ITPP2/443-178/07/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-178/07/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2007 r. (data wpływu 15 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego odliczonego od nakładów inwestycyjnych poniesionych na modernizacje nieruchomości, która ulegnie likwidacji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego odliczonego od nakładów inwestycyjnych poniesionych na modernizacje nieruchomości, która ulegnie likwidacji.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka cywilna powstała z przekształcenia spółki małżeńskiej, prowadzi od 1995 r. działalność gospodarczą w zakresie hotelarstwa i gastronomii. Obecnie wspólnikami są małżonkowie posiadający 90% udziałów oraz syn posiadający 10% udziałów. Zarówno spółka małżeńska jak i cywilna działa w oparciu o umowę Spółki (bez formy aktu notarialnego). Przystąpienie syna do Spółki nastąpiło w 2005 r. w formie aneksu do umowy spółki cywilnej. Dla Spółki małżeńskiej został wygenerowany dla potrzeb podatku VAT NIP, którym posługiwała się następnie Spółka cywilna małżonków, a od 2005 r. Spółka cywilna składająca się z trzech wspólników. W 1996 r. małżonkowie nabyli nieruchomości za kwotę: 595.141,00 zł z przeznaczeniem do prowadzonej działalności gospodarczej. Zakupione nieruchomości nabyto bez podatku VAT. Na podstawie oświadczenia nieruchomości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych spółki małżeńskiej i do chwili obecnej widnieją one w ewidencji środków trwałych Spółki i wykorzystywane są do działalności opodatkowanej. W latach 1996-1998 dokonano modernizacji obiektów a wartość poniesionych nakładów stanowiła ponad 30% wartości początkowej i wyniosła ok. 1.000.000 zł. Podatek związany z ww. nakładami inwestycyjnymi był odliczony przez spółkę małżeńską. Obecnie została podjęta decyzja o sprzedaży nieruchomości wraz z gruntem. Nabywca jest zainteresowany zakupem samego gruntu bez zabudowy. Warunkiem transakcji jest likwidacja nieruchomości położonych na tym gruncie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z likwidacją obiektów służących działalności opodatkowanej, których wartość została podwyższona o nakłady inwestycyjne od których odliczono podatek VAT, należy dokonać korekty podatku naliczonego o który został pomniejszony podatek należny.

Zdaniem Wnioskodawcy w związku z dokonaną likwidacją obiektów, które zostały zmodernizowane a od nakładów inwestycyjnych odliczono podatek naliczony, należy skorygować deklarację VAT w kwocie w jakiej podatek naliczony obniżył podatek należny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 163 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed dniem 1 maja 2004 r. stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia wynika, że Spółka cywilna, która powstała z przekształcenia spółki małżeńskiej kontynuowała prowadzoną działalność gospodarczą i była jednym (tym samym) podmiotem dla potrzeb podatku od towaru i usług. Przez cały okres w którym przedmiotowe nieruchomości służyły sprzedaży opodatkowanej były zaewidencjonowane w ewidencji środków trwałych Spółki. Z uwagi na powyższe nie zachodzi konieczność zastosowania korekty o której mowa w art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W związku z tym, że nieruchomości zostały nabyte w 1996 r., a modernizacji dokonano w latach 1996-1998, nie ma potrzeby dokonania korekty podatku naliczonego o której mowa w art. 91, gdyż przepis ten odnosi się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych po dniu 30 kwietnia 2004 r.

Reasumując, należy uznać, że w przypadku likwidacji przedmiotowych nieruchomości nabytych w 1996 r. nie ma obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, który został odliczony w związku z poniesionymi nakładami inwestycyjnymi w zakresie modernizacji nieruchomości w latach 1996-1998, która służyła sprzedaży opodatkowanej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl