ITPP2/443-300/13/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-300/13/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym w dniach 20 maja i 13 czerwca 2013 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania dostawy lub darowizny prawa wieczystego użytkowania gruntu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 20 maja i 13 czerwca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania dostawy lub darowizny prawa wieczystego użytkowania gruntu.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan samodzielnie działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż artykułów budowlanych. Z tego tytułu jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2001 r., wspólnie z żoną nabył Pan do majątku wspólnego, ze środków pochodzących z tego majątku, prawo użytkowania wieczystego działki gruntu. Grunt ten, zgodnie z wpisem do księgi wieczystej, aktualnym w chwili jej nabycia oraz aktualnym na dzień złożenia wniosku, przeznaczony jest pod budowę domu mieszkalnego i warsztatu rzemieślniczego. Dokonując zakupu nie miał Pan sprecyzowanego celu jej przeznaczenia, tj. brał Pan pod uwagę możliwość wybudowania na niej budynku mieszkalnego lub warsztatu rzemieślniczego. Przy nabyciu nie wystąpił podatek naliczony. Na działce gruntu nie prowadził Pan działalności gospodarczej, nie została ona również ujęta w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Pana firmy. Grunt jest ogrodzony murowanym ogrodzeniem z metalową przesuwną bramą i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie innych działek, których jest Pan właścicielem, na których znajdują się budynki (hale), w których prowadzi Pan działalność gospodarczą. W 2007 r. nabył Pan konstrukcję stalową z zamiarem wybudowania hali na przedmiotowej działce gruntu, jednakże hala nie została wybudowana i nie zamierza Pan jej wybudować. Elementy zakupionej konstrukcji są składowane obecnie na przedmiotowym gruncie. Ze względu na fakt, iż zrezygnował Pan z chęci wybudowania budynku mieszkalnego lub warsztatu rzemieślniczego, zamierza sprzedać tę działkę, lub darować członkowi najbliższej rodziny. Dla działki gruntu, która ma być sprzedana, istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym jest ona przeznaczona pod zabudowę budynku mieszkalnego lub budynku mieszkalnego wraz z warsztatem.

Działka gruntu objęta prawem wieczystego użytkowania, o której mowa we wniosku, nie była przedmiotem najmu, dzierżawy, ani innej czynności o podobnym charakterze. Za wyjątkiem ogrodzenia grunt nie jest uzbrojony. Nie zamierza Pan sprzedawać innych nieruchomości, tj. działek gruntu lub prawa wieczystego użytkowania. Nie posiada Pan działek gruntu, a na terenach objętych prawem wieczystego użytkowania prowadzi Pan działalność gospodarczą. W dniu 23 grudnia 1996 r. zakupił Pan teren objęty prawem wieczystego użytkowania wraz z niezakończoną budową restauracji-hotelu. Miał Pan zamiar przeznaczyć to dla synów, którzy w tym czasie studiowali, ponieważ oni zrezygnowali z zakończenia budowy oraz prowadzenia działalności gospodarczej, podzielił Pan ten grunt za zgodą jego właściciela, tj. Urzędu Miasta. Jedną z części z ujęciem wody pozostawił Pan sobie. Prawo do użytkowania wieczystego pozostałej części z niedokończoną budową w dniu 2 marca 2009 r. sprzedał Pan. W chwili obecnej sprzedane prawo jest przedmiotem zajęcia komorniczego. Działkę gruntu oferuje Pan do sprzedaży za pośrednictwem biura pośrednictwa nieruchomościami na podstawie zawartej umowy.

W związku z powyższym w uzupełnieniu wniosku zadano następujące pytania:

* Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i sług?

* Czy darowizna prawa wieczystego użytkowania gruntu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego treści art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2, art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1554 z późn. zm.), sprzedaż, a także darowizna ww. działki gruntu nie będzie podlegała opodatkowaniu. Wskazał Pan, że grunt nie został nabyty w celach dalszej sprzedaży i nie został nabyty w celu wykorzystywania go w prowadzonej działalności gospodarczej. Jedynie sprzedaż lub darowizna w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlegałaby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary - stosowanie do brzmienia art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Artykuł 7 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności wszelkie inne darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części.

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług - w świetle powyższych przepisów - jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - musi być zrealizowana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zatem jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego (np. działek gruntu), a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z treści wniosku wynika, iż prowadzi Pan samodzielnie działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż artykułów budowlanych. Z tego tytułu jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2001 r. wspólnie z żoną nabył Pan do majątku wspólnego, ze środków pochodzących z tego majątku, prawo użytkowania wieczystego działki gruntu. Grunt ten, zgodnie z wpisem do księgi wieczystej, aktualnym w chwili w chwili jej nabycia oraz aktualnym na dzień złożenia wniosku, przeznaczona jest pod budowę domu mieszkalnego i warsztatu rzemieślniczego. Dokonując zakupu nie miał Pan sprecyzowanego celu jej przeznaczenia, tj. brał Pan pod uwagę możliwość wybudowania na niej budynku mieszkalnego lub warsztatu rzemieślniczego. Na działce gruntu nie prowadził Pan działalności gospodarczej, nie została ona również ujęta w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Pana firmy. Grunt jest ogrodzony murowanym ogrodzeniem z metalową przesuwna bramą i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie innych działek, których jest Pan właścicielem, na których znajdują się budynki (hale), w których prowadzi Pan działalność gospodarczą. Dla działki gruntu, która ma być sprzedana istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym jest ona przeznaczona pod zabudowę budynku mieszkalnego lub budynku mieszkalnego wraz z warsztatem. Działka gruntu objęta prawem wieczystego użytkowania, o której mowa we wniosku nie była przedmiotem najmu, dzierżawy, ani innej czynności o podobnym charakterze. Za wyjątkiem ogrodzenia grunt nie jest uzbrojony. Nie zamierza Pan sprzedawać innych nieruchomości, tj. działek gruntu lub prawa wieczystego użytkowania. Nie posiada Pan działek gruntu, a na terenach objętych prawem wieczystego użytkowania prowadzi Pan działalność gospodarczą. Działkę gruntu oferuje Pan do sprzedaży za pośrednictwem biura pośrednictwa nieruchomościami na podstawie zawartej umowy.

Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych regulacji stwierdzić należy, że planowana dostawa lub darowizna nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Pomimo tego, że grunty spełniają definicję towarów zawartą z art. 2 pkt 6 ustawy, z okoliczności niniejszej sprawy nie wynika, aby dokonując sprzedaży lub darowizny prawa wieczystego użytkowania gruntu, będzie działał Pan w charakterze handlowca. Z treści wniosku nie wynika, aby poza podziałem gruntu oraz korzystaniem z usług biura pośrednictwa obrotu nieruchomościami wykonywał Pan czynności mające na celu przygotowanie gruntu do sprzedaży. Powyższe wyklucza zatem handlowy cel transakcji. W konsekwencji sprzedając lub darowując prawo wieczystego użytkowania gruntu będzie Pani korzystał z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem.

Podkreślić należy, iż niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, co oznacza, iż w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl