ITPP2/443-366/11/AP - Określenie stawki podatku VAT obowiązującej dla usług magazynowania tankkontenerów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-366/11/AP Określenie stawki podatku VAT obowiązującej dla usług magazynowania tankkontenerów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2011 r. (data wpływu 11 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla usług magazynowania tankkontenerów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla usług magazynowania tankkontenerów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Posiada Pan polski numer identyfikacyjny UE. Na podstawie zleceń transportowych otrzymanych od firmy szwajcarskiej, posługującej się numerem UE, świadczył Pan usługi transportu drogowego tankkontenerów na trasie z portu w G. do B. oraz - po ich rozładowaniu - na trasie powrotnej. Firma szwajcarska zawarła z Panem umowę, na podstawie której pełne tankkontenery, w okresie oczekiwania na ich rozładowanie, miały być przechowywane na terenie stanowiącym Pana własność, za wynagrodzeniem określonym kwotą za jeden dzień magazynowania. Przechowywanie pełnych tankkontenerów trwało do momentu otrzymania informacji od odbiorcy o możliwości ich rozładowania. Wówczas dostarczał je Pan pod wskazany adres, a po opróżnieniu przewoził do G. Każdy z tankkontenerów magazynowany był u Pana przez co najmniej 97 dni. Najdłuższy okres magazynowania trwał 186 dni. Za ww. usługę magazynowania wystawił Pan jedną fakturę VAT w grudniu 2010 r., wskazując jako tytuł "magazynowanie tankkontenerów" przez 1403 dni oraz stawkę podatku w wysokości 22%. Firma szwajcarska, powołując się na Dyrektywę 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L06.347.1 z późn. zm.), odmówiła zapłaty należności twierdząc, iż stawka podatku powinna wynosić 0% z uwagi na zasadę business to business (B2B) oraz siedzibę usługobiorcy, która znajduje się w Szwajcarii. Firma szwajcarska kwalifikuje przedmiotową usługę transportu i magazynowania jako elementy transportu intermodalnego. Świadczenie tych usług odbywało się w drugiej połowie 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Według jakiej stawki podatku powinny zostać opodatkowane przedmiotowe usługi magazynowania tankkontenerów w sytuacji, gdy przed zakończeniem wykonania usługi transportu, tj. przed dostarczeniem tankkontenerów do odbiorcy, wykonywał Pan jeszcze usługę ich magazynowania.

Zdaniem Wnioskodawcy, wykonywał odrębnie dwie usługi, tj. transportową i magazynowania. Wskazał, że zważywszy, iż usługa magazynowania jednego tankkontenera na terenie Polski trwała przez okres co najmniej 92 dni, maksymalnie 186 dni, kwestię jej opodatkowania należy rozpatrywać osobno od usługi transportu, gdyż - pomimo tego, że usługa transportu została przerwana usługą magazynowania - nie miała ona charakteru pomocniczego, a samodzielny. W Pana ocenie magazynowanie towarów można byłoby uznać za usługi składowe usług transportowych jedynie w przypadku, gdyby były niezbędne do wykonywania usługi transportowej, np. na czas przeładunku na inny środek transportu - tzw. magazynowanie krótkotrwałe. Zwrócił Pan uwagę, że firma szwajcarska zawsze wystawiała odrębne zlecenie dotyczące usługi transportowej oraz miała zawartą odrębną umowę dotyczącą magazynowania trankkontenerów, co wskazuje na osobne traktowanie świadczonych usług.

Po powołaniu treści art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 28b ust. 1 oraz art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ex zm.) stwierdził Pan, iż miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi magazynowania tankkontenerów, świadczonej na podstawie odrębnej umowy z firmą szwajcarską, jest terytorium kraju, wobec czego podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%, przy czym bez znaczenia jest, że na podstawie odrębnej umowy, wykonywał jeszcze usługi ich transportu.

Ponadto wskazał Pan, że odnośnie powoływania się przez firmę szwajcarską na dyrektywę Unii Europejskiej, stwierdzić należy, iż nie wskazała ona wprost przepisu prawa, z którego wywodzi 0% stawkę, a poza tym, co do zasady, Dyrektywa nie wywołuje skutku bezpośredniego, bowiem jej obowiązywanie zależy od dokonania jej implementacji w krajowym porządku prawnym, który stanowi jak powyżej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl