ITPP2/443-430/10/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-430/10/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2010 r. (data wpływu 10 maja 2010 r.), uzupełnionym w dniu 7 lipca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia do dostawy części budynku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 7 lipca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia do dostawy części budynku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2006 r. nabył Pan grunt oraz prawo własności lokalu użytkowego wybudowanego w latach 1960-1970, jako budynek biurowy i zaplecze dla przedsiębiorstwa budowlanego. Po opuszczeniu budynku przez firmę budowlaną został on przebudowany i przeznaczony na działalność usługowo-handlową. Po otrzymaniu pozwolenia w maju 2007 r. rozpoczął Pan rozbudowę budynku z przeznaczeniem na świadczenie w nim usług stomatologicznych i protetycznych, korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W dniu 30 grudnia 2008 r. otrzymał Pan pozwolenie na użytkowanie ww. budynku i rozpoczął w nim świadczenie usług stomatologicznych i protetycznych (zwolnionych od podatku). Oprócz tego, od października 2009 r., część budynku (parter) jest wynajmowana. Powyższa usługa opodatkowana jest stawką podatku w wysokości 22%.

Nakłady na opisaną inwestycję, zarówno w odniesieniu do części związanej ze świadczeniem usług stomatologicznych i protetycznych, jaki i części wynajmowanej, przekroczyły 30% wartości początkowej każdej z części budynku (wartość zakupu).

Przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego w części dotyczącej nakładów poniesionych na rozbudowę parteru budynku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w grudniu 2011 r. sprzedaż powierzchni do tej pory wynajmowanej (parter) będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż po upływie 2 lat od chwili pierwszego zasiedlenia (pierwszego wynajmu - październik 2009 r.) będzie zwolniona od podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terenie kraju.

Jak wynika z art. 2 pkt 6 ww. ustawy, towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - w myśl art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Analiza powyższych przepisów wskazuje, że dla zastosowania powyższego zwolnienia od podatku istotne jest określenie, czy dostawa następuje w ramach pierwszego zasiedlenia. Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera definicję legalną tego pojęcia. Wynika z niej, że pierwsze zasiedlenie występuje wówczas, gdy budynek, budowla lub ich części są wydawane pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. Istotne jest jednak to, że musi to nastąpić w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, czyli m.in. odpłatnej dostawy lub odpłatnej usługi (przykładowo najem, dzierżawa).

Z przedstawionego we wniosku stanu zdarzenia przyszłego wynika, że w 2006 r. nabył Pan grunt oraz prawo własności lokalu użytkowego wybudowanego w latach 1960-1970. Po otrzymaniu pozwolenia w maju 2007 r. rozpoczął Pan rozbudowę budynku z przeznaczeniem na świadczenie w nim usług stomatologicznych i protetycznych, korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W dniu 30 grudnia 2008 r. otrzymał Pan pozwolenie na użytkowanie ww. budynku i rozpoczął w nim świadczenie usług stomatologicznych i protetycznych (zwolnionych od podatku). Oprócz tego, od października 2009 r., część budynku (parter) jest wynajmowana. Powyższa usługa opodatkowana jest stawką podatku w wysokości 22%.

Nakłady na opisaną inwestycję, zarówno w odniesieniu do części związanej ze świadczeniem usług stomatologicznych i protetycznych, jaki i części wynajmowanej, przekroczyły 30% wartości początkowej każdej z części budynku (wartość zakupu). W związku z tym przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego w części dotyczącej nakładów poniesionych na rozbudowę parteru budynku.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że nastąpiło pierwsze zasiedlenie, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, części budynku (parteru), po jej ulepszeniu, przez oddanie pierwszemu użytkownikowi, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (najem). W związku z powyższym dostawa opisana we wniosku w grudniu 2011 r., będzie zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, gdyż upłyną 2 lata od pierwszego zasiedlenia przedmiotowej części budynku, o ile w momencie dostawy powołany przepis nie ulegnie zmianie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl