ITPP2/443-35/12/EB - Określenie terminu odliczenia podatku naliczonego od zakupu ciągnika siodłowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-35/12/EB Określenie terminu odliczenia podatku naliczonego od zakupu ciągnika siodłowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2012 r. (data wpływu 12 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku naliczonego od zakupu ciągnika siodłowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku naliczonego od zakupu ciągnika siodłowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jako osoba fizyczna prowadzi Pan działalność gospodarczą. Jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, rozliczającym się kwartalnie metodą kasową. W dniu 26 października 2011 r. nabył Pan ciągnik siodłowy na podstawie umowy leasingu finansowego, według której obowiązuje konieczność opłacenia z góry całego podatku od towarów i usług. Otrzymał Pan fakturę z wyliczoną należnością wraz z całym należnym podatkiem. Po otrzymaniu faktury dokonał Pan opłaty wstępnej i opłacił w całości podatek. Jest Pan właścicielem samochodu dokonującym amortyzacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakim terminie powinien Pan dokonać odliczenia podatku od towarów i usług od powyższej transakcji.

Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego się na Dyrektywę 2006/12/WE, po opłaceniu z góry całego podatku od towarów i usług oraz zgodnie z zasadą neutralności podatku, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w dacie zapłaty leasingodawcy całej kwoty podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z kolei art. 86 ust. 16 pkt 1 ustawy przewiduje, iż podatnicy, o których mowa w art. 21 ust. 1, mogą obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury, nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego (...).

Należy zauważyć, iż wybór "metody kasowej" w zakresie rozliczania podatku należnego wiąże się z odmiennymi zasadami rozliczania podatku naliczonego przez małego podatnika. W myśl art. 86 ust. 16 pkt 1 cyt. ustawy, mały podatnik rozliczający się metodą kasową, może obniżyć podatek należny o podatek naliczony w rozliczeniu za ten kwartał, w którym uregulował całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury. W tym przypadku ustawodawca stawia dodatkowy wymóg uregulowania całej należności wynikającej z otrzymanej faktury. Jeśli należność regulowana jest ratalnie, to prawo do odliczenia może być zrealizowane, w rozliczeniu za kwartał, w którym zostanie uregulowana całość należności wynikającej z faktury. Z cytowanego wyżej przepisu w żaden sposób nie wynika, iż uregulowanie przez nabywcę towaru lub usługi jedynie kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury, uprawnia do odliczenia kwoty tego podatku wykazanego w fakturze.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Zgodnie z art. 7091 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Powołane powyżej przepisy wskazują, iż na gruncie uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług, leasing finansowy jest traktowany jak dostawa towarów a stosownie do przepisów ustawy - Kodeks cywilny konsekwencją zawarcia takiej umowy jest uiszczanie należności z tytułu korzystania z przedmiotu leasingu w formie rat, przez czas trwania umowy.

Z opisu sprawy wynika, iż jako osoba fizyczna prowadzi Pan działalność gospodarczą. Jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, rozliczającym się kwartalnie metodą kasową. W dniu 26 października 2011 r. nabył Pan ciągnik siodłowy na podstawie umowy leasingu finansowego, według której obowiązuje konieczność opłacenia z góry całego podatku od towarów i usług. Otrzymał Pan fakturę z wyliczoną należnością wraz z całym należnym podatkiem. Po otrzymaniu faktury dokonał Pan opłaty wstępnej i opłacił w całości podatek wynikający z faktury.

Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż rozlicza się Pan metodą kasową zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 ustawy, prawo do odliczenia podatku naliczonego, stosownie do art. 86 ust. 16 pkt 1 ustawy - wbrew Pana stanowisku - nie przysługuje z chwilą zapłaty całej kwoty podatku, lecz w rozliczeniu za kwartał, w którym ureguluje Pan całą należność wynikającą z otrzymanej faktury, obejmującą wartość netto nabytego ciągnika siodłowego oraz kwotę podatku, o ile nie zajdą okoliczności, o których mowa w art. 88 ustawy, wykluczające to prawo.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl