ITPP2/443-241/11/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-241/11/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2011 r. (data wpływu 16 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług prywatnego nauczania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług prywatnego nauczania.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie pozaszkolnych form edukacji i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Ewidencja księgowa prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Uczy Pani na zajęciach z: rysunku, historii sztuki i architektury, malarstwa, rzeźby, geometrii wykreślnej, teorii rysunku, fotografii.

Lekcje z ww. zakresu prowadzi Pani dla:

1.

uczniów szkół podstawowych - w celu rozwijania zainteresowań z dziedziny malarstwa, rysunku, historii sztuki;

2.

gimnazjalistów - w celu przygotowania do egzaminów do średnich szkół o profilu plastycznym, rozwijania zainteresowań;

3.

licealistów - w celu przygotowania do egzaminów na studia wyższe (ASP, architekturę, grafikę);

4.

studentów wyższych szkól architektonicznych i plastycznych - w celu podnoszenie umiejętności i wiedzy;

5.

osób dorosłych z różnych zawodów, w których wykorzystuje się rysunek odręczny, malarstwo, grafikę, fotografię, teorię historii sztuki i architektury - w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych;

6.

osób dorosłych - lekcje hobbystyczne dla dorosłych rozwijających swoje zainteresowania i pasje.

Lekcje prowadzone są indywidualnie lub grupowo. Nie zatrudnia Pani innych nauczycieli - nauczanie prowadzi samodzielnie. Z wykształcenia jest Pani plastykiem, architektem i pedagogiem. Ukończyła Pani:

* Liceum (świadectwo dojrzałości);

* Wydział Architektury na Politechnice (dyplom);

* Studium Pedagogiczne na Politechnice (zaświadczenie o uzyskaniu kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela, zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 10 października 1991 r. - Dz. U. Nr 98 poz. 433).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ww. usługi od 1 stycznia 2011 r. korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, lekcje dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i wyższych korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27, natomiast lekcje dla osób dorosłych, zarówno prowadzone w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych, jak i w celu rozwijania zainteresowań i pasji, są objęte podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej, tj. w 2011 r. 23%.

Wskazała Pani, iż jest wykwalifikowanym nauczycielem, o czym świadczy ukończenie Studiów Pedagogicznych na Politechnice.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Przepis art. 41 ust. 1 ustawy, stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a pkt 1 ustawy, wprowadzonym art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), którego zdanie wstępne zostało zmienione na podstawie art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak, na podstawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług, dodanego przez art. 1 pkt 8 lit. a) tiret trzeci ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), ustawodawca zwolnił od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

Należy podkreślić, że pojęcia używane do oznaczenia zwolnień, o których mowa w art. 43 ustawy, należy interpretować ściśle, zważywszy, że zwolnienia te stanowią odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatek VAT pobierany jest od każdej usługi świadczonej odpłatnie przez podatnika.

Analizując powołaną wyżej regulację art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług należy zauważyć, iż warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji, ale także przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy, który musi być nauczycielem. Nie spełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania.

Powyższy przepis stanowi implementację art. 132 ust. 1 lit. j) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L Nr 347, str. 1 z późn. zm.), w myśl którego państwa członkowskie zwalniają nauczanie prywatne przez nauczycieli, obejmujące kształcenie powszechne lub wyższe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach działalności gospodarczej świadczy Pani usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji. Jest Pani podatnikiem VAT czynnym. Prowadzi zajęciach z: rysunku, historii sztuki i architektury, malarstwa, rzeźby, geometrii wykreślnej, teorii rysunku, fotografii, które odbywają się indywidualnie lub grupowo. Lekcje są prowadzone wyłącznie przez Panią dla: uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów, licealistów, studentów, a także osób dorosłych, zarówno w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych, jak i rozwijania zainteresowań i pasji. Z wykształcenia jest Pani plastykiem, architektem i pedagogiem.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy usługi prywatnego nauczania są świadczone przez Panią na poziomie podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym - korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy. Natomiast w sytuacji, kiedy usługi te są wykonywane na rzecz osób dorosłych, zarówno w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych, jak i rozwijania zainteresowań i pasji, nie są objęte tym zwolnieniem. Usługi świadczone na rzecz osób dorosłych nie korzystają ze zwolnienia na podstawie innych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych, ani nie są opodatkowane preferencyjnymi stawkami podatku - w związku z tym podlegają opodatkowaniu stawką 23%.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl