ITPP2/443-19/10/EŁ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-19/10/EŁ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2010 r. (data wpływu 8 stycznia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 31 marca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie nieruchomości, w sytuacji, gdy zakupu dokonał czynny podatnik wraz z żoną, niebędącą podatnikiem podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 31 marca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie nieruchomości, w sytuacji, gdy zakupu dokonał czynny podatnik wraz z żoną, niebędącą podatnikiem podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od 14 maja 2005 r. prowadzi Pan na własny rachunek działalność gospodarczą, w formie przedsiębiorstwa osoby fizycznej, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od stycznia 2008 r. do chwili obecnej, przedmiotem prowadzonej działalności jest, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD 2007), wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Nie wynajmuje Pan lokali mieszkalnych, ale wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane - wynajem lokali użytkowych opodatkowany stawką 22%. Pozostaje Pan w ustroju małżeńskiej wspólnoty majątkowej z żoną, która nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 16 października 2009 r., na podstawie aktu notarialnego, zakupił Pan wraz z żoną 2 lokale niemieszkalne, stanowiące odrębne nieruchomości wraz z przysługującymi udziałami w częściach wspólnych budynku i w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Nieruchomości te zostały nabyte na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej i będą w całości wykorzystywane do celów działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (wynajem). Z uwagi na pozostawanie we wspólności małżeńskiej, akt notarialny sporządzony został na Pana oraz na żonę. W akcie tym zawarte jest oświadczenie, że prawo własności 2 nieruchomości za podaną ceną kupują małżonkowie ze środków pochodzących z majątku wspólnego, to jest ze środków finansowych z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, której majątek objęty jest wspólnością ustawową łączną. Z dniem 16 października 2009 r. lokale zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, podlegają amortyzacji, a dokonane odpisy stanowią koszty uzyskania przychodów. Transakcja zakupu została potwierdzona fakturą VAT wystawioną na prowadzone przez Pana przedsiębiorstwo i zawierała podatek należny w wysokości 22%. Sprzedawca skorzystał z określonej w art. 43 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, możliwości rezygnacji ze zwolnienia przysługującego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i wyboru opcji opodatkowania ze względu na spełnienie określonych ustawowo warunków. Zakup nieruchomości został sfinansowany kredytem hipotecznym zaciągniętym przez Pana i żonę, jako osoby fizyczne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przysługuje Panu prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup dwóch lokali niemieszkalnych, stanowiących współwłasność majątkową małżeńską, wystawionej na jednoosobowe przedsiębiorstwo osoby fizycznej, będące czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy zakup w ramach ustawowej wspólności małżeńskiej dwóch lokali niemieszkalnych, wykorzystywanych w całości na cele opodatkowanej działalności gospodarczej i wprowadzonych do ewidencji środków trwałych, udokumentowany aktem notarialnym wystawionym na imię obojga małżonków oraz fakturą wystawioną na jednoosobowe Pana przedsiębiorstwo, będącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, pozwala na odliczenie 100% podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT.

Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą. Zakup lokali niemieszkalnych jest w całości związany z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Powołał Pan treść art. 86 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Wskazał, iż przedmiotowe lokale zgodnie z art. 22c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostały zaliczone do środków trwałych w prowadzonym przez Pana przedsiębiorstwie. W konsekwencji tego, iż sprzedaż lokalu była opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie była objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ze względu na wybór opcji opodatkowania), a nabyte lokale będą w całości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, będzie Panu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, określoną w fakturze dokumentującej nabycie. Na potwierdzenie własnego stanowiska wskazał Pan na liczne interpretacje indywidualne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl ust. 2 pkt 1 lit. a powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z powyższych przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Kwestę stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Stosownie do art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Zgodnie z art. 37 § 1 cyt. ustawy, zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m.in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego.

Z uwagi na powyższe regulacje prawne w akcie notarialnym dokumentującym, np. nabycie nieruchomości, wymieniani są oboje małżonkowie jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego.

Analiza powyższych przepisów prowadzi do wniosku, iż w przypadku, gdy małżonkowie pozostają we współwłasności małżeńskiej i nabywają dobro inwestycyjne, które jest używane wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej jednego z nich, nie ma przeszkód aby małżonek ten skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy jego zakupie pod warunkiem, że występuje związek pomiędzy poniesionym wydatkiem, a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności, czynnościami opodatkowanymi. Przy czym bez znaczenia jest to, czy w akcie notarialnym wskazano jako nabywców oboje małżonków.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, prowadzi Pan jednoosobowo działalność gospodarczą, której przedmiotem jest wynajem nieruchomości niemieszkalnych. Pozostaje Pan w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej z żoną, która nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Na podstawie aktu notarialnego, zakupił Pan wraz z żoną 2 lokale niemieszkalne, które zostały nabyte na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w całości opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Zostały one wpisane do ewidencji środków trwałych. Akt notarialny sporządzony został na Pana i żonę. Transakcja zakupu została również potwierdzona fakturą VAT, wystawioną na prowadzone przez Pana przedsiębiorstwo, zawierającą podatek należny w wysokości 22%.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, iż przysługuje Panu prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup dwóch lokali niemieszkalnych, o ile - jak wskazano we wniosku - wydatek ten związany jest wyłącznie z prowadzoną przez Pana, jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług, działalnością opodatkowaną i nie zachodzą wyłączenia wynikające z art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl