ITPP2/443-354/09/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-354/09/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2009 r. (data wpływu 30 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki na usługi budowlane wykonywane na nieruchomościach położonych w Szwecji, na zlecenie polskiego kontrahenta - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2009 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki na usługi budowlane wykonywane na nieruchomościach położonych w Szwecji, na zlecenie polskiego kontrahenta.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych. Otrzymał Pan ofertę od polskiego przedsiębiorcy (firma mająca siedzibę w Polsce) na wykonanie robót budowlanych na nieruchomościach położonych w Szwecji. Za wykonane czynności otrzyma Pan wynagrodzenie na podstawie faktury wystawionej na rzecz polskiego kontrahenta.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę podatku należy przyjąć do rozliczeń z polskim kontrahentem za usługi wykonane na jego zlecenie na nieruchomości znajdującej się na terenie Szwecji.

Zdaniem Wnioskodawcy, faktura za usługi świadczone na rzecz polskiego kontrahenta na nieruchomościach położonych na terenie Szwecji, wystawiana jest bez podatku od towarów i usług, a w pozycji "VAT" należy napisać: "Nie dotyczy".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

1.

odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 1) ustawy).

W myśl art. 27 ust. 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 powołanego artykułu, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 cyt. ustawy, określił w drodze rozporządzenia szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.

Zgodnie z § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), przepisy § 5, 7-21 i 24 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

W myśl ust. 2 powołanego wyżej przepisu, faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 5, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca będąc podatnikiem zidentyfikowanym dla potrzeb podatku od towarów i usług, będzie świadczył usługi budowlane na nieruchomościach położonych na terenie Szwecji, na rzecz polskiego kontrahenta.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że miejscem świadczenia i opodatkowania przedmiotowych usług będzie terytorium Szwecji (państwa członkowskiego, na terenie którego położona jest nieruchomość). W takim przypadku czynność taką należy udokumentować fakturą VAT bez podania stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Jednocześnie należy wskazać, że powołane przepisy nie uzależniają określenia miejsca świadczenia oraz sposobu dokumentacji usług świadczonych na nieruchomościach od ich nabywcy. W takim przypadku bez znaczenia jest to, czy nabywcą jest polski kontrahent, czy też podatnik podatku od wartości dodanej, czy osoba nie będąca podatnikiem tych podatków.

Przepisy te nie nakładają również obowiązku umieszczania na fakturach dokumentujących świadczenie poza terytorium kraju usług na nieruchomościach dodatkowych informacji (np. "Nie dotyczy").

Ponadto należy wskazać, że zgodnie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Wydana w oparciu o ww. przepisy interpretacja indywidualna dotyczy przepisów polskiego prawa podatkowego. Organ podatkowy wydający interpretację indywidualną nie jest właściwy do interpretowania szwedzkich przepisów prawa podatkowego dotyczących stawki podatku obowiązujących dla tych usług. Dlatego też w niniejszej interpretacji wskazano jedynie, że w świetle polskich przepisów prawa podatkowego stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe w zakresie sposobu dokumentowania usług budowlanych świadczonych na terytorium Szwecji, na rzecz polskiego kontrahenta.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na

wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl