ITPP2/443-427/14/EK - Prawo podmiotu leczniczego do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji i zakupów sprzętu medycznego, finansowanych ze środków Unii Europejskiej i budżetu Państwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-427/14/EK Prawo podmiotu leczniczego do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji i zakupów sprzętu medycznego, finansowanych ze środków Unii Europejskiej i budżetu Państwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2014 r. (data wpływu 2 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacja projektu pn. "R..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacja projektu pn. "R...".

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zakład Opieki Zdrowotnej prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług ochrony zdrowia zwolnioną od podatku od towarów i usług na podstawie " art. 43 ust. 18-20" ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Jednocześnie świadczy usługi (najem pomieszczeń, usługi ksero) opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Wskaźnik proporcji sprzedaży opodatkowanej w stosunku do sprzedaży ogółem, obliczony zgodnie art. 90 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, za 2013 r. wynosi 0,94%, po zaokrągleniu do liczby całkowitej - 1%. Zakład sporządza miesięczne deklaracje VAT-7, w których wykazuje tylko podatek należny (nie odlicza podatku naliczonego) i przekazuje go na konto Urzędu Skarbowego. Zgodnie z uchwałą Zarządu Województwa z dnia 10 grudnia 2013 r. Zakład będzie realizował w okresie od dnia 1 kwietnia 2014 r. do dnia 20 lipca 2015 r. ze środków Unii Europejskiej i budżetu Państwa projekt pn. "R...". W wyniku realizacji projektu zostanie wykonana następująca inwestycja:

* dobudowa do istniejącego budynku szpitala w S... (ul....) części, w której będzie: blok operacyjny, diagnostyka obrazowa, oddział intensywnej terapii, trakt porodowy, pracownia badań endoskopowych,

* rozbudowa oddziałów: wewnętrznego, chirurgicznego i pododdziałów: dziecięcego i położniczo-ginekologicznego oraz izby przyjęć i pomocy doraźnej,

* dostosowanie infrastruktury technicznej szpitala do powiększonej jego kubatury,

* zakup sprzętu medycznego: lampa operacyjna 8 szt., stanowisko pielęgnacji noworodka 2 szt., kolumna sufitowa 8 szt., kolumna anestezjologiczna 3 szt., kolumna chirurgiczno-laparaskopowa, kolumna chirurgiczna 2 szt., zestaw z automatem myjąco-dezynfekującym 2 szt., aparat USG, aparat do znieczulania, aparat RTG cyfrowy, myjnia ultradźwiękowa, stół operacyjny 2 szt.

Zrealizowana inwestycja, jak i zakupy ww. sprzętu medycznego w przyszłości będą służyć do wykonywania działalności medycznej zwolnionej od podatku i nie będą podlegały dzierżawie, nie będą przedmiotem najmu dla innych podmiotów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Zakład Opieki Zdrowotnej będzie miał możliwość częściowego odliczenia podatku od realizowanej inwestycji i zakupów sprzętu medycznego w ramach ww. projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanej sytuacji nie będzie miał prawa do odliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności zwolnionych od podatku i wobec powyższego nie zostaną spełnione zasady, o których mowa w art. 86 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Według regulacji ust. 2 pkt 1 powyższego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z treści cytowanego wyżej art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że skoro wydatki ponoszone w ramach ww. projektu będą służyły jedynie do wykonywania działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług, to Zakładowi Opieki Zdrowotnej nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego ani w całości, ani w części. Nie zostanie bowiem spełniony warunek wynikający z art. 86 ust. 1 ustawy, jakim jest wykorzystywanie dokonanych zakupów do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl