ITPP2/443-1283/13/KT - Możliwość opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności przejęcia działek gruntowych przez wspólnika spółki jawnej w związku z jej planowaną likwidacją.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1283/13/KT Możliwość opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności przejęcia działek gruntowych przez wspólnika spółki jawnej w związku z jej planowaną likwidacją.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2013 r. (data wpływu 28 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności przejęcia działek gruntowych przez wspólnika spółki w związku z jej planowaną likwidacją - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności przejęcia działek gruntowych przez wspólnika spółki w związku z jej planowaną likwidacją.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W czasie swojej działalności spółka z o.o. nabyła nieruchomości w postaci gruntów niezabudowanych. Przy nabyciu spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie obowiązywała w dniu nabycia ustawa o podatku od towarów i usług. Spółka została przekształcona w spółkę jawną - dwóch wspólników. Jednym ze wspólników jest Andrzej K., a drugi wspólnik zmarł. W jego miejsce wstąpiła Pani - żona zmarłego. Ze względu na wiek i stan zdrowia wspólników planowana jest likwidacja spółki jawnej, w wyniku której pozostały po zaspokojeniu wszystkich zobowiązań i zabezpieczeniu wierzycieli majątek zostanie podzielony pomiędzy wspólników proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów. Przekazanie gruntów wspólnikom zostanie potwierdzone aktem notarialnym. Nastąpi nieodpłatne przejęcie działek gruntowych przez wspólników spółki w związku z jej likwidacją.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy u danego wspólnika wystąpią skutki podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług z tytułu przejęcia działek gruntowych w związku z likwidacją spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie wystąpi konieczność opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności przejęcia działek niezabudowanych przez wspólnika spółki w związku z jej likwidacją. Według Pani, aby powstał obowiązek odprowadzenia tego podatku, czynność będąca podstawą opodatkowania - sprzedaż - musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonywaniem był podatnikiem tego podatku. W przedmiotowej sprawie dojdzie do przejęcia działek gruntowych, które nie spełnia określonych przesłanek zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług, a związanych z definicją działalności gospodarczej. Zaznaczyła Pani ponownie, że przy nabyciu przedmiotowych nieruchomości spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ w dniu nabycia nie obowiązywała ustawa o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z powołanego uregulowania wynika, że, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju podlegają dostawa towarów i świadczenie usług, dokonywane za odpłatnością.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W ust. 2 powołanego artykułu wskazano, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Analiza powołanych wyżej uregulowań zawartych w art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 i 2 ustawy prowadzi do wniosku, że mają one zastosowanie wyłącznie do podmiotów dokonujących dostawy towarów i/lub świadczących usługi.

Z wniosku wynika, że w konsekwencji nieodpłatnego przekazania przez spółkę nieruchomości gruntowych w związku z planowaną jej likwidacją, otrzyma Pani (będąca wspólnikiem spółki) prawo do rozporządzania ww. towarem jak właściciel.

Analiza przedstawionych okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że czynność przejęcia przez Panią działek gruntowych nie będzie stanowiła odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji, ww. czynność - jako nabycie, a nie dostawa - nie wywoła u Pani żadnych skutków podatkowych w podatku od towarów i usług. Tym samym nie będzie Pani zobowiązana do naliczania podatku należnego z tego tytułu.

Końcowo należy wskazać, że stosownie do dyspozycji art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Mając na uwadze fakt, że stroną wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest Pani, jako wspólnik spółki jawnej, zaznacza się, że niniejsza interpretacja nie ma mocy wiążącej dla drugiego wspólnika.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl