ITPP2/443-1547/11/PS - Stawki podatku dla świadczonych usług stołówki szkolnej na rzecz podopiecznych MGOPS.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1547/11/PS Stawki podatku dla świadczonych usług stołówki szkolnej na rzecz podopiecznych MGOPS.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2011 r. (data wpływu 3 listopada 2011 r.), uzupełnionym w dniu 15 grudnia 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług stołówkowych świadczonych na rzecz MGOPS - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 15 grudnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług stołówkowych świadczonych na rzecz MGOPS.

W przedmiotowym wniosku oraz w jego uzupełnieniu, przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe.

Gimnazjum jest szkołą publiczną realizującą zadania samorządu terytorialnego z zakresu oświaty. Szkoła posiada stołówkę prowadzoną przez Jej pracowników. Dyrektor Szkoły, w porozumieniu z organem prowadzącym, wydał zarządzenie w sprawie warunków korzystania ze stołówki oraz odpłatności za posiłki. Do korzystania ze stołówki uprawnieni są uczniowie i nauczyciele szkoły oraz uczniowie skierowani przez MGOPS w ramach obowiązujących przepisów o pomocy społecznej. Posiłki wydawane są odpłatnie, do wysokości kosztów surowców i przygotowywane są przez pracowników Szkoły zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Gimnazjum planuje, że od dnia 1 stycznia 2012 r. z usług stołówki szkolnej korzystać będą osoby dorosłe, niezwiązane ze szkołą (podopieczni MGOPS). Faktury za świadczone usługi stołówkowe będą wystawiane na rzecz MGOPS, który będzie regulował należności. Gimnazjum w niewielkim stopniu świadczy usługi najmu pomieszczeń szkolnych o wartości ok. 4 tys. zł brutto rocznie.

W związku z powyższym, w uzupełnieniu wniosku, zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż posiłków dla MGOPS (dla osób dorosłych niezwiązanych ze szkołą - podopiecznych MGOPS) dokonywana przez Szkołę zwolniona będzie od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż będzie zwolniona od podatku na podstawie § 13 ust. 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż zarówno Szkoła, jak i MGOP są jednostkami budżetowymi. Tak więc usługi stołówkowe świadczone pomiędzy tymi podmiotami korzystają ze zwolnienia od podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie informuje się, że oceny stanowiska Wnioskodawcy dokonano przy założeniu, że przepisy regulujące powyższą kwestię nie ulegną zmianie w 2012 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl