ITPP2/443-493/10/KT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-493/10/KT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2010 r. (data wpływu 24 maja 2010 r.), uzupełnionym w dniach: 19 i 28 lipca 2010 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu do skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z decyzji naczelnika urzędu celnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach: 19 i 28 lipca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu do skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z decyzji naczelnika urzędu celnego.

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W miesiącu kwietniu 2010 r. otrzymał Pan decyzje wydane przez naczelnika urzędu celnego, które określają podlegającą retrospektywnemu księgowaniu, kwotę długu celnego, powstałego w odniesieniu do towaru objętego procedurą dopuszczenia do obrotu na podstawie zgłoszenia celnego. Import towarów handlowych miał miejsce w różnych miesiącach 2008 r. oraz 2009 r. W zgłoszeniu celnym zastosował Pan, za pośrednictwem agencji celnej, zerową stawkę cła.

W trakcie kontroli, która odbyła się w roku 2010, organ kontroli stwierdził, iż zastosowano stawkę cła w nieprawidłowej wysokości. W konsekwencji, naczelnik urzędu celnego określił w drodze decyzji kwotę długu celnego wyższą, niż wynikała ze zgłoszenia celnego.

Różnicę zapłacił Pan w wyznaczonym terminie wraz z odsetkami. Ponadto naczelnik urzędu celnego określił prawidłową kwotę podatku od towarów i usług, należnego z tytułu importu towaru objętego procedurą dopuszczenia do obrotu na podstawie zgłoszenia celnego. Również tę różnicę zapłacił Pan w wyznaczonym terminie wraz z odsetkami. Organ celny, wydając decyzje, powołał się na orzecznictwo NSA z dnia 3 września 1997 r. SA/Sz 1764/96, zgodnie z którym decyzja wydana w trybie art. 21 § 3 Ordynacji podatkowej oznacza, że podatek od towarów i usług, należny z tytułu importu towarów na podstawie zgłoszenia celnego, nie został uiszczony w terminie w należytej wysokości, stając się w konsekwencji zaległością podatkową. Zdaniem organu celnego, wyrażonym w ww. rozstrzygnięciach, zarówno dług celny, jak i obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu importu, powstał w dniu złożenia zgłoszenia celnego.

Wskazał Pan, że towary, o których mowa we wniosku, zostały częściowo sprzedane, a częściowo znajdują się w magazynie firmy. Towary te służą do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ma Pan prawo do obniżenia podatku należnego o zapłacony podatek z tytułu importu towarów, w miesiącu otrzymania decyzji wydanych przez naczelnika urzędu celnego, czy musi korygować deklaracje VAT "za okresy wstecz", tzn. odliczać wtedy, kiedy powstał obowiązek podatkowy.

Zdaniem Wnioskodawcy, należy pomniejszyć podatek należny o podatek z tytułu importu towarów w miesiącu otrzymania ww. decyzji, pod warunkiem zapłaty wynikającego z nich podatku. Powyższe stanowisko uzasadnił Pan wskazując treść przepisu art. 86 ust. 10 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, na podstawie którego w przypadku decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz w art. 34, prawo to powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał decyzję, pod warunkiem dokonania zapłaty podatku wynikającego z decyzji. Jednocześnie zwrócił Pan uwagę na okoliczność, że naczelnik urzędu celnego określił kwotę podatku od towarów i usług w decyzji dotyczącej należności celnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega import towarów.

Podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło (...), o czym stanowi art. 29 ust. 13 ww. ustawy.

Stosownie do treści art. 33 ust. 1 cytowanej ustawy, podatnicy o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek, z zastrzeżeniem art. 33b. Jeżeli organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określająca podatek w prawidłowej wysokości. Naczelnik urzędu celnego może określić kwotę podatku w decyzji dotyczącej należności celnych (art. 33 ust. 2 ustawy).

Na podstawie art. 37 ust. 1 ww. ustawy, podatnik jest obowiązany zapłacić różnicę między podatkiem wynikającym z decyzji naczelnika urzędu celnego, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz w art. 34, a podatkiem:

1.

pobranym przez ten organ,

2.

należnym z tytułu importu towarów wykazanym przez podatnika w:

a.

zgłoszeniu celnym i rozliczanym w deklaracji podatkowej, zgodnie z art. 33a, lub

b.

deklaracji importowej, zgodnie z art. 33b

* w terminie 10 dni, licząc od dnia doręczenia tych decyzji.

Różnica, o której mowa w ust. 1, dotycząca podatku stanowi podatek naliczony w rozumieniu art. 86 ust. 2 (art. 37 ust. 2 ustawy). Przy czym, zgodnie z ust. 3 wskazanego artykułu, przepisy ust. 1 i 2 cyt. art. 37, stosuje się odpowiednio do decyzji dyrektora izby celnej.

W oparciu o przepis art. 86 ust. 1 cyt. ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 pkt 2 powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, w przypadku importu towarów - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego i deklaracji importowej, z zastrzeżeniem pkt 5.

Na mocy ust. 10 pkt 6 ww. artykułu, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz w art. 34 - w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał decyzję; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wynikającego z decyzji.

W myśl ust. 11 tego artykułu, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego - art. 86 ust. 13 ustawy.

Reasumując, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionym wydatkiem, a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi i powstaje za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. W przypadku otrzymania decyzji naczelnika urzędu celnego, określającej w prawidłowej wysokości podatek z tytułu importu towarów, prawo to powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał decyzję, pod warunkiem zapłaty tego podatku. W sytuacji, gdy podatnik nie dokona odliczenia w powyższym terminie, może skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Gdyby zaś nie dokonał tego w powyższy sposób, przysługuje mu jeszcze prawo do obniżenia kwoty podatku należnego poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że dokonał Pan importu towarów handlowych (w różnych miesiącach 2008 r. i 2009 r.), które zostały częściowo sprzedane, a częściowo znajdują się w magazynie firmy. Jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a ww. towary służą do wykonywania czynności opodatkowanych. W miesiącu kwietniu 2010 r. otrzymał Pan decyzje, wydane przez naczelnika urzędu celnego, określające w prawidłowej wysokości kwoty: długu celnego oraz podatku należnego z tytułu importu towarów objętych procedurą dopuszczenia do obrotu na podstawie zgłoszenia celnego. Wynikającą z ww. decyzji różnicę zapłacił Pan w wyznaczonym terminie wraz z odsetkami.

Wobec powyższego, w oparciu o przepis art. 86 ust. 10 pkt 6 ustawy, przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku wynikającego z decyzji naczelnika urzędu celnego, należnego z tytułu importu towarów służących czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług. Obniżenia tego należy dokonać w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał Pan decyzje lub w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl