ITPP2/443-1281/10/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1281/10/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2010 r. (data wpływu 17 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla świadczenia usług grodzenia upraw leśnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2010 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla świadczenia usług grodzenia upraw leśnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług związanych z leśnictwem. W ich ramach wykonuje pracę z zakresu pozyskania i zrywki drewna oraz hodowli i ochrony lasu. Czynności dotyczące ochrony lasu polegają na zabezpieczeniu upraw leśnych przed zwierzyną (zakładanie ogrodzeń na uprawach leśnych). Materiałem ogrodzeniowym są żerdzie, siatka leśna lub siatka leśna z odzysku, dostarczane przez usługobiorcę (nadleśnictwo). Zabezpieczenie ma na celu ograniczenie szkód powodowanych przez zwierzynę leśną w uprawach leśnych. Ogrodzenia nie mają charakteru trwałego, są demontowane, gdy drzewostan nie jest już zagrożony. Czynności związane z grodzeniem upraw leśnych nie mają charakteru świadczenia głównego, lecz wykonywane są w ramach zalesienia nowych powierzchni oraz odnowienia lasu poprzez zakładanie upraw leśnych, t.j. sadzenie sadzonek drzew leśnych. Usługę grodzenia wykonuje Pan w pakiecie usług dla nadleśnictwa. Wskazał Pan, że główny Urząd Statystyczny, pismem z dnia 16 lutego 2010 r., skierowanym do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zakwalifikował opisaną czynność do grupowania PKWiU 45.34.10-00.00 (1997 r.) i 45.31.10-00.00 (2004 r.).

Według tej klasyfikacji prace polegające na grodzeniu upraw leśnych są opodatkowane 22% stawką podatku. Pan wykonywane usługi klasyfikuje do grupowania PKWiU 02.02.10 "Usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna", a w tym między innymi 02.02.10-00.90 "Usługi związane z leśnictwem pozostałe".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługa polegająca na grodzeniu upraw leśnych powinna podlegać opodatkowaniu stawką 7%, czy 22%.

Zdaniem Wnioskodawcy, klasyfikacja GUS nie stanowi podstawy do określenia wysokości zobowiązania podatkowego. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, gospodarka leśna to między innymi działalność leśna w zakresie ochrony i zagospodarowania lasu. Ochrona lasu zmierza do utrzymania lasu w dobrym stanie zdrowotnym i sanitarnym. W ramach zabiegów ochronnych wykonuje się usługi polegające na: zabezpieczeniu drzewostanów siatkami; grodzeniu upraw; palikowaniu sadzonek oraz zabezpieczeniu sadzonek osłonami z folii, drutu, pakuł; odstraszaniu zwierzyny; smarowaniu i opryskiwaniu sadzonek. Wszystkie te czynności to elementy stanowiące kompleksową usługę związaną z ochroną lasu. Reasumując, stwierdził Pan, że dla tych usług stawka podatku wynosi 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Z uwagi na fakt, iż stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku złożonym w 2010 r., oceny prawnej tego stanowiska dokonano w oparciu o przepisy obowiązujące w 2010 r.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Dla szczegółowego określenia zakresu przedmiotowego stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca posłużył się odesłaniem do klasyfikacji statystycznych, poprzez zapis w art. 8 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 222, poz. 1753), do dnia 31 grudnia 2010 r., do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0% lub zwolnienie od podatku.

W myśl ust. 2 cyt. artykułu, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku tym, w poz. 136, wymieniono "Usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów" PKWiU ex 02.02.10.

W objaśnieniach działu 02 "Produkty gospodarki leśnej i usługi związane z leśnictwem" Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wskazano, że dział ten obejmuje m.in. usługi związane z leśnictwem, w tym m.in. związane z: urządzaniem lasu, zagospodarowaniem lasu, t.j. hodowlą młodych drzew i krzewów leśnych z siewek lub sadzonek, zalesianiem, ochroną lasu, ochroną p. poż. i utrzymaniem obiektów leśnych oraz pozyskaniem drewna łącznie ze zrywką i podwozem drewna.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług związanych z leśnictwem. W ich ramach wykonuje pracę z zakresu pozyskania i zrywki drewna oraz hodowli i ochrony lasu. Prace dotyczące ochrony lasu polegają na zabezpieczeniu upraw leśnych przed zwierzyną (zakładanie ogrodzeń na uprawach leśnych). Czynności związane z grodzeniem upraw leśnych nie mają charakteru świadczenia głównego, lecz wykonywane są w ramach zalesienia nowych powierzchni oraz odnowienia lasu poprzez zakładanie upraw leśnych, t.j. sadzenie sadzonek drzew leśnych. Usługę grodzenia wykonuje Pan w pakiecie usług dla nadleśnictwa. Wykonywane usługi klasyfikuje Pan do grupowania PKWiU 02.02.10 "Usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna", a w tym między innymi 02.02.10-00.90 "Usługi związane z leśnictwem pozostałe"

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów, stwierdzić należy, że jeżeli usługa grodzenia upraw leśnych jest sklasyfikowana - jak Pan wskazał - w grupowaniu PKWiU 02.02.10, to jako wymieniona w poz. 136 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, do końca 2010 r. podlegała opodatkowaniu 7% stawką podatku.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy, dodanym przez art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), zmienionym treścią art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726) w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Ponadto informuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów, w związku z tym niniejszą interpretację wydano wyłącznie w oparciu o wskazane przez Pana grupowanie statystyczne. Zgodnie bowiem z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Należy również wskazać, że od dnia 1 stycznia 2011 r. dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl