ITPP2/443-441b/11/EB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-441b/11/EB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2011 r. (data wpływu 25 marca 2011 r.), uzupełniony w dniu 14 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania obrotu przy użyciu kasy rejestrującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 14 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania obrotu przy użyciu kasy rejestrującej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Pogotowie jest stowarzyszeniem kultury fizycznej i sportu. Działalność statutowa, którą prowadzi, nie jest nastawiona na zysk, a jeżeli wystąpi to przeznaczany jest na kontynuację i doskonalenie świadczonych usług. Prowadzi odpłatnie naukę pływania dla dzieci i dorosłych. Na podstawie zawartych umów z Urzędem Gminy i Miasta w okresie letnim zabezpiecza pod względem bezpieczeństwa, korzystających z pływania w morzu. Urzędy pokrywają koszty obsługi ratowniczej przekazując środki na rachunek Pogotowia, które wypłaca wynagrodzenia ratownikom. Na podstawie umowy z Urzędem Gminy Pogotowie obsługuje również odpłatnie park wodny. Prowadzi kursy dla ratowników, pobiera składki członkowskie i opłaty za legitymacje, identyfikatory, karty pływackie. Usługi wykonywane przez Pogotowie sklasyfikowane są zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług z 2008 r. stanowiącą załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie PKWiU jako usługi świadczone przez stowarzyszenia kultury fizycznej i sportu (94.99.16.0). Pogotowie świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (nauka pływania). Kwota obrotów z tytułu tej sprzedaży w czerwcu 2011 r. przekroczy 40.000 zł.

W związku z powyższym zadano pytanie sprowadzające się do następującej kwestii.

Czy Pogotowie powinno zakupić kasę fiskalną i rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaż przy jej użyciu.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie powinien instalować kasy fiskalnej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych (Dz. U. Nr 138, poz. 930) poz. 31 (PKWiU 94).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

W myśl ust. 1 powołanego artykułu, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, iż obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem jednym z podstawowych kryteriów decydujących o obowiązku stosowania do ewidencjonowania obrotu kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Kwestie dotyczące między innymi zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji, ustawodawca reguluje na mocy wydawanych rozporządzeń w tym zakresie.

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują w tym zakresie przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 138, poz. 930).

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2012 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W poz. 31 ww. załącznika wymienione zostały zakwalifikowane pod symbolem PKWiU 94 - usługi świadczone przez organizacje członkowskie.

Należy zaznaczyć, iż od dnia 1 stycznia 2011 r., jest wykorzystywana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.). Tym samym od dnia 1 stycznia 2011 r. obowiązuje Polska Klasyfikacja Towarów i Usług z 2008 r.

Z opisu sprawy wynika, że Pogotowie świadczy usługi m.in. nauki pływania, które wykonywane są na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czynności te zostały sklasyfikowane jako usługi świadczone przez organizacje członkowskie (PKWiU 94). Kwota obrotu z tytułu tej sprzedaży przekroczy w czerwcu 2011 r. kwotę 40.000 zł.

Biorąc pod uwagę treść wniosku oraz powołanych przepisów należy stwierdzić, iż Pogotowie może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej określonego w § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w związku z poz. 31 załącznika nr 1 do rozporządzenia.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Zatem tut. organ nie dokonywał oceny poprawności przedstawionych przez Wnioskodawcę klasyfikacji statystycznych. W związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono przy założeniu, że podana klasyfikacja jest prawidłowa.

Końcowo tut. organ wskazuje, iż kwestie dotyczące zwolnienia od podatku świadczonych usług oraz obowiązku zarejestrowania jako podatnik VAT czynny rozstrzygnięto w interpretacji sygnatura: ITPP2/443-441a/EB.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl