ITPP2/443-396/13/EB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-396/13/EB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2013 r. (data wpływu 25 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania darowizny nieruchomości niezabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania darowizny nieruchomości niezabudowanej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Powiat zamierza przekazać w formie darowizny (aktem notarialnym) prawo użytkowania wieczystego nieruchomości niezabudowanej, na rzecz Stowarzyszenia, które jest organizacją pożytku publicznego. Powiat nabył prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości w drodze "komunalizacji" (na podstawie art. 60 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 z późn. zm.). Działka nr... o powierzchni 0,2196 ha położona w miejscowości I. stanowi nieruchomość gruntową niezabudowaną, a w planie zagospodarowania przestrzennego zlokalizowana jest na terenie zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej i usługowej (symbol B-MWU1). Na przedmiotowej nieruchomości nie były poniesione żadne nakłady inwestycyjne. Na otrzymanej nieruchomości Stowarzyszenie zamierza wybudować Środowiskowy Ośrodek Wsparcia dla osób niepełnosprawnych, w tym osób z zaburzeniami psychicznymi, ich rodzin i opiekunów, z terenu Powiatu. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej oraz odpłatnej działalności pożytku publicznego. Powiat jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym od dniu 18 sierpnia 2009 r., a więc w dniu nabycia przedmiotowej nieruchomości nie miał prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia w szczególności darowizny, pozostają neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekazanie w formie darowizny, prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, pomiędzy jednostką samorządu terytorialnego a Stowarzyszeniem, które jest organizacją pożytku publicznego, jest przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jeżeli tak, jaką stawką.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana darowizna jest przekazaniem towaru bez wynagrodzenia, w sytuacji, gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W związku z powyższym zaistniałe zdarzenie nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl