ITPP2/443-478/12/EK

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-478/12/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2012 r. (data wpływu 19 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 14 czerwca 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wg proporcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 14 czerwca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wg proporcji.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą jako mikroprzedsiębiorstwo w zakresie: nauki języków obcych, pozaszkolnych form edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu, pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych, sprzedaży runa leśnego. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, który odlicza podatek naliczony wg proporcji obliczonej za poprzedni rok. Obecnie realizuje Pan projekt Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 8.1. Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie. Projekt ten jest skierowany do pracowników innych firm. Obejmuje on zajęcia językowe, z obsługi klienta, szkolenia grafika komputerowego, sekretarki. Dodatkowo prowadzone są szkolenia z nauki bezpiecznej jazdy, tzw. Akademia Bezpiecznej Jazdy oraz teoria. Akademia Bezpiecznej Jazdy (ABJ) jest doskonaleniem jazdy dla osób posiadających prawo jazdy. W budżecie projektu są przewidziane takie pozycje, jak zakup: przeglądu samochodu do jazdy ABJ, opon, klocków hamulcowych. Użytkuje Pan te samochody do ogólnej działalności zwolnionej i opodatkowanej. Samochody są używane do całej działalności, zarówno związanej z projektem, jak i opodatkowanej. Dofinansowanie projektu, zgodnie z umową zawartą z wojewódzkim urzędem pracy, stanowi 100% całkowitych wydatków kwalifikowanych projektu, w tym 85% płatność ze środków europejskich, a 15% stanowi dotacja celowa z budżetu krajowego.

W związku z powyższym, w uzupełnieniu wniosku, zadano następujące pytanie:

Czy może Pan odliczyć podatek naliczony z faktur za zakup opon i przegląd samochodów, których zakup jest pokryty w części netto ze środków unijnych, zgodnie z wyliczoną strukturą.

Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, w związku z tym, że samochody są użytkowane do działalności zwolnionej (w tym także "projektowej" finansowanej ze środków publicznych w ramach PO KL działanie 8.1 oraz działalności prowadzenia szkoły językowej) i opodatkowanej, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z wyliczoną strukturą, czyli tzw. częściowego odliczenia podatku. Stwierdził Pan, iż po zakończeniu roku zostanie przeliczona struktura (art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl regulacji zawartej w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle ust. 2 pkt 1 lit. a powyższego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Stosownie do brzmienia art. 90 ust. 1 ww. ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Według ust. 2 powyższego artykułu, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Jak stanowi ust. 3 tego artykułu, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Z treści wniosku wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie: nauki języków obcych, pozaszkolnych form edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu, pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych, sprzedaży runa leśnego. Obecnie realizuje Pan projekt, w ramach PO KL, który obejmuje zajęcia językowe, z obsługi klienta, szkolenia grafika komputerowego i sekretarki. Dodatkowo prowadzone są szkolenia z nauki bezpiecznej jazdy (ABJ) oraz zajęcia teoretyczne. W budżecie projektu są przewidziane takie pozycje, jak zakup: usług przeglądu samochodu do jazdy ABJ, opon, klocków hamulcowych. Samochody użytkuje Pan do ogólnej działalności, zwolnionej i opodatkowanej.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iż skoro - jak wynika z treści wniosku - samochody, do których zakupiono opony oraz usługi przeglądu są wykorzystywane zarówno do działalności opodatkowanej, jak i zwolnionej, podatek naliczony od tych zakupów będzie Pan mógł odliczyć na zasadach określonych w art. 90 ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, o ile nie jest w stanie dokonać odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jednocześnie wskazać należy, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii prawidłowości zwolnienia od podatku świadczonych przez Pana usług, bowiem nie przedstawiono w tym zakresie stanowiska oraz nie postawiono pytania, a powyższe przyjęto jako element przedstawionego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl