ITPP2/443-152b/09/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-152b/09/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2009 r. (data wpływu 24 lutego 2009 r.), uzupełnionym pismami datowanymi dnia 31 marca 2009 r. (data wpływu odpowiednio 9 i 16 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu korygowania przez Spółkę danych dotyczących sprzedawcy zawartych w wystawionych przez nią fakturach - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismami datowanymi dnia 31 marca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu korygowania przez Spółkę danych dotyczących sprzedawcy zawartych w wystawionych przez nią fakturach.

W przedmiotowym wniosku, oraz piśmie stanowiącym jego uzupełnienie, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca - Spółka przejmująca połączył się z inną spółką (przejmowaną). Połączenie nastąpiło w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, tj. przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na Spółkę przejmującą (łączenie przez przejęcie). Fakt ww. połączenia został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego dnia 31 grudnia 2008 r. Spółka przejęta zajmująca się wyłącznie sprzedażą opodatkowaną dostawą śmieciarek i zamiatarek do dnia 31 grudnia 2008 r. była podatnikiem podatku od towarów i usług, a Spółka przejmująca stała się tym podatnikiem od dnia 1 stycznia 2009 r., prowadząc działalność wyłącznie w tym samym zakresie. Na fakturach sprzedaży wystawionych na początku 2009 r., czyli po dokonaniu przez Sąd wpisu o połączeniu, wykazywano dane spółki przejętej jako sprzedającego. Fakt wystawienia faktur z systemu spółki przejmowanej był efektem tego, że informacja o dokonaniu rejestracji połączenia na dzień 31 grudnia 2008 r. wpłynęła do działu sprzedaży pod koniec stycznia (postanowienie Sądu o ww. rejestracji wpłynęło do pełnomocnika Spółki dnia 15 stycznia 2009 r., a przekazanie do działu sprzedaży nastąpiło po ww. dacie).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

* Czy w opisanej sytuacji należy wystawić faktury korygujące sprzedaż, czy tylko noty korygujące nazwę sprzedawcy oraz NIP.

* Czy w związku z powyższym powstanie obowiązek ponownego wykazania podatku wynikającego z faktury korygującej w miesiącu dokonania sprzedaży, a prawo do pomniejszenia zobowiązania z podatku należnego wynikającego z faktur z danymi spółki przejmowanej jako sprzedawcy powstałoby, w miesiącu otrzymania potwierdzenia faktury korygującej przez nabywców.

Zdaniem Wnioskodawcy, korekta danych sprzedawcy nastąpi poprzez wystawienie not korygujących przez nabywców, którzy otrzymali przedmiotowe faktury sprzedaży. Wobec powyższego nie powstanie obowiązek ponownego wykazania podatku wynikającego z dokonanych korekt, gdyż zmieniają się dane sprzedawcy, a nie wykazane w nich wartości. Zatem nie wystąpi prawo do pomniejszenia zobowiązania w podatku należnym w miesiącu otrzymania potwierdzenia faktur korygujących przez nabywców, ponieważ nie zachodzi konieczność wystawienia faktur korygujących.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn zm.), połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie). W myśl art. 493 § 2 powołanej ustawy, połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, z uwzględnieniem art. 507.

Zgodnie z zapisami art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnicy mają obowiązek wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Na mocy delegacji ustawowej zawartej w ust. 8 powołanego artykułu, Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), określił m.in. szczegółowe zasady wystawiania faktur. Zgodnie z § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

1.

imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2.

numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;

3.

numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";

4.

dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;

5.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

6.

miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;

7.

cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

8.

wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

9.

stawki podatku;

10.

sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;

11.

kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

12.

kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

Na podstawie § 14 ust. 1 powołanego rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

W myśl § 15 ust. 1 ww. rozporządzenia - nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1grudnia 2008 r. art. 29 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy podstawa opodatkowania uległa zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenie podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, faktury VAT są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną rolę dowodową, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich jej elementów, w tym danych dotyczących sprzedawcy.

Z przytoczonych regulacji Kodeksu spółek handlowych wynika, że przejęcie spółki przejmowanej powoduje, że przestaje ona istnieć z momentem wykreślenia jej z Krajowego Rejestru Sądowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przejęcie przez Wnioskodawcę spółki przejmowanej nastąpiło z dniem 31 grudnia 2008 r., co potwierdza dokonany wpis do KRS. Z tym też dniem nastąpiło wykreślenie spółki przejmowanej z tego rejestru. Zatem faktury sprzedaży wystawione po wskazanej wyżej dacie powinny zawierać nazwę i NIP Spółki przejmującej, aby odzwierciedlać rzeczywisty stan faktyczny.

Wskazane w rozporządzeniu z dnia 28 listopada 2008 r. noty korygujące umożliwiają skorygowanie takich sytuacji, gdy wystawca faktury popełnił pomyłkę określając m.in. swoje dane. W opisanym przez Spółkę stanie faktycznym - w ocenie tut. organu - nie można mówić o pomyłce. W związku z powyższym - wbrew twierdzeniu Spółki - regulacje prawne w zakresie not korygujących nie mają zastosowania. W tej sytuacji zmiana nazwy i NIP-u sprzedawcy możliwa jest jedynie za pomocą wystawienia faktury korygującej. Z uwagi na fakt, że korekcie podlegają dane dotyczące dostawcy, a nie wartości wykazane w fakturach pierwotnych VAT, obowiązek podatkowy z tytułu transakcji udokumentowanych tymi fakturami powstał w miesiącu dokonania sprzedaży (sprzedaży faktycznie dokonanej przez Wnioskodawcę). Fakt wystawienia do przedmiotowych faktur faktur korygujących zawierających właściwe dane sprzedawcy nie mieści się w zakresie art. 29 ust. 4a ustawy.

Reasumując, Spółka zobowiązana jest do wystawienia faktur korygujących - zmieniających nazwę i NIP sprzedawcy. Z uwagi na fakt, że zmianie nie ulegną wartości - w świetle powołanych regulacji - nie ma obowiązku ponownego wykazywania podatku należnego w miesiącu wystawienia tych faktur, jak i otrzymania potwierdzenia ich odbioru przez nabywcę.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl