ITPP2/443-345/14/RS - Możliwość wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu w postępowaniu egzekucyjnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-345/14/RS Możliwość wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu w postępowaniu egzekucyjnym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2014 r. (data wpływu 17 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania dostawy w postępowaniu egzekucyjnym prawa użytkowania wieczystego gruntu (...) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania dostawy w postępowaniu egzekucyjnym prawa użytkowania wieczystego gruntu (...).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Komornik prowadzi postępowanie, w którym egzekucję skierowano do nieruchomości będącej przedmiotem użytkowania wieczystego, stanowiącej działkę nr... o pow. 0,7427 ha, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą.

Opis nieruchomości sporządzony przez biegłego rzeczoznawcę:

Nieruchomość składa się z działki gruntu o powierzchni 7.427 m2. Działka posiada kształt nieregularny, zbliżony do prostokąta. Krótszym bokiem przylega do ulicy O., pozostałymi bokami do nieruchomości zabudowanej, do drogi wewnętrznej i do skarpy, za którą znajduje się rów melioracyjny. Jest ogrodzona z dwóch stron płotem z siatki metalowej, mocowanej do słupków a od strony ulicy znajduje się brama wjazdowa. Teren płaski, porośnięty dziką trawą i chwastami. Istnieje możliwość podłączenia nieruchomości do energii elektrycznej i wodociągu. Brak kanalizacji. Działka jest zabudowana małym budynkiem gospodarczym, dawną hydrofornią o powierzchni zabudowy około 5 m2, który usytuowany jest na środku nieruchomości. Nieruchomość wyceniana położona jest w miejscowości.., przy ul. O., w dzielnicy R. Lokalizacja nieruchomości mniej korzystna, odległość od centrum miasta wynosi około 6 km

Oświadczenia właściciela:

Podatnik oświadczył, że prowadził działalność gospodarczą. Działalność zakończył w 2009 r. Aktualnie jest rencistą ZUS. Nie wykorzystywał do prowadzenia działalności gospodarczej nieruchomości. Dłużnik nabył nieruchomość na podstawie umowy notarialnej, nie była wystawiana faktura. Nieruchomość nie była wprowadzona do ewidencji prowadzonej działalności. Po zlikwidowaniu działalności rozliczył się z Urzędem Skarbowym zgodnie z art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie przysługiwało mu prawo odliczenia podatku od tej nieruchomości przy nabyciu i nigdy z odliczenia nie korzystał. Nieruchomość nie była nigdy dzierżawiona lub wynajmowana osobom trzecim. Dłużnik oświadczył, że nieruchomość stanowi jego majątek osobisty niezwiązany z działalnością gospodarczą. Przy sprzedaży nie powinna być wystawiana żadna faktura.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

* Czy sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu, działka nr... o pow. 0,7427 ha, będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, czy też zwolniona od tego podatku lub nie powinna być w ogóle wystawiana faktura.

* Jaka będzie ewentualna stawka podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, odpłatna sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu, działka nr... o pow. 0,7427 ha nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarowi usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści art. 7 ust. 1 powołanej ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz prze-kształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Towarami - w myśl art. 2 pkt 6 powołanej ustawy - są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z powyższych przepisów wynika, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - musi być zrealizowana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Jak stanowi art. 18 ustawy, organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Stosownie do postanowień art. 106c ustawy o podatku towarów i usług, faktury dokumentujące dostawę towarów, o której mowa w art. 18, z tytułu której na dłużniku ciąży obowiązek podatkowy, wystawiają w imieniu i na rzecz dłużnika:

1.

organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji;

2.

komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści wniosku wynika, że jako Komornik prowadzi Pan postępowanie, w którym egzekucję skierowano do nieruchomości będącej przedmiotem użytkowania wieczystego, stanowiącej działkę nr... o pow. 0,7427 ha. Działka jest zabudowana małym budynkiem gospodarczym, dawną hydrofornią o powierzchni zabudowy około 5 m2, który usytuowany jest na środku nieruchomości. Istnieje możliwość podłączenia nieruchomości do energii elektrycznej i wodociągu. Brak kanalizacji. Dłużnik oświadczył, że prowadził działalność gospodarczą, którą zakończył w 2009 r. Aktualnie jest rencistą ZUS. Nie wykorzystywał nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej. Dłużnik nabył nieruchomość na podstawie umowy notarialnej, nie była wystawiana faktura. Nieruchomość nie była wprowadzona do ewidencji prowadzonej działalności. Po zlikwidowaniu działalności rozliczył się z Urzędem Skarbowym zgodnie z art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie przysługiwało mu prawo odliczenia podatku od tej nieruchomości przy nabyciu i nigdy z odliczenia nie korzystał. Nieruchomość nie była nigdy dzierżawiona lub wynajmowana osobom trzecim. Dłużnik oświadczył, że nieruchomość stanowi jego majątek osobisty niezwiązany z działalnością gospodarczą. Przy sprzedaży nie powinna być wystawiana żadna faktura.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego i powołanych regulacji prawnych prowadzi do stwierdzenia, że okoliczności sprawy nie wskazują, by w związku z dostawą ww. nieruchomości dłużnik wystąpił w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, gdyż czynność ta nie będzie stanowiła działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Skoro przedmiotowa działka została nabyta do majątku osobistego i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej, w tym nie była przedmiotem najmu i dzierżawy, a dłużnik nie podjął jakichkolwiek zorganizowanych działań w celu jej zbycia, sprzedaż licytacyjna użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionym budynkiem będzie sprzedażą majątku osobistego, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania. W konsekwencji nie będzie Pan zobowiązany do udokumentowania przedmiotowej czynności fakturą.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl