ITPP2/443-1674/11/EB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1674/11/EB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2011 r. (data wpływu 1 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 grudnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Stowarzyszenie uzyskało dofinansowanie z Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w konkursie Lokalnej Grupy Działania na operację z zakresu działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", odpowiadającą warunkom przyznania pomocy w ramach małych projektów. Celem projektu, jest tworzenie systemu zachowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego delty (...) oraz zwiększenie wiedzy o regionie, jako Szlaku (...). Cel operacji wpisuje się w cel ogólny LSR dla gmin Powiatu N.: 4. - Zwiększenie adaptacyjności i kompetencji w zakresie usług wykorzystujących potencjał kulturowy, przyrodniczy i geograficzny oraz cel szczegółowy: 4.1. - Ochrona, odnowa, zachowanie i rewitalizacja dziedzictwa naturalnego i kulturowego. Projekt realizowany jest od 17 października 2008 r. Stowarzyszenie w ramach ww. projektu zorganizowało:

* spotkanie rozpoczynające - zakupiono niewielki poczęstunek, usługa cateringowa,

* spotkanie realizatorów i partnerów projektu, podział zadań, omówienie zasad współpracy, zatwierdzenie szczegółowego planu promocji,

* publikację książki - "Z",

* wydruk książki - pracy doktorskiej "Z", jako jednej z pierwszych publikacji z cyklu biblioteczki dziedzictwa kulturowego delty (...). Książka stanowi kompendium wiedzy o Z. - szlaku (...).

* seminarium "Jak zachować..." - seminarium było przeglądem dobrych praktyk zachowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zaproszeni zostali przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń regionów, gdzie kultywowane są tradycje regionalne zachowania niematerialnych przekazów. Zorganizowano kilkugodzinne spotkanie, podczas którego zabrało głos czterech zaproszonych prelegentów.

* dystrybucję książki - sporządzono listę dystrybucyjną, uwzględniającą nieodpłatne przekazanie wydawnictwa: bibliotekom, szkołom, stowarzyszeniom, instytucjom, mającym wpływ na zachowanie dziedzictwa kulturowego delty (...),

* spotkanie ewaluacyjne - realizatorów i partnerów projektu (będzie zakupiony niewielki poczęstunek - usługa cateringowa).

Operacja obejmowała następujące koszty: wynagrodzenia personelu projektu i prelegentów, usług wydawniczych i drukarskich, przygotowania do druku, cateringowych, finansowo-księgowych, promocyjnych, organizacji semianrium, praw autorskich do publikacji.

Wszelkie koszty ponosi Stowarzyszenie, które nie prowadzi działalności gospodarczej w myśl przepisów o podatku od towarów i usług (art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) i nie uzyska żadnych dochodów z tytułu realizacji zadań. Stowarzyszenie nie jest zarejestrowane jako podatnik VAT czynny. W związku z realizacją zadania nie wystąpi sprzedaż opodatkowana, co skutkuje brakiem podstaw do odliczenia zawartego w fakturach podatku, w związku z realizacją zadania. Projekt kończy się złożeniem wniosku o płatność do instytucji wdrażającej - Urzędu Marszałkowskiego Województwa. Do wniosku o płatność Stowarzyszenie zobligowane jest dołączyć interpretację indywidualną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy poniesiony przez Stowarzyszenie koszt podatku, w przypadku realizacji ww. projektu, może zostać w jakikolwiek sposób odliczony lub zwrócony.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie, na gruncie przepisów w zakresie podatku od towarów i usług w żaden sposób nie przysługuje możliwość odzyskania uiszczonego podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W rozdziale 9 obowiązującego od dnia 6 kwietnia 2011 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu. Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w ww. rozdziale 9 tego rozporządzenia.

We wcześniejszym okresie realizacji projektu, tj. od dnia 17 października 2008 r., ww. kwestia uregulowana była:

* w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 5 kwietnia 2011 r. w § 22 w związku z § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649 z późn. zm.),

* w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2010 r. w § 21 w związku z § 7 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799 z późn. zm.),

* w okresie od dnia 1 grudnia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2009 r. w § 22 w zw. z § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336 z późn. zm.),

* w okresie od dnia 17 października 2008 r. do dnia 30 listopada 2008 r. w § 21 w zw. z § 7 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Z treści wniosku wynika, iż Stowarzyszenie od 17 października 2008 r. realizuje projekt współfinansowany z funduszy europejskich, mający na celu zachowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu. W ramach projektu wydano książkę, która była bezpłatnie dystrybuowana, zorganizowano seminaria i spotkania ewaluacyjne. W związku z powyższym Stowarzyszenie poniosło koszty wynagrodzeń personelu i prelegentów, wydawnicze i drukarskie, cateringowe, finansowo-księgowe, promocyjne, związane z organizacją semianrium, nabycia praw autorskich do publikacji. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług i nie uzyska żadnych dochodów z tytułu realizacji zadań. Nie jest zarejestrowane jako podatnikiem VAT czynny. W związku z realizacją zadania nie wystąpi sprzedaż opodatkowana.

Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Stowarzyszeniu nie przysługiwało i nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż nie istnieje związek zakupów dokonanych w ramach przedmiotowego projektu z czynnościami opodatkowanymi. Nie przysługuje również prawo otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż środki, o które się ubiega, nie stanowią środków, o których mowa w przepisach wymienionych rozporządzeń.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl