ITPP2/443-4/08/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-4/08/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2007 r. (data wpływu 2 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług w zakresie oprogramowania komputerowego (PKWiU 72.2) wykonywanych na rzecz kontrahenta ze Szwecji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług w zakresie oprogramowania komputerowego (PKWiU 72.2) wykonywanych na rzecz kontrahenta ze Szwecji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie:

* doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.10),

* działalności edycyjnej w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.21),

* oprogramowania - pozostała (PKWiU 72.22),

* przetwarzania danych (PKWiU 72.30),

* działalności związanej z bazą danych (PKWiU 72.40),

* działalności związanej z informatyką - pozostała (PKWiU 72.60).

Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi na rzecz kontrahenta posiadającego siedzibę na terenie Szwecji, który jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Usługi będą polegały na wykonaniu oprogramowania komputerowego wraz z przeniesieniem praw autorskich. Usługi będą wykonywane w siedzibie Wnioskodawcy na terenie kraju. Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. Nabywca podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługi w zakresie oprogramowania wraz z przeniesieniem praw autorskich na rzecz podatnika od wartości dodanej ze Szwecji podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w przypadku usług w zakresie oprogramowania sklasyfikowanych wg PKWiU 72.2, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona. Zatem usługa nie podlega opodatkowaniu na terytorium Polski. Ze względu na fakt, iż Wnioskodawca nie jest zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, a kontrahent szwedzki podał swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu przez nabywcę w kraju, który wygenerował ten numer tj. w Szwecji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie świadczący usługi posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. Ustawodawca wprowadził wyjątki od ogólnej zasady dotyczące miejsca świadczenia w przypadku niektórych usług.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 powołanej ustawy, w przypadku świadczenia usług wymienionych w ust. 4, świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługi - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Z opisu zdarzenia przyszłego zawartego w złożonym wniosku wynika, że Podatnik będzie świadczył usługi w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2) wraz z przeniesieniem praw autorskich. Przedmiotowe usługi znajdują się w katalogu usług wymienionych w ust. 4 ww. artykułu odpowiednio w punktach 3 i 1.

Wnioskodawca wskazał, iż usługi świadczone będą na rzecz kontrahenta posiadającego siedzibę na terytorium Szwecji. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zgodnie z powołanymi przepisami miejscem opodatkowania dla przedmiotowych usług jest kraj, w którym nabywca posiada siedzibę, zatem podatek wynikający z przedmiotowych transakcji podlega rozliczeniu w Szwecji według przepisów tam obowiązujących.

Należy jednocześnie nadmienić, że nie jest trafne stanowisko Wnioskodawcy, iż podanie przez kontrahenta szwedzkiego numeru identyfikacyjnego posiadanego dla celów rozliczenia podatku od wartości dodanej jest równoznaczne z powstaniem obowiązku podatkowego w kraju, który wygenerował ten numer. Dla zidentyfikowania miejsca świadczenia przedmiotowych usług rozstrzygające bowiem znaczenie ma miejsce, w którym nabywca usługi posiada siedzibę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl