ITPP2/443-401a/09/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-401a/09/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2009 r. (data wpływu 18 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania usług modernizacji sieci energetycznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania usług modernizacji sieci energetycznej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka zrealizowała inwestycje w zakresie budowy zespołu fabryk okien i drzwi wraz z infrastrukturą techniczną (towarzyszącą), m.in. siecią wodociągowo-kanalizacyjną, układem drogowo-komunikacyjnym oraz modernizacją istniejącej sieci energetycznej. Aktualnie, po ukończeniu inwestycji, Spółka osiąga przychody z wynajmu powierzchni w fabrykach podmiotom prowadzącym w nich działalność produkcyjną.

W okresie od marca do listopada 2008 r. przeprowadzono modernizację linii energetycznej, przechodzącej przez działkę, na której została wybudowana fabryka okien i drzwi, będącej własnością innego podmiotu (spółki akcyjnej). Zgodnie z założeniami miejscowego planu zagospodarowania terenu Spółka była zobowiązana podnieść klasę bezpieczeństwa linii poprzez wymianę jej określonych elementów technicznych. Po uzgodnieniu zakresu prac ze spółką akcyjną (operatorem sieci energetycznej), zleciła prace modernizacyjne wykonawcy, ponosząc ich koszty. Wnioskodawca w związku z dokonanymi zakupami usług, odliczył podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez wykonawcę robót.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wykonanie opisanych powyżej usług na sieci energetycznej, stanowiącej własność przedsiębiorstwa energetycznego (spółki akcyjnej), podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako nieodpłatne przekazanie usług zrównane, na mocy art. 8 ust. 2 ustawy, z odpłatnym świadczeniem usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, wykonanie usługi modernizacji sieci energetycznej na majątku stanowiącym własność przedsiębiorstwa energetycznego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Uzasadniając własne stanowisko Spółka wskazała, iż na mocy art. 8 ust. 2 ustawy opodatkowaniu podlega wyłącznie nieodpłatne przekazanie usług na cele inne niż związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Aby nieodpłatne przekazanie usług zostało zrównane z odpłatnym świadczeniem usług, w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, muszą być łącznie spełnione następujące warunki:

* brak związku wykonania usługi z prowadzeniem przedsiębiorstwa; oraz

* istnienie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie którejś z tych dwu przesłanek wyklucza opodatkowanie. Zatem, jeżeli Wnioskodawca skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego, ale świadczone nieodpłatnie usługi są związane z prowadzeniem jego przedsiębiorstwa, to nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W tym miejscu Spółka powołała dwa orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 lipca 2007 r. o sygn. akt III SA/Wa 3630/06 oraz III SA/Wa 3537/06.

W ocenie Wnioskodawcy, przebudowa infrastruktury należącej do spółki akcyjnej jest związana z prowadzonym przedsiębiorstwem. Zgodnie z odpowiednimi wymogami administracyjnymi, określonymi w miejscowym planie zagospodarowania terenu, modernizacja linii energetycznej była warunkiem wybudowania zespołu fabryk okien i drzwi, z których wynajmu Spółka czerpie zyski. Bez wykonania przedmiotowych prac inwestycja nie mogła zostać zrealizowana. Skoro przebudowa sieci energetycznej ma związek z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem, to jej przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl postanowień art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...) - art. 8 ust. 1 ustawy.

Zauważyć należy, iż niektóre czynności wykonane nieodpłatnie ustawodawca zrównał z odpłatnym świadczeniem usług. W ust. 2 powołanego artykułu wskazał, że nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług muszą być spełnione łącznie dwa warunki. Po pierwsze, dyspozycja powołanego przepisu wskazuje, że nie ma podstaw do opodatkowania usług świadczonych nieodpłatnie, ale w związku z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Przez usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności.

Drugim warunkiem objęcia nieodpłatnych usług podatkiem od towarów i usług jest istnienie prawa do odliczenia całości lub części podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze świadczonymi usługami.

Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego, Spółka zrealizowała inwestycje budowy zespołu fabryk okien i drzwi wraz z infrastrukturą techniczną. Dla zachowania założeń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zobowiązana była przeprowadzić prace modernizacyjne linii energetycznej, przechodzącej przez działkę, na której zostały wzniesione obiekty zespołu fabryk, będącej własnością spółki akcyjnej (operatora sieci). Wykonane prace polegały na wymianie określonych elementów technicznych sieci w celu podniesienia klasy bezpieczeństwa, a Spółka odliczyła podatek naliczony od nakładów dotyczących tej przebudowy. Po ukończeniu modernizacji linii doszło do nieodpłatnego jej przekazania na rzecz ww. operatora.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż przekazując nieodpłatnie modernizację Wnioskodawca świadczył usługę na rzecz spółki akcyjnej.

Nadmieniono, że warunkiem wybudowania zespołu fabryk okien i drzwi, z których wynajmu Spółka czerpie zyski, było spełnienie wymogów administracyjnych, dotyczących przebudowy linii energetycznej, określonych w miejscowym planie zagospodarowania terenu. Bez wykonania przez Spółkę przedmiotowych prac inwestycja nie mogła zostać zrealizowana. Uznać zatem należy, że transakcja nieodpłatnego przekazania modernizacji jest związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa Spółki.

Oznacza to, iż w świetle dyspozycji art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu, ponieważ nie zostanie spełniona jedna z przesłanek warunkujących zrównanie nieodpłatnego świadczenia usług z odpłatnym świadczeniem. Dodać należy, że nieodpłatne świadczenie, zrealizowane przez Wnioskodawcę na rzecz operatora sieci, będzie wyłączone z zakresu działania ustawy niezależnie od tego, czy będzie spełniona druga przesłanka zawarta w ww. przepisie, dotycząca przysługiwania Spółce prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi, która to kwestia została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej znak ITPP2/443-442b/09/AW.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl