nadal jest wynajmowana (ok. 250 m) będzie zwolniona z opodatkowania,

2.

planowana czynność wypłaty dywidendy na rzecz Udziałowca poprzez wydanie wskazanej w stanie faktycznym nieruchomości podlega opodatkowaniu stawką podstawową VAT, tj. 23%, w części dotychczas niewynajmowanej przez Wnioskodawcę - 85%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Niniejszą interpretację wydano przy założeniu, że nieruchomość o której mowa we wniosku jest budynkiem lub budowlą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.).

Końcowo wskazać należy, że w niniejszym rozstrzygnięciu nie dokonano oceny prawidłowości metody, którą chce przyjąć Spółka oraz wartości procentowych podziału nieruchomości na część, której sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23% oraz na część, której dostawa korzysta ze zwolnienia od podatku, gdyż ocena prawidłowości i zasadności przyjętego przez Spółkę kryterium może nastąpić jedynie w drodze przeprowadzonego postępowania podatkowego przez właściwy organ pierwszej instancji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl