ITPP2/443-310A/08/MD - Czy istnieje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług obciążający czynność sprzedaży nieruchomości w trybie egzekucji sądowej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-310A/08/MD Czy istnieje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług obciążający czynność sprzedaży nieruchomości w trybie egzekucji sądowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2008 r. (data wpływu 4 kwietnia 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 10 czerwca 2008 r. (data wpływu 19 czerwca 2008 r.) oraz z dnia 16 czerwca 2008 r. (data wpływu 20 czerwca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej dokonywanej w trybie egzekucji sądowej - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismami z dnia 10 czerwca 2008 r. oraz z dnia 16 czerwca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej dokonywanej w trybie egzekucji sądowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym, prowadzi egzekucję sądową z nieruchomości położonej w S., gmina K., składającej się z działki o powierzchni 3600 m2;, zabudowanej budynkiem hali produkcyjnej o powierzchni zabudowy 905,80 m2; (powierzchnia użytkowa 843,40 m2). Według oświadczenia pełnomocnika dłużników nieruchomość ta jest towarem używanym, jednakże bez prawa zastosowania zwolnienia od podatku, z uwagi na odliczenie podatku naliczonego od wydatków poniesionych na budowę hali.

Przedmiotowa nieruchomość zabudowana jest budynkiem hali produkcyjnej z częścią socjalna i spełnia definicję budynku w rozumieniu prawa budowlanego. Na części działki znajduje się również maszt telefonii komórkowej stanowiący własność osoby trzeciej, który spełnia definicję budowli, nie będący przedmiotem sprzedaży. Nieruchomość była wykorzystywana do działalności gospodarczej, będąc pierwotne gruntem rolnym, który następnie został "odrolniony". Przedmiotowa nieruchomość została nabyta bez podatku od towarów i usług, odliczenie podatku dokonywano wyłącznie od wartości materiałów użytych do budowy hali.

Pismem z dnia 10 czerwca 2008 r. Wnioskodawca uzupełnił przedstawiony we wniosku stan faktyczny o następujące informacje.

Od budynku położonego na nieruchomości zabudowanej (działka 9/19) nie został rozliczony podatek należny poprzez remanent likwidacyjny.

W wyniki likwidacji spółki jawnej, w miejsce własności nieruchomości spółki jawnej, powstała współwłasność osób fizycznych (byłych wspólników spółki jawnej), w częściach ułamkowych równych - po 1/3 każdy tzn. każdy z byłych wspólników spółki jawnej jest właścicielem 1/3 nie wydzielonej części ułamkowej przedmiotowych nieruchomości.

Żaden z obecnych współwłaścicieli (dłużników) przedmiotowej nieruchomości nie prowadzi samodzielnej działalności gospodarczej w żadnej formie i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W dalszej części egzekucji, przedmiotem licytacji będzie oddzielnie każda z nieruchomości w całości tj. działka 9/19 z zabudowaniami oraz j działki Nr 9/4, 9/5, oraz 9/6 (niezależnie od ułamkowej struktury współwłasności). Stąd sprzedaż ww. nieruchomości będzie czynnością jednorazową), wymuszoną, niezależną od woli współwłaścicieli. Według ustaleń przeprowadzonych przez Wnioskodawcę gmina K. nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren wsi S. Dla terenu gminy K. opracowano i uchwalono studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, według którego teren przedmiotowej nieruchomości stanowi część gospodarczo uprzywilejowanego obszaru S., na którego terenie postuluje się następujące funkcje: zakłady wytwórcze biopaliw, zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego, usługi i rzemiosło produkcyjne, obsługi komunikacyjnej (stacje paliw, warsztaty samochodowe itp.).

Dodatkowo Wnioskodawca kolejnym pismem z dnia 16 czerwca 2008 r. wyjaśnił, że, zgodnie z oświadczeniem pełnomocnika dłużników, złożonym do akt sprawy w dniu 16 czerwca 2008 r. w związku z informacjami udzielonymi mu przez dłużników, budynek położony na działce Nr 9/19 nieruchomości został oddany do użytkowania w 2000 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy istnieje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług obciążający czynność sprzedaży w trybie egzekucji sądowej przedmiotowej nieruchomości?

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na odliczenie podatku naliczonego od wydatków poniesionych na budowę hali położonej na nieruchomości (działka 9/19) spełnione zostały przesłanki z art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, do braku zwolnienia sprzedaży tej nieruchomości z podatku, oznacza to, że istnieje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług obciążający czynność jej sprzedaży.

Rozstrzygnięcie, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, skutków sprzedaży przez Wnioskodawcę nieruchomości niezabudowanej, zostało zawarte w odrębnej interpretacji o sygn. ITPP2/443-310B/08/MD z dnia 27 czerwca 2008 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicję towaru zawiera art. 2 pkt 6 ustawy, z którego wynika, że towarami są również budynki i budowle lub ich części, a także grunty.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów handlowców i usługodawców, w tym podatników pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że przedmiotowa nieruchomość zabudowana wykorzystywana była w prowadzonej w formie spółki jawnej, opodatkowanej podatkiem od towarów i usług działalności gospodarczej dłużników, przy czym w związku z budową budynku posadowionego na tej nieruchomości, spółce jawnej, jako podatnikowi podatku od towarów i usług, przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Stąd uznać należy, że transakcja sprzedaży przedmiotowej nieruchomości jest sprzedażą majątku wykorzystywanego przez dłużników w prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji, byli wspólnicy spółki jawnej w zakresie zbycia posiadanych udziałów występują w charakterze podatników podatku od towarów i usług.

Czynność polegająca na sprzedaży przedmiotowej nieruchomości mieści się, zatem w zakresie działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, wobec powyższego dostawa nieruchomości podlega regulacjom zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług.

W związku uznaniem, byłych wspólników spółki jawnej (dłużników), których majątek jest przedmiotem egzekucji sądowej, za podatników podatku od towarów i usług w zakresie licytacyjnej sprzedaży ww. nieruchomości należy ustalić istotny element konstrukcyjny opodatkowania podatkiem od towarów i usług tj. stawkę tego podatku.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-2c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 2 ustawy za towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło, co najmniej 5 lat, oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł, co najmniej pół roku.

W świetle wyżej cytowanych regulacji, budynki i budowle lub ich części zyskują status towarów używanych, jeżeli od końca roku, w którym zakończono ich budowę, minęło, co najmniej 5 lat. Jeżeli jednocześnie dokonującemu ich dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, łącznie spełnione zostają przesłanki do zastosowania zwolnienia danej transakcji od podatku.

Zgodnie z oświadczeniem pełnomocnika dłużników (współwłaścicieli nieruchomości) budynek położony na działce 9/19 został oddany do użytkowania w 2000 r.

Zatem przedmiotowa dostawa zabudowanej nieruchomości, w świetle przedstawionych regulacji oraz ustaleń stanu faktycznego, korzysta ze zwolnienia od podatku na postawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta, co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl