ITPP2/443-18c/09/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-18c/09/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2009 r. (data wpływu 12 stycznia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 lutego 2009 r. (data wpływu 4 marca 2009 r.),o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia nabywców, na rzecz których mogą być zbywane produkty biobójcze o symbolu PKWiU 24.20.14-90.00 z zastosowaniem stawki podatku 7% - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2009 r. został złożony wniosek, uzupełnionym pismem z dnia 27 lutego 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia nabywców, na rzecz których mogą być zbywane produkty biobójcze o symbolu PKWiU 24.20.14-90.00 z zastosowaniem stawki podatku 7%.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza produkować i sprzedawać preparaty odkażające o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych lub wirusobójczych. W tym celu - w chwili obecnej-przeprowadzane są stosowne badania, które w świetle art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 2002 r. o produktach biobójczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 252 z późn. zm.), oraz wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych, pozwolą wprowadzić ww. środki do obrotu. Spółka zamierza sprzedawać te produkty z 7% stawką podatku, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2007 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Produkty te będą produktami biobójczymi oznaczonymi symbolem PKWiU ex 24.20.14-90.00. W zamierzeniach Spółki mają one mieć zastosowanie wyłącznie w ochronie zdrowia. Sprzedaż ich będzie dokonywana w ilościach detalicznych i hurtowych do odbiorców bezpośrednich lub pośredników, którzy będą używać produktów do prowadzonej przez siebie działalności lub odsprzedawać takim podmiotom z zaznaczeniem, że jest to sprzedaż wyłącznie do zastosowania w ochronie zdrowia. Dostawa tych preparatów dokonywana będzie również przez Internet.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy środek musi być zbywany bezpośrednio podmiotom na cele związane z ich działalnością polegającą na świadczeniu usług ochrony zdrowia, czy też stawką 7% będzie objęta sprzedaż dokonywana przez producenta tych wyrobów podmiotom zajmującym się działalnością handlową (pośrednikom) wykorzystującym ten środek w celu dalszej odsprzedaży podmiotom zużywającym je przy czynnościach ochrony zdrowia oraz czy odbiorcą może być osoba nie prowadząca działalności gospodarczej na potrzeby własne.

Zdaniem Wnioskodawcy nie ma żadnych ograniczeń co do kręgu podmiotów, które mogłyby nabywać środki z obniżoną stawką podatku od towarów i usług. Jedynym kryterium będzie przeznaczenie środka. Dopuszczalna będzie zarówno sprzedaż detaliczna, jak i hurtowa na rzecz podmiotów, które zużyją zakupione środki we własnej działalności lub będą odsprzedawały dalej z przeznaczeniem wyłącznie do czynności z zakresu ochrony zdrowia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 41 ust. 1 stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast zgodnie z treścią art. 41 ust. 2 powołanej ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku tym, w pozycji 107 wymienione zostały preparaty odkażające z grupowania PKWiU ex 24.20.14-90.00 o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych, wirusobójczych, mające zastosowanie wyłącznie w ochronie zdrowia, na które zostało wydane pozwolenie tymczasowe albo dokonany wpis do rejestru produktów biobójczych w rozumieniu przepisów ustawy o produktach biobójczych (sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 24.20.14-90.00). Użycie przez ustawodawcę"ex" przy grupowaniu PKWiU oznacza, że dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.

Z powyższego zapisu wynika, że zastosowanie preferencyjnej, obniżonej stawki 7% dla dostawy preparatów o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i wirusobójczych ma miejsce, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

* są to preparaty sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 24.20.14-90.00,

* preparaty te mają zastosowanie wyłącznie w ochronie zdrowia,

* na te preparaty zostało wydane pozwolenie tymczasowe albo dokonany wpis do rejestru produktów biobójczych w rozumieniu przepisów ustawy o produktach biobójczych.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że ustawodawca w żaden sposób nie uzależnił możliwości zastosowania 7% stawki podatku w odniesieniu do dostaw przedmiotowych preparatów od rodzaju ich nabywcy, charakteru prowadzonej przez niego działalności, czy też określonego statusu podmiotu dokonującego dostawy (np. producent, hurtownik). Tym samym - abstrahując od ograniczeń, które mogą być nałożone odrębnymi przepisami - katalog podmiotów uprawnionych do stosowania preferencyjnej stawki podatku w obrocie ww. preparatami, ma charakter otwarty.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że nie tylko sprzedaż detaliczna, ale też hurtowa, zarówno pośrednikom handlowym, jak i klientom indywidualnym (osobom fizycznym) preparatów sklasyfikowanych wg PKWiU ex 24.20.14-90.00 - przy spełnieniu pozostałych ww. warunków - będzie opodatkowana 7% stawką podatku.

Jednocześnie wskazuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę grupowanie statystyczne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl