ITPP2/443-366/08/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-366/08/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2008 r. (data wpływu 23 kwietnia 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 25 czerwca 2008 r. (data wpływu 4 lipca 2008 r.) oraz z dnia 15 lipca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy budynku przeznaczonego do świadczenia usług oraz zwolnienia od podatku dostawy budynku mieszkalnego z lokalem użytkowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2008 r. złożono wniosek, uzupełniony pismem z dnia 25 czerwca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy budynku przeznaczonego do świadczenia usług oraz zwolnienia od podatku dostawy budynku mieszkalnego z lokalem użytkowym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z mężem zamierza sprzedać z majątku osobistego (współwłasność małżeńska) dom mieszkalny o powierzchni 300 m#178;, w którym znajduje się mały lokal użytkowy o powierzchni ok. 50 m#178;. Powyższy budynek wraz z lokalem użytkowym znajduje się na jednej działce (nr 203/5), przy czym lokalu użytkowego, który jest powiązany z domem mieszkalnym nie można wyodrębnić. Księga wieczysta utworzona dla przedmiotowej nieruchomości obejmuje również małą działkę 203/3, stanowiącą linię rozgraniczenia drogi, bez prawa zabudowy. Budynek mieszkalny był i jest wykorzystywany jako dom mieszkalny od 1995 r. Lokal użytkowy natomiast był wykorzystywane na własne cele do roku 2003, następnie przez trzy lata był wydzierżawiany, a obecnie stoi pusty. W stosunku do tej nieruchomości Wnioskodawcy nigdy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jej nabyciu lub modernizacji.

Wnioskodawca zamierza również sprzedać budynek w budowie przeznaczony do świadczenia usług. Powyższy budynek znajduje się na osobnej działce (nr 203/6). Księga wieczysta utworzona dla przedmiotowej nieruchomości obejmuje również małą działkę 203/4, stanowiącą drogę dojazdową do budynku usługowego i domu mieszkalnego. Wnioskodawca wspólnie z mężem rozpoczął budowę tego budynku, bo zamierzał prowadzić małą kawiarnię. Budynek ten jest w trakcie budowy, zrealizowano tzw. "stan surowy zamknięty", a na dachu ułożona jest dachówka. "Stan surowy zamknięty" oznacza, że wstawione są okna i częściowo wykonana jest elewacja. Nie ma natomiast wykończenia wnętrza, podbitek, cokołu, parapetów zewnętrznych i drzwi. W związku z tą budową nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Budynek jest sklasyfikowany w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie 112-1211.

Oba budynki znajdują się na działce zakupionej przez Wnioskodawcę wraz z mężem w 1991 r. W momencie zakupu grunt nie był zabudowany. W wyniku zdarzeń losowych i trudnej sytuacji materialnej Wnioskodawca podjął wraz z mężem decyzję o sprzedaży całej nieruchomości. Z powodów związanych z udzieleniem kredytu bankowego działka główna podzielona została na dwie części. Jednakże sprzedaż całości będzie czynnością jednorazową i będzie dokonana na rzecz jednego nabywcy.

Wnioskodawczyni wskazała ponadto, że prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej pod firmą spółka jawna. Przedmiotem działalności są usługi budowlane - PKD z 1997 r. 45.21.A "Wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków", PKD z 2007 r. 41.20.Z "Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych". Lokal użytkowy, którego dotyczy wniosek nie był wykorzystywany w tej działalności i nie był nigdy zaewidencjonowany jako środek trwały.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy sprzedaż domu mieszkalnego o powierzchni 300 m#178;, w którym znajduje się mały lokal użytkowy o powierzchni ok. 50 m#178; jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Czy sprzedaż budynku usługowego w budowie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż domu mieszkalnego o powierzchni 300 m#178;, w którym znajduje się mały lokal użytkowy o powierzchni ok. 50 m#178; jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Sprzedaż budynku usługowego w budowie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do treści art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy za towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze - art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Przez towary używane, o których mowa w tym przepisie, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy). Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 6 wspomnianej ustawy zwolnienia powyższego nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 cytowanej ustawy od podatku zwalnia się również dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu - art. 29 ust. 5 ww. ustawy.

Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży domu mieszkalnego o powierzchni 300 m#178;, w którym znajduje się mały lokal użytkowy o powierzchni ok. 50 m#178;. Dom ten jest zamieszkany od 1995 r. Sprzedaż będzie dokonana jednym aktem notarialnym, jednemu nabywcy. Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy, a w szczególności art. 43 ust. 1 pkt 2 i pkt 10 oraz art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż tego budynku wraz z gruntem, na którym jest on posadowiony, będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

W ramach tej samej transakcji Wnioskodawca zamierza również dokonać sprzedaży budynku znajdującego się w budowie (stan surowy zamknięty) przeznaczonego do świadczenia usług. Zgodnie z przytoczonym przepisem (art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, dostawa tego budynku wraz z gruntem, na którym jest on posadowiony, będzie podlegała opodatkowaniu.

Niniejsza interpretacja, stosownie do treści zadanych pytań i przedstawionego stanowiska Wnioskodawcy, dotyczy sprzedaży domu mieszkalnego o powierzchni 300 m#178;, w którym znajduje się mały lokal użytkowy o powierzchni ok. 50 m#178; oraz sprzedaży budynku przeznaczonego do świadczenia usług znajdującego się w budowie wraz z działkami, na których są posadowione. Natomiast nie dotyczy kwestii opodatkowania sprzedaży pozostałych działek.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl