ITPP2/443-229/09/EŁ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-229/09/EŁ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2009 r. (data wpływu 27 lutego 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 kwietnia 2009 r. (data wpływu 30 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup wyposażenia biura, sfinansowanych ze środków otrzymanych z Powiatowego Urzędu Pracy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2009 r. został złożony wniosek, uzupełnionym pismem z dnia 25 kwietnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup wyposażenia biura, sfinansowanych ze środków otrzymanych z Urzędu Pracy.

W przedmiotowym wniosku, oraz piśmie stanowiącym jego uzupełnienie, przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 5 grudnia 2008 r. rozpoczęła Pani działalność gospodarczą jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Świadczone usługi opodatkowane są stawką w wysokości 22%. Z Urzędu Pracy przyznano jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, za które zakupiła Pani wyposażenie biura m.in. biurko, fotel, regał, fachową literaturę oraz artykuły biurowe. Ceny jednostkowe poszczególnych towarów były niższe niż 3.500 zł netto. Ponadto kupiła Pani notebooka w cenie netto 2.457,38 zł oraz program komputerowy (netto 3.750 zł), który powiększył wartość komputera. Ww. zakupów dokonała Pani w terminie od 9 do 31 grudnia 2008 r., i w tym też terminie otrzymała faktury VAT potwierdzające ich dokonanie. Wszystkie ww. wydatki pozostają w związku z uzyskiwanymi przychodami. W dniu 13 października 2008 r., przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, zainicjowała i opłaciła Pani pierwszy semestr za studia podyplomowe o kierunku: Zarządzanie i pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, gdyż świadczy Pani także usługi w zakresie prawa obrotu nieruchomościami i umów cywilnoprawnych dla wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy od wszystkich wymienionych wydatków zakupionych ze środków otrzymanych z Funduszu pracy może Pani odliczyć podatek naliczony.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wskazano, iż ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), uchyliła w art. 1 pkt 43 art. 88 ust. 1 pkt 2 oraz art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a). Ponadto w pkt 43 lit. b) tego artykułu uchyliła ust. 2 i 3 artykułu 88. Powyższe - zdaniem Wnioskodawcy - oznacza, iż dotychczasowe wyłączenie, uniemożliwiające obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego, nie obowiązuje od dnia 1 grudnia 2008 r., tj. dnia uchylenia obowiązywania przepisów zawierających wyłączenie przedmiotowe (wydatki podlegające zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi - zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu - suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 3 do 7.

Ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, tj. zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ww. ustawy.

Z opisu stanu faktycznego zawartego we wniosku wynika, że od dnia 5 grudnia 2008 r. jako czynny podatnik podatku od towarów i usług prowadzi Pani działalność gospodarczą opodatkowaną stawką 22%. Za środki otrzymane z Powiatowego Urzędu Pracy zakupiła Pani wyposażenie biura m.in. biurko, fotel, regał, fachową literaturę, artykuły biurowe oraz notebooka i program komputerowy. Zakupu ww. towarów dokonała Pani w terminie od 9 do 31 grudnia 2008 r. i w tym też okresie otrzymała faktury VAT potwierdzające ich dokonanie.

Analizując przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu ww. wyposażenia służącego - jak wskazano we wniosku - czynnościom opodatkowanym, udokumentowanego fakturami VAT otrzymanymi w terminie od 9 do 31 grudnia 2008 r. - na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, o ile nie wystąpiły wyłączenia wynikające z treści art. 88 tej ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r.

Końcowo informuje się, iż tut. organ podatkowy nie dokonywał oceny, czy świadczone przez Panią usługi podlegają opodatkowaniu wg 22% stawki podatku, bowiem nie było to przedmiotem zapytania, ani też nie przedstawiono własnego stanowiska w sprawie. Niniejsza odpowiedź została udzielona przy założeniu, że wykonywane przez Panią czynności podlegają opodatkowaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl