ITPP2/443-131/10/PS - Możliwość odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-131/10/PS Możliwość odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2010 r. (data wpływu 18 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia udziału w prawie własności nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2010 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia udziału w prawie własności nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zajmuje się skupem owoców, ich pakowaniem, a następnie sprzedażą hurtową do supermarketów. Przedmiotem działalności Spółki wg KRS jest:

01 24 (PKD 2007) Uprawa drzew i krzewów owocowych ziarnkowych i pestkowych,

01 27: (PKD 2007) Uprawa roślin wykorzystywanych do produkcji napojów,

01 29: (PKD 2007) Uprawa pozostałych roślin wieloletnich,

01 63: (PKD 2007) Działalność usługowa następująca po zbiorach,

10 32: (PKD 2007) Produkcja soków z owoców i warzyw,

10 39: (PKD 2007) Pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw,

16 24: (PKD 2007) Produkcja opakowań drewnianych,

31: (PKD 2007) Sprzedaż hurtowa owoców i warzyw,

21: (PKD 2007) Sprzedaż detaliczna owoców i warzyw prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;

52 10 B: (PKD 2007) Magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów,

77 31: (PKD 2007) Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń rolniczych,

82 92: (PKD 2007) Działalność związana z pakowaniem.

Dotychczas nie posiadała żadnych gruntów rolnych. Obecnie planuje nabyć zabudowaną działkę nr 254 o powierzchni 1,1692 ha. Sprzedającymi są dwa małżeństwa. Każde z małżeństw posiada udział w nieruchomości w wysokości #189;. Przedmiotowa nieruchomość była używana w działalności rolniczej. Małżeństwa posiadają także inne grunty rolne o powierzchni znacznie przewyższającej 1 ha.

Z wypisu z rejestru gruntów, sporządzonego na dzień 5 lutego 2010 r. wynika, że na niniejszej działce znajdują się następujące budynki (funkcja budynku według wypisu: produkcyjno-usługowe rolnictwa "g"):

* nr 254/1 wybudowany w 1992 r.

* nr 254/3 wybudowany w 1993 r.

* nr 254/4 wybudowany w 2006 r.

* nr 254/5 wybudowany w 2006 r.

* nr 254/6 wybudowany w 2008 r.

* nr 254/7 wybudowany w 2008 r.

* nr 254/8 wybudowany w 2009 r.

Ponadto, z przedstawionego wypisu z rejestru gruntów wynika, że działka nr 254 jest terenem zabudowy mieszkaniowej, rodzaj użytku: B-Rllla, B-Rlllb, B-RIVa. (grunty rolne zabudowane). Na działce nie znajduje się żaden budynek mieszkalny. Nabyta nieruchomość zostanie przeznaczona na ww. działalność Spółki.

W zakresie skutków podatkowych planowanej transakcji sprzedający wystąpili ze stosownymi wnioskami o wydanie interpretacji indywidualnej. W złożonych wnioskach o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawili następujące stanowisko. Z uwagi na fakt, że dwie osoby sprzedające nie są podatnikami podatku od towarów i usług z tytułu dokonania sprzedaży swoich udziałów w opisanej nieruchomości, sprzedaż ich udziałów nie będzie opodatkowana tym podatkiem. Jeden sprzedający jest rolnikiem ryczałtowym, w związku z czym sprzedaż udziałów w niniejszej nieruchomości również nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Natomiast ostatni ze sprzedających w złożonym wniosku przedstawił stanowisko, iż jako podatnik VAT czynny jest zobowiązany do wystawienia faktury VAT z tytułu dokonania przedmiotowej transakcji. Z punktu widzenia podatku od towarów i usług wyświadczy usługę polegającą na sprzedaży prawa majątkowego - udziału w nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez sprzedającego.

Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego treść art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka otrzyma fakturę VAT od sprzedającego z wskazaną stawką podatku 22%. Nabyta nieruchomość będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych - działalność rolnicza polegającą na produkcji owoców i warzyw. Oznacza to, że Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tej faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl art. 88 ust. 3a ww. ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

1.

sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:

a.

wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących,

b.

w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej na kopii;

2.

transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;

3.

wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż;

4.

wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:

a.

stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,

b.

podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

c.

potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności;

5.

faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego.

W treści złożonego wniosku wskazano, iż Spółka zamierza nabyć nieruchomość. Jednym ze sprzedających będzie czynny podatnik podatku od towarów i usług, który potwierdzi dokonaną przez siebie czynność fakturą VAT, ze stawką podatku 22%. Spółka będzie wykorzystywał nabytą nieruchomość na potrzeby działalności gospodarczej, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez sprzedającego, w zakresie, w jakim nieruchomość będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, o ile nie zajdą przesłanki wyłączające to prawo, wynikające z art. 88 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl