ITPP2/443-28a/14/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-28a/14/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2014 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 14 kwietnia 2014 r. (data wpływu) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w części dotyczącej uznania za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru czynności jego pobrania z magazynu Spółki w celu dalszej odsprzedaży, po uprzednim przemieszczeniu z państwa członkowskiego Unii Europejskiej na terytorium Polski - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 14 kwietnia 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług w części dotyczącej uznania za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru czynności jego pobrania z magazynu Spółki w celu dalszej odsprzedaży, po uprzednim przemieszczeniu z państwa członkowskiego Unii Europejskiej na terytorium Polski.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność handlową i sprzedaje wyroby stalowe, w tym przede wszystkim towary wyszczególnione w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności zamierza również wynająć spółce zagranicznej z siedzibą we Włoszech (powiązanej kapitałowo spółce matce) wyodrębnioną powierzchnię magazynową (magazyn depozytowy) i świadczyć odpłatnie na jej rzecz usługi logistyczne, polegające na przyjmowaniu i wydawaniu towaru z magazynu depozytowego oraz prowadzeniu ewidencji magazynowej. Spółka zagraniczna nie ma w Polsce miejsca prowadzenia działalności, ale zarejestruje się jako podatnik polskiego VAT dla potrzeb przemieszczania własnych towarów z państwa Unii Europejskiej na terytorium Polski. Do wynajmowanego od Spółki magazynu depozytowego spółka zagraniczna będzie przemieszczać własne towary w celu ich sprzedaży. W momencie dostawy towarów do magazynu depozytowego w Polsce nie będzie znany nabywca tych towarów, a zatem nie będzie możliwości wystawienia faktury VAT. Przemieszczenie pomiędzy magazynami następować będzie na podstawie dokumentu wewnętrznego (faktura wewnętrzna, przemieszczenie magazynowe, nota), a towar pozostawać będzie własnością spółki zagranicznej. Strony dopuszczają powrotne przemieszczenie towaru, na który nie znajdzie się nabywca, jednak nie zamierzają określić jakiegokolwiek terminu, po którym takie powrotne przemieszczenie musiałoby nastąpić. Po znalezieniu nabywcy na towar, na zlecenie spółki zagranicznej towar z magazynu depozytowego zostanie nabywcy (lub przewoźnikowi) wydany przez Spółkę, a spółka zagraniczna wystawi fakturę bezpośrednio na nabywcę. Nabywcą towarów znajdujących się w magazynie może być również Spółka. W takim przypadku złoży zamówienie na towar znajdujący się w magazynie depozytowym i po uzyskaniu zgody spółki zagranicznej, pobierze go z tego magazynu w celu dalszej odsprzedaży. Z momentem pobrania na Spółkę przejdzie prawo własności towaru. W terminie do 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano towar z magazynu depozytowego, spółka zagraniczna wystawi na Spółkę fakturę. Faktura będzie wystawiona z adnotacją odwrotne obciążenie w przypadku sprzedaży towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy oraz z zastosowaniem podstawowej stawki VAT w przypadku pozostałych towarów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w momencie przemieszczenia towaru do magazynu depozytowego w Polsce nastąpi wewnątrzwspótnotowe nabycie towarów przez Spółkę.

Zdaniem Wnioskodawcy, w momencie dostarczenia towarów do magazynu depozytowego nie nastąpi ich wewnątrzwspótnotowe nabycie, o którym mowa w art. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie nastąpi przeniesienie na niego prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (właścicielem towaru w dalszym ciągu będzie spółka zagraniczna). W związku z przemieszczeniem towarów jedynie spółka zagraniczna będzie miała obowiązek wykazania WNT własnych towarów w deklaracjach VAT-7 i VAT-UE.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ww. ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W myśl ust. 2 powyższego artykułu, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1.

nabywcą towarów jest:

a.

podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika

b.

osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a

c.

z zastrzeżeniem art. 10;

* dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Zgodnie z art. 12a ust. 1 ustawy, przemieszczenie towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, do magazynu konsygnacyjnego w celu ich dostawy prowadzącemu magazyn konsygnacyjny, oraz dostawę tych towarów, uważa się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1, u prowadzącego magazyn konsygnacyjny, pod warunkiem że:

1.

podatnik podatku od wartości dodanej nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony;

2.

przechowywane w magazynie konsygnacyjnym towary są przeznaczone do działalności produkcyjnej lub usługowej, z wyłączeniem działalności handlowej, przez prowadzącego magazyn konsygnacyjny;

3.

prowadzący magazyn konsygnacyjny, przed pierwszym wprowadzeniem przez podatnika podatku od wartości dodanej towarów do tego magazynu, złożył w formie pisemnej naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie o zamiarze prowadzenia magazynu konsygnacyjnego zawierające:

a.

dane podatnika podatku od wartości dodanej dokonującego przemieszczenia towarów do magazynu konsygnacyjnego oraz prowadzącego magazyn konsygnacyjny, dotyczące ich nazw lub imion i nazwisk, numerów identyfikacyjnych stosowanych na potrzeby odpowiednio po-datku od wartości dodanej i podatku, adresu siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej oraz adresu, pod którym znajduje się magazyn konsygnacyjny,

b.

oświadczenie podatnika podatku od wartości dodanej, że zamierza dokonywać przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, do magazynu konsygnacyjnego; w oświadczeniu wskazuje się prowadzącego magazyn konsygnacyjny;

4.

prowadzący magazyn konsygnacyjny prowadzi ewidencję towarów wprowadzanych do tego magazynu, zawierającą datę ich wprowadzenia, datę pobrania towarów z magazynu, dane pozwalające na identyfikację towarów, a w przypadku, o którym mowa w art. 20b ust. 3 - także dane dotyczące powrotnego przemieszczenia towarów; przepis art. 109 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Pojęcie "magazyn konsygnacyjny" na potrzeby podatku od towarów i usług ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 27c ustawy. Zgodnie z tym przepisem przez magazyn konsygnacyjny - rozumie się wyodrębnione u podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT UE, o którym mowa w art. 97 ust. 4, miejsce przechowywania na terytorium kraju towarów należących do podatnika podatku od wartości dodanej przemieszczonych przez niego lub na jego rzecz z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju do tego miejsca, z którego podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE, przechowujący towary, pobiera je, a przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel następuje w momencie ich pobrania.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prowadzi do stwierdzenia, że w chwili przemieszczenia towarów przez spółkę zagraniczną na terytorium Polski (do magazynu Spółki), po stronie Spółki nie nastąpi ich wewnątrzwspólnotowe nabycie, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (właścicielem towaru w dalszym ciągu będzie spółka zagraniczna). Nie nastąpi również wewnątrzwspólnotowe nabycie, o którym mowa w art. 12a ustawy, ponieważ treść wniosku wskazuje, że przechowywane w magazynie towary będą przeznaczone, po uprzednim ich pobraniu, przez Spółkę do działalności handlowej. Ponadto inne warunki, o których mowa w art. 12a ust. 1 ustawy, nie będą też spełnione.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza interpretacja nie zawiera oceny stanowiska zawartego we wniosku dotyczącego obowiązków spółki zagranicznej, gdyż w tym zakresie Spółka nie jest podmiotem zainteresowanym w rozumieniu art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.

Ponadto wskazuje się, że w kwestii obowiązku wystawienia faktury z tytułu nabycia i stawki podatku obowiązującej dla dostawy towarów oraz w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane postanowienie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl