ITPP2/443-1735a/11/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1735a/11/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2011 r. (data wpływu 13 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie paliwa do pojazdu używanego do świadczenia usług spedycyjnych i transportowych, będącego własnością zlecającego tą usługę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie paliwa do pojazdu używanego do świadczenia usług spedycyjnych i transportowych, będącego własnością zlecającego tą usługę.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w sposób zorganizowany i ciągły, polegającą przede wszystkim na: świadczeniu usług transportowych i spedycyjnych. W przyszłości zamierza świadczyć usługi transportowe przy użyciu pojazdów zleceniodawcy, za pośrednictwem zatrudnionych pracowników, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Spółka będzie ponosić odpowiedzialność wobec osób trzecich za wykonane usługi.

Zleceniodawca - spółka z siedzibą w Wielkiej Brytanii posiada koncesję na transport międzynarodowy. Zamierza zlecać Spółce wykonanie usługi transportu międzynarodowego przy użyciu ciągników siodłowych stanowiących własność zleceniodawcy. Do zadań kontrahenta z Wielkiej Brytanii należeć będzie: pozyskiwanie klientów, dbanie o zapewnienie odpowiedniej bazy ciągników siodłowych oraz posiadanie koncesji w transporcie międzynarodowym.

Na podstawie zawartej umowy o współpracy, do zadań Spółki należeć będzie:

* wykonanie usług transportowych i spedycyjnych przy użyciu ciągnika siodłowego należącego do zleceniodawcy,

* świadczenie usług osobiście lub za pośrednictwem posiadającego odpowiednie kwalifikacje pracownika,

* udostępnienie naczepy przystosowanej do rodzaju ładunku,

* sporządzenie dokumentacji transportowej,

* odbiór przesyłki od nadawcy,

* odprawa celna,

* przekazanie przesyłki odbiorcy,

Spółka zobowiązana będzie do dopełnienia wszelkich formalności niezbędnych do należytego wykonania usługi, odpowiadać będzie za prawidłowy załadunek i przekazanie ładunku odbiorcy, będzie ponosić wszystkie koszty związane ze świadczoną usługą w tym: paliwa i opłat drogowych.

W ramach świadczonych usług Spółka odpowiada za: za odebranie towaru od nadawcy, przewóz towaru, czynności związane ze spedycją oraz ubezpieczenie przesyłki. Sama ustala termin odbioru przesyłki i trasę przejazdu oraz ponosi pełną odpowiedzialność za terminowe dowiezienie ładunku. Wykorzystując swoje doświadczenie w branży - realizuje usługi transportowe od 1994 r. - zapewnia bezpieczne i terminowe dowiezienie ładunku przy minimalizacji kosztów.

Większość realizowanych przez Spółkę zleceń posiada miejsce nadania towaru na terytorium Polski i miejsce jego przeznaczenia w kraju poza Unią Europejską. Spółka wykona zlecone prace, w tym też usługę kierowania pojazdami należącymi do kontrahenta, nakładem pracy zatrudnionych przez siebie pracowników. Pracownicy wykonujący powyższe usługi będą pod nadzorem i kierownictwem Spółki. Całość kosztów dotyczących wynagrodzenia, składek ZUS, diet będzie ponoszonych przez Spółkę. Dodatkowo Spółka zamierza ponosić koszty opłat drogowych, ewentualnych mandatów oraz zakupu paliwa do samochodów stanowiących własność kontrahenta, przy użyciu których wykonywać będzie zlecone usługi.

Spółka obciąży kontrahenta kosztem usługi transportowej i spedycyjnej wraz z usługą kierowania pojazdami wystawiając fakturę VAT każdorazowo po wykonaniu usługi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku wykonywania usługi transportowej powierzonym środkiem transportu Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku z faktur dokumentujących zakup paliwa do ww. pojazdu.

Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego treść art. 86 ust. 1 i ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, fakt świadczenia usług powierzonym samochodem nie ma wpływu na określenie prawa do odliczenia podatku. W celu określenia tego prawa należy odnosić się wyłącznie do związku w jakim dany towar lub usługa przyczyniają się do wykonywania czynności opodatkowanych. Wydatki dotyczące świadczonych przez Spółkę usług, w tym przede wszystkim zakup paliwa, mają związek ze sprzedażą opodatkowaną co daje prawo do odliczenia podatku w momencie otrzymania faktury bądź w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych.

Spółka wskazała, iż w związku z faktem iż, usługi transportowe wykonywane są pojazdami o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, przepisy art. 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym nie znajdą zastosowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652), w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

W świetle art. 4 cyt. ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r., w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1.

W oparciu o ust. 8 pkt 1 ww. artykułu, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Ustawodawca uzależnił możliwość skorzystania z prawa do obniżenia podatku od towarów i usług na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy od spełnienia łącznie wskazanych w tym przepisie warunków, a mianowicie:

a.

kwota podatku naliczonego, która ma obniżać kwotę podatku należnego, musi być związana z importowanymi lub nabywanymi towarami i usługami, które dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju,

b.

podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, w myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (...).

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może - w świetle ust. 11 ww. artykułu - obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Ponadto z treści art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Z treści wniosku wynika, iż Spółka zamierza świadczyć usługi transportu międzynarodowego przy użyciu ciągników siodłowych zleceniodawcy - firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Spółka będzie ponosić odpowiedzialność wobec osób trzecich za wykonane usługi. Do zadań kontrahenta należeć będzie: pozyskiwanie klientów, dbanie o zapewnienie odpowiedniej bazy ciągników siodłowych oraz posiadanie koncesji w transporcie międzynarodowym. Do zadań Spółki należeć będzie: wykonanie usług transportowych i spedycyjnych, świadczenie usług osobiście lub za pośrednictwem posiadającego odpowiednie kwalifikacje pracownika, udostępnienie naczepy przystosowanej do rodzaju ładunku, sporządzenie dokumentacji transportowej, odbiór przesyłki od nadawcy, odprawa celna, przekazanie przesyłki odbiorcy. Spółka zobowiązana będzie do dopełnienia wszelkich formalności niezbędnych do należytego wykonania usługi, odpowiadać będzie za prawidłowy załadunek i przekazanie ładunku odbiorcy, będzie ponosić wszystkie koszty związane ze świadczoną usługą w tym: paliwa i opłat drogowych. W ramach świadczonych usług Spółka odpowiada za: za odebranie towaru od nadawcy, przewóz towaru, czynności związane ze spedycją oraz ubezpieczenie przesyłki. Sama ustala termin odbioru przesyłki i trasę przejazdu. Większość realizowanych przez Spółkę zleceń posiada miejsce nadania towaru na terytorium Polski i miejsce jego przeznaczenia w kraju poza Unią Europejską. Spółka wykona zlecone prace, w tym też usługę kierowania pojazdami należącymi do kontrahenta, nakładem pracy zatrudnionych przez siebie pracowników. Spółka dodatkowo zamierza ponosić koszty opłat drogowych, ewentualnych mandatów oraz zakupu paliwa do samochodów stanowiących własność kontrahenta a przy użyciu których wykonywać będzie zlecone usługi.

W interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-1735b/11/AK rozstrzygnięto, iż miejsce świadczenia i opodatkowania świadczonych przez Spółkę usług spedycyjnych i transportowych znajdować się będzie poza terytorium kraju.

Należy podkreślić, że powyższe usługi nie zostały wymienione w ustawie o podatku od towarów i usług, ani w jej przepisach wykonawczych, jako zwolnione od podatku. Zatem, gdyby miejscem ich świadczenia było terytorium Polski, przysługiwałoby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług z nimi związanych.

Biorąc pod uwagę powyższe i powołane przepisy należy stwierdzić, że Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup na terytorium kraju paliwa do samochodu - jak wynika z treści wniosku - o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, pod warunkiem, że będzie w posiadaniu dokumentów, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, potwierdzających związek odliczonego podatku ze świadczeniem opodatkowanych usług poza terytorium kraju, o ile nie wystąpią przesłanki wyłączające to prawo określone w art. 88 ustawy. Fakt wykonywania usługi transportowej przy użyciu środka transportu będącego własnością zlecającego tą usługę nie jest przesłanką wyłączającą prawo do odliczenia podatku.

Prawo to Spółka będzie mogła zrealizować w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma fakturę lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl