ITPP2/443-269/10/EB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-269/10/EB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2010 r. (data wpływu 24 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniach 26 kwietnia oraz 25 maja 2010 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego, w związku budową garażu do samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2010 r. wpłynął wniosek, uzupełniony w dniach 26 kwietnia i 25 maja 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową garażu do samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą - studio architektury, w ramach której świadczy usługi projektowe. Biuro projektowe znajduje się pod innym adresem niż siedziba firmy. W miejscu siedziby firmy zamierza Pani wybudować garaż, który będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, poprzez garażowanie w nim samochodu służbowego, a także przechowywanie sprzętu wykorzystywanego w tej działalności (drabina, łopaty, szpadel). W miejscu gdzie mieści się siedziba firmy również wykonuje Pani czynności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą np.: wykonuje prace koncepcyjne do sporządzanych projektów, przeprowadza spotkania z klientami w czasie gdy biuro jest już nieczynne lub w dni wolne od pracy. Samochód wykorzystywany jest do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w 97%, w wyjątkowych sytuacjach wykorzystywany jest do celów prywatnych. Jest Pani zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, a usługi które świadczy są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego, w związku zakupami materiałów budowlanych przeznaczonych na budowę garażu.

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, że przedmiotowe prawo, nie mając bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, a podatek naliczony wynika z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi, realizowanymi przez podatnika.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika (art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Wyrazem ścisłej zależności między uprawnionym odliczeniem podatku naliczonego, a wykonywaniem czynności opodatkowanych są regulacje zawarte w art. 90 ustawy, które w sposób technicznoprawny uzupełniają generalną zasadę wyrażoną w wyżej cyt. art. 86 ust. 1 ustawy.

I tak, zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (ust. 2 tego artykułu).

W przypadku zakupów, których nie można jednoznacznie przypisać tylko do określonego rodzaju działalności (np. opodatkowanej lub niepodlegającej opodatkowaniu), podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie tego zakupu, w pełnym zakresie lecz w takiej części, w jakiej zakupy te wiążą się z czynnościami opodatkowanymi.

W sytuacji, gdy dokonywane zakupy będą służyły wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (mogą to być zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione) oraz do czynności niepodlegających podatkowi, mając na uwadze regulacje zawarte w powołanych wyżej art. 86 ust. 1 i art. 90 ust. 1 i 2 ustawy, w celu prawidłowej realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, podatnik powinien przyporządkować w odpowiednich częściach podatek naliczony, wynikający z faktur zakupu, poszczególnym kategoriom działalności opodatkowanej, w oparciu o miarodajny i uzasadniony klucz podziału. Wyboru tego klucza powinien dokonać sam podatnik uwzględniając, np. specyfikę i indywidualne cechy działalności. Warunkiem wyboru właściwej metody jest odzwierciedlanie rzeczywistych wartości dotyczących danej części działalności jednostki.

Dodać należy, że czynności niepodlegające opodatkowaniu nie są w ogóle objęte regulacją ustawy o podatku od towarów i usług. W rezultacie odliczanie podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami stanowiłoby nieuprawnione rozszerzenie zakresu stosowania ustawy na sferę, której ta ustawa w ogóle nie dotyczy.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą - studio architektury. W ramach tej działalności świadczy Pani usługi projektowe opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Posiada Pani samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej w 97%, a sporadycznie służący również zaspokojeniu potrzeb osobistych. Biuro projektowe znajduje się pod innym adresem niż "siedziba" firmy. Przy "siedzibie" zamierza Pani wybudować garaż, przeznaczony do garażowania ww. samochodu oraz do przechowywania sprzętu wykorzystywanego do tej działalności (drabina, łopaty, szpadel). W "siedzibie" wykonuje Pani także czynności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą np.: wykonuje prace koncepcyjne do sporządzanych projektów, przeprowadza spotkania z klientami w czasie gdy biuro jest już nieczynne lub w dni wolne od pracy.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe i treść powołanych przepisów stwierdzić należy, iż przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów dokonanych w związku z realizowaną inwestycją tylko w takim zakresie, w jakim zakupy te wiążą się z czynnościami opodatkowanymi (powstaniem podatku należnego), o ile nie zachodzą okoliczności wyłączające to prawo, wynikające z art. 88 ustawy. Wskazać należy, iż w przypadku zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi oraz niepodlegającymi podatkowi od towarów i usług, w sytuacji gdy nie jest możliwe przyporządkowanie poszczególnych zakupów do określonych czynności, mając na uwadze regulacje art. 86 ust. 1 w związku z art. 90 ust. 1 i 2 ustawy, powinna Pani odliczyć tę część podatku, która związana jest z czynnościami opodatkowanymi. W tym celu powinna Pani posłużyć się miarodajnym i wiarygodnym kluczem odzwierciedlającym rzeczywiste wartości dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej i celów osobistych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl