ITPP2/443-432/11/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-432/11/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2011 r. (data wpływu 23 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniach 25 maja i 16 czerwca 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na zorganizowaniu kampanii promocyjnej spożycia ryb - pstrąga - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 25 maja i 16 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na zorganizowaniu kampanii promocyjnej spożycia ryb - pstrąga.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Stowarzyszenie ubiega się o dofinansowanie projektu społecznego, dofinansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego (dalej EFR), który polegać będzie na organizowaniu kampanii promocyjnej spożycia ryb - pstrąga. Zgodnie z zasadami udzielania wsparcia w ramach EFR istnieje możliwość zaliczenia jako kosztu kwalifikowanego również podatku od towarów i usług od poniesionych kosztów, pod warunkiem, że podatek ten jest ostatecznie ponoszony przez wnioskodawcę i nie istnieje możliwość jego zwrotu. Stowarzyszenie jest aktywnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Poza działalnością statutową prowadzi sporadycznie i nieregularnie działalność gospodarczą. Wśród celów statutowych Stowarzyszenia (PKD 91.12.Z) wskazana jest działalność na rzecz promocji spożycia ryb, planowany projekt ma na celu realizację tego zadania. Realizując projekt promocji pstrąga, Stowarzyszenie ponosić będzie koszty zadania (głównie usługi obce), nie uzyskując z tego tytułu żadnych przychodów. Jednocześnie wystąpiło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z wnioskiem o dofinansowanie tego projektu, które może obejmować 100% kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie realizowane jest na zasadzie refundacji poniesionych kosztów na podstawie wniosku o płatność faktur poświadczających poniesione koszty (Stowarzyszenie nie wystawia na rzecz Agencji żadnego dokumentu mającego charakter księgowy). W omawianym przypadku istnieje możliwość zaliczenia podatku od towarów i usług jako kosztu kwalifikowanego, ponieważ Stowarzyszenie nie ma żadnej możliwości jego odzyskania. Przepisy stanowiące o zasadach kwalifikowalności wydatków w ramach Po Ryby odsyłają do art. 55 pkt 5a rozporządzenia Rady WE 1198/2006 z 27 lipca 2006 r. (Dz. Urz. UE 15.8.2006 L 223/1). Wspomniany przepis mówi o generalnej zasadzie kwalifikowalności podatku VAT z nielicznymi wyjątkami. Zgodnie z powołanym przepisem rozporządzenia, następujące wydatki nie kwalifikują się do uzyskania wsparcia z EFR:

a.

podatek od wartości dodanej, oprócz podatku od wartości dodanej niepodlegającego zwrotowi, jeżeli jest on rzeczywiście i ostatecznie ponoszony przez innego beneficjenta niż osoba niebędąca podatnikiem określona w art. 4 ust. 5 akapit pierwszy szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku.

Stowarzyszenie będzie zlecało kolejne usługi o charakterze marketingowym wybranym oferentom. W ramach projektu będą zakupione usługi niezbędne do realizacji poszczególnych etapów projektu (zgodnie z załączonym zakresem rzeczowym). Usługi fakturowane będą na rzecz Stowarzyszenia w ten sposób, że nazwa usługi odpowiadać będzie poszczególnym pozycjom zestawienia. Wszystkie usługi, bądź materiały powstałe jako ich efekt końcowy służyły będą promocji. Lista usług świadczonych w ramach projektu: identyfikacja wizualna, reklama outdoor, prasowa, radiowa i telewizyjna, organizacja konferencji prasowej, materiały prasowe, wykonanie strony internetowej, reklama w Internecie, badania rynkowe. Nabywane usługi nie będą wiązały się z żadną sprzedażą opodatkowaną.

W związku z powyższym, w uzupełnieniu wniosku, zadano następujące pytanie:

Czy istnieje jakakolwiek możliwość aby podatnik (stowarzyszenie realizujące projekt) miał prawo otrzymać zwrot podatku naliczonego od zakupu usług marketingowych ireklamowych oraz pozostałych usług dotyczących projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, w opisanej sytuacji nie istnieje żadna możliwość odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług od zakupu usług dotyczących promocji pstrąga.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 z późn. zm.), podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 powołanej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W rozdziale 9, obowiązującego od dnia 6 kwietnia 2011 r., rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.

W treści złożonego wniosku wskazano, że Stowarzyszenie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Oprócz działalności statutowej wykonuje również nieregularnie działalność gospodarczą. Ubiega się o dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, projektu, który dotyczyć będzie promocji pstrąga. W ramach projektu poniesione zostaną koszty związane z reklamą, organizacją konferencji prasowej oraz przeprowadzenia badań. Dokonane zakupy nie będą miały związku ze sprzedażą opodatkowaną.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Stowarzyszeniu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem poniesione wydatki nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi. Wnioskodawcy nie będzie również przysługiwało prawo do otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż środki, o które się ubiega nie są środkami, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Jednocześnie wskazać należy, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl