ITPP2/443-31/10/AF - Sposób wypełnienia deklaracji VAT-7.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-31/10/AF Sposób wypełnienia deklaracji VAT-7.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2010 r. (data wpływu 15 stycznia 2010 r.), uzupełnionym w dniach 15 marca i 2 kwietnia 2010 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad wypełniania deklaracji podatkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniach 15 marca i 2 kwietnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad wypełniania deklaracji podatkowej.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Przedmiotem prowadzonej przez Pana działalności jest sprzedaż używanych samochodów, które są kupowane od innych podmiotów na podstawie faktur VAT. W momencie sprzedaży takiego samochodu, jeżeli kwota sprzedaży jest równa kwocie wcześniejszego zakupu, sprzedaje go Pan na podstawie faktury VAT marża z podatkiem. Natomiast w przypadku sprzedaży za większą kwotę niż kwota zakupu, różnica nie podlega opodatkowaniu.

Po zmianie wersji oprogramowania programu, przy wpisywaniu tej kwoty w pozycji, automatycznie jest ona ujmowana przez system komputerowy i uwidaczniana w deklaracji VAT-7 w części C, poz. 2 "Dostawa towarów i usług poza terytorium kraju", a ich wartość jest doliczana do wiersza w poz. 42 części C "Razem". W dotychczasowych deklaracjach VAT-7 sprzedaż niepodlegająca opodatkowaniu z prawem do odliczenia podatku naliczonego nie była uwidoczniona w deklaracji, a tylko na wydruku - ewidencja VAT sprzedaży. Wartość pozycji "Razem", stanowiła łączną kwotę netto sprzedaży, ale bez kwoty netto transakcji niepodlegających opodatkowaniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy opisana sprzedaż jest prawidłowo ujmowana w deklaracjach...

2.

Czy tak wypełniona deklaracja może trafić do urzędu skarbowego, jako prawidłowo wypełniona...

Zdaniem Wnioskodawcy wykazanie sprzedaży niepodlegającej podatkowi od towarów i usług na terytorium kraju w pozycji "Dostawa towarów i usług poza terytorium kraju" jest błędem, pomimo tego, że wartość tej sprzedaży nie wpływa w żaden sposób na wartość podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji podatkowych, o których mowa w ust. 1-3 i 8-11, wraz z objaśnieniami co do sposobu prawidłowego ich wypełnienia oraz terminu i miejsca ich składania, w celu umożliwienia rozliczenia podatku (ust. 14 ww. artykułu).

Stosownie do treści "Objaśnień do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K i VAT-7D)", stanowiących załącznik Nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 211, poz. 1333 z późn. zm.), w części C wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z art. 29 ust. 4 ustawy oraz innych korekt wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja. W tej części (w polu 21) wykazuje się też czynności wykonywane poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego.

Z treści złożonego wniosku wynika, że dokonuje Pan sprzedaży używanych pojazdów samochodowych w systemie VAT marża. W sytuacjach, gdy kwota sprzedaży jest wyższa od kwoty zakupu, dostawy nie podlegają opodatkowaniu. Po zmianie wersji oprogramowania programu, przy wpisywaniu tej kwoty w pozycji, automatycznie jest ona ujmowana przez system komputerowy i uwidaczniana w deklaracji VAT-7 w części C, poz. 2 "Dostawa towarów i usług poza terytorium kraju", a ich wartość jest doliczana do wiersza w poz. 42 części C "Razem".

Biorąc pod uwagę powyższe fakty oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że w części C deklaracji VAT-7 należy wpisywać tylko te transakcje krajowe, które podlegają opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja. Stąd też, w przypadku przedmiotowych transakcji, nieprawidłowe jest umieszczanie informacji dotyczących transakcji niepodlegających opodatkowaniu w kraju w pozycji 21 oraz 46 deklaracji VAT-7.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii prawidłowości sposobu opodatkowywania przez Pana dokonywanej sprzedaży pojazdów samochodowych, ponieważ nie przedstawiono w tym zakresie własnego stanowiska oraz nie postawiono pytania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl