ITPP2/443-180a/09/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-180a/09/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2009 r. (data wpływu 9 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 maja 2009 r. (data wpływu 8 czerwca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów, przeznaczonych do dalszej odsprzedaży oraz ich dostawy na terytorium kraju - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2009 r. złożono wniosek, uzupełnionym pismem z dnia 27 maja 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów, przeznaczonych do dalszej odsprzedaży oraz ich dostawy na terytorium kraju.

W przedmiotowym wniosku oraz piśmie uzupełniającym, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami. Obecnie zamierza Pan kupować samochody na terenie Unii Europejskiej, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, samochody. Pojazdy będą nabywane do dalszej odsprzedaży, bez dokonania ich rejestracji na terytorium kraju na Pana firmę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy należny podatek od towarów i usług z tytułu nabycia pojazdów może być rozliczony w miesięcznej deklaracji dla podatku od towarów i usług za okres, w którym wystawiono faktury VAT.

2.

Kiedy powstaje obowiązek zapłaty podatku - czy w związku z tym, iż pojazdy kupowane będą w celu dalszej odsprzedaży, nie ma obowiązku uiszczenia podatku w ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury przez sprzedawcę lecz w dniu wystawienia faktury przez Wnioskodawcę.

Zdaniem Wnioskodawcy, podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów może być rozliczony w miesięcznej deklaracji dla podatku od towarów i usług za okres, w którym wystawiono faktury VAT, tj. do 25 dnia każdego następnego miesiąca. Natomiast podatek należny z tytułu sprzedaży samochodów rozliczać powinien w miesięcznej deklaracji dla podatku od towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W świetle art. 9 ust. 1 za wewnątrzwspónotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z ust. 2 cyt. artykułu, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1.

nabywcą towarów jest:

a.

podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

b.

osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a)

c.

z zastrzeżeniem art. 10;

* dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a).

Przepis ust. 1 stosuje się również - wg ust. 3 tegoż artykułu - w przypadku, gdy:

1.

nabywcą jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 1,

2.

dokonującym dostawy towarów jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 2

* jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy, wewnątrzwspólnotowe nabycie nie występuje, gdy dostawa towarów, o których mowa w art. 120 ust. 1, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach (opodatkowanie w systemie marży).

Stosownie do treści art. 19 ust. 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast art. 20 ust. 5 ustawy stanowi, że w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Natomiast ust. 6 stanowi, iż w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

W myśl art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Na podstawie art. 103 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy zobowiązani są do obliczania i wpłacania podatku na rachunek urzędu skarbowego za okresy miesięczne do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 33 i 33b. Zgodnie z ust. 3 tego artykułu, w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 9 i 10 (między innymi wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu), podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego.

Stosownie do art. 103 ust. 4, przepis ust. 3 stosuje się również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym wskazano, że Wnioskodawca będzie dokonywał wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów, których nie będzie rejestrował - stanowić one będą przedmiot dalszej odsprzedaży. Zatem w przypadku, gdy faktura zostanie wystawiona przez kontrahenta przed 15 dniem miesiąca następującego po miesiącu dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia, obowiązek podatkowy powstanie w tym dniu (tj. w dniu wystawienia faktury przez kontrahenta), a Wnioskodawca będzie obowiązany do wykazania wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru w deklaracji za miesiąc, w którym kontrahent wystawił fakturę, składanej zgodnie z art. 103 ust. 1 ustawy. Natomiast, gdy kontrahent wystawi fakturę po 15 dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, obowiązek podatkowy powstanie 15. dnia miesiąca, następującego po miesiącu w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. W tym przypadku Wnioskodawca będzie obowiązany do wykazania wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru w deklaracji za miesiąc następujący po miesiącu, w którym dokonano wewnątrzwspolnotowego nabycia towaru, składanej zgodnie z ww. art. 103 ust. 1.

Jednocześnie należy wskazać, że - o ile, jak wskazano we wniosku - samochody nie będą przez Wnioskodawcę rejestrowane na terytorium kraju oraz nie będą przez niego używane na terytorium kraju, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku w przeciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu ich wewnątrzwspólnotowego nabycia. Natomiast w przypadku dalszej odsprzedaży przedmiotowych samochodów, obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy (z chwilą wydania towaru), a Wnioskodawca będzie zobowiązany do wykazania podatku należnego z tego tytułu w deklaracji VAT-7 składanej do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy na terytorium kraju.

W przedmiocie możliwości sprzedaży samochodów wg procedury VAT marża wydana została interpretacja indywidualna znak ITPP2/443-180b/09/PS.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl