ITPP2/443-1388/12/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1388/12/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2012 r. (data wpływu 12 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu pn. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu pn. "...".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina jest beneficjentem projektu pn. "...", który realizuje przez swoje trzy jednostki organizacyjne:

* powołaną w strukturach Urzędu Miasta Jednostkę Realizującą Projekt V,

* "M.",

* "Z."

Do ponoszenia wydatków w ramach projektu są upoważnione 2 podmioty:

* Urząd Miasta,

* "Z.".

Inwestycja współfinansowana jest ze środków dostępnych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

"Z." upoważniony jest do ponoszenia wydatków w zakresie: budowy linii tramwajowej, budowy zajezdni, przebudowy skrzyżowań, budowy pasów autobusowych, systemu ITS (Inteligentny System Transportowy), dostawy 15 pociągów tramwajowych. Okres realizacji inwestycji zaplanowany jest w na lata 2011-2013, natomiast "Z." ponosi wydatki związane z powyższą inwestycją od sierpnia 2012 r. W związku z założeniami generowanych, obecnie a także w przyszłości, przychodów opodatkowanych dotyczących sprzedaży i dystrybucji biletów komunikacji miejskiej "Z." od faktur zakupu związanych z przedmiotową inwestycją dokonuje odliczenia podatku od towarów i usług.

Wytworzony w ramach inwestycji (budowa pasów autobusowych) majątek będzie wykorzystywany przez autobusy komunikacji miejskiej. Ponadto do ruchu po buspasach planuje dopuścić nieodpłatnie pojazdy ratunkowe oraz pojazdy innych przewoźników (m.in. taxi).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w odniesieniu do wydatków w zakresie budowy pasów autobusowych, "Z." ma prawo do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w odniesieniu do wydatków w zakresie budowy pasów autobusowych ma prawo do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług, ponieważ przedmiotowe wydatki będą miały związek z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z ust. 2 pkt 1 lit. a powołanego artykułu wynika, że kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi tego podatku i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że "Z." przysługiwać będzie prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki ponoszone na budowę pasów autobusowych, gdyż mają one związek z czynnościami opodatkowanymi, o ile nie zajdą ograniczenia przewidziane w art. 88 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl