ITPP2/443-261a/10/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-261a/10/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2010 r. (data wpływu 26 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług spawalniczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2010 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług spawalniczych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz posiadając NIP "unijny" prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług spawalniczych na terenie kraju, jak i za granicą. Przedmiotowe usługi świadczone są w obiektach (nieruchomościach) położonych na terenie Belgii, gdzie nie jest Pan zarejestrowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej. Przy świadczeniu usług korzysta z podwykonawców, którzy prowadzą działalność w Polsce wykonując na Pana zlecenie usługi spawalnicze na nieruchomościach znajdujących się na terenie Belgii. Podwykonawcy są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, nie posiadającymi rejestracji VAT UE. Wystawiają faktury "NP" na Pana firmę, natomiast Pan wystawia łączną fakturę na zleceniodawcę belgijskiego - czynnego podatnika UE.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Gdzie powstaje obowiązek podatkowy dla wystawiającego fakturę na zleceniodawcę unijnego w związku ze świadczeniem usług spawalniczych na nieruchomości w Belgii.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z brzmieniem art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy dla usług świadczonych na nieruchomościach powstaje w kraju ich położenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W przypadku usług, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług, istotnym jest ustalenie miejsca ich świadczenia, bowiem od określenia miejsca świadczenia zależeć będzie miejsce ich opodatkowania.

Stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e., art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Dla celów określenia miejsca świadczenia usług, ustawodawca odrębnie zdefiniował pojęcie podatnika. Z art. 28a pkt 1 ustawy wynika, iż przez podatnika należy rozumieć:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a), która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.

W odniesieniu do niektórych rodzajów usług ustawodawca ustanowił inne, niż wynikające z ww. przepisów zasady ustalenia miejsca świadczenia.

W myśl art. 28e ustawy, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Z przestawionego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, świadczy Pan usługi w zakresie spawania na nieruchomościach położonych w Belgii. Przy wykonywaniu przedmiotowych usług korzysta Pan z usług podwykonawców będących czynnymi podatnikami VAT. Wystawiają oni na Pana rzecz faktury "NP". Pan wystawia fakturę na zleceniodawcę belgijskiego - czynnego podatnika UE.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że skoro przedmiotowe usługi mają charakter usług związanych z nieruchomościami, to zgodnie z art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem ich świadczenia, a zarazem opodatkowania, będzie miejsce położenia nieruchomości, tj. terytorium Belgii. Wobec powyższego świadczenie tych usług nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Jednocześnie informuje się, iż w kwestii stawki podatku obowiązującej dla świadczonych przez Pana usług spawania, obowiązku dokonania przez Pana rejestracji dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium Belgii, określenia miejsca świadczenia i opodatkowania usług spawalniczych świadczonych przez podwykonawców, obowiązku dokonania przez nich rejestracji VAT i stawki podatku obowiązującej dla tych usług wydano postanowienia odpowiednio nr ITPP2/443-261b/10/RS, nr ITPP2/443-261c/10/RS oraz nr ITPP2/443-261d/10/RS.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, natomiast w przypadku zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl