ITPP2/443-1250/11/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1250/11/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2011 r. (data wpływu 8 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (sprzedający) ma zamiar zawrzeć umowę handlową z jednym ze swoich kontrahentów (kupujący), stanowiącą podstawę do zacieśnienia relacji biznesowych, polegającą na dostarczaniu barwników do tworzyw sztucznych, do ustanowionego przez strony magazynu zlokalizowanego na terenie będącym własnością kupującego. W myśl umowy, Spółka założy własny magazyn w miejscu prowadzenia działalności przez kupującego. W tym celu kupujący nieodpłatnie udostępni Spółce pomieszczenia z przeznaczeniem na magazyn. Dostawy produktów do magazynu będą następowały na podstawie zapotrzebowania kupującego. Kupujący zobowiązany będzie do sporządzania raz w tygodniu, np. w środę, zestawienia produktów będących na stanie magazynu oraz listy produktów pobranych z magazynu. Jeżeli wtorek będzie dniem świątecznym, wolnym od pracy, wówczas zestawienie zostanie sporządzone i przedstawione na dzień roboczy poprzedzający dzień wolny od pracy. W tygodniu kończącym miesiąc kupujący sporządzi dodatkowe zestawienie od ostatniego rozliczonego dnia, do dnia kończącego miesiąc włącznie. Na podstawie otrzymanego zestawienia stanu magazynu oraz produktów pobranych w okresie ostatnich siedmiu dni Spółka wystawi kupującemu fakturę za pobrane towary. Faktura będzie wystawiana raz w tygodniu i na koniec każdego miesiąca kalendarzowego, z terminem płatności 60 dni. Strony ustalą w umowie, iż sprzedaż będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę sprzedaży uznawać się będzie dzień końcowy zestawienia. Do czasu pobrania przez kupującego towar znajdujący się w magazynie będzie własnością Spółki. Kupujący udostępni Spółce dostęp do magazynu na każdą Jej prośbę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży barwnika powstanie w dacie wystawienia faktury.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 19 ust. 4 oraz art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży barwnika powstanie z datą wystawienia faktury.

Spółka powyższe wywiodła z faktu, powtarzając okoliczności zdarzenia przyszłego, iż założy własny magazyn w miejscu prowadzenia działalności przez kupującego, towar znajdujący się w magazynie będzie własnością Spółki, w momencie pobrania towaru przez kupującego nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, strony ustalą w umowie, iż rozliczać się będą w okresach rozliczeniowych, za datę sprzedaży uznawać będą dzień końcowy sporządzonego przez kupującego zestawienia, na podstawie zestawienia stanu magazynu oraz produktów pobranych w okresie ostatnich 7 dni Spółka będzie wystawiać faktury sprzedaży z terminem płatności 60 dni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl ust. 4 tego artykułu, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usług.

Przez dostawę towarów, rozumie się - w myśl dyspozycji zawartej w art. 7 ust. 1 ww. ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z powyższego przepisu wynika, iż istotnymi elementami konstrukcji definicji dostawy towarów są:

* prawo do rozporządzania,

* przeniesienie tego prawa,

* możność rozporządzania towarem jak właściciel po stronie otrzymującego to prawo.

Z ekonomicznego aspektu transakcji ważne jest zatem, czy w wyniku danego zdarzenia gospodarczego (dostawy towarów) dochodzi do przeniesienia na rzecz kontrahenta możliwości (prawa) dysponowania rzeczą w zakresie, jaki charakterystyczny jest dla właściciela. Jeśli możliwość korzystania z przedmiotu transakcji ma charakter trwały w momencie jej zawarcia, to uznać należy, że nastąpiła dostawa towaru. Warunek ten ujęto w sformułowaniu "przeniesienie", które rozumieć należy jako przekazanie uprawnień właścicielskich między dotychczasowym posiadaczem towaru a jego kontrahentem. Pamiętać przy tym należy, że "rozporządzanie jak właściciel" należy rozumieć w sensie ekonomicznym, czyli faktycznym.

Stosownie do zapisu art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady dotyczące faktur uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360).

W myśl § 5 ust. 1 pkt 4 ww. rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury.

W oparciu o § 9 ust. 1 rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

Z treści wniosku wynika, iż Spółka (sprzedający) ma zamiar zawrzeć umowę handlową z jednym ze swoich kontrahentów (kupujący), polegającą na dostarczaniu barwników do tworzyw sztucznych, do ustanowionego przez strony magazynu zlokalizowanego na terenie będącym własnością kupującego. Kupujący nieodpłatnie udostępni Spółce pomieszczenia z przeznaczeniem na magazyn. Dostawy produktów do magazynu będą następowały na podstawie zapotrzebowania kupującego. Kupujący zobowiązany będzie do sporządzania raz w tygodniu, np. w środę, zestawienia produktów będących na stanie magazynu oraz listy produktów pobranych z magazynu. Jeżeli wtorek będzie dniem świątecznym wolnym od pracy, wówczas zestawienie zostanie sporządzone i przedstawione na dzień roboczy poprzedzający dzień wolny od pracy. W tygodniu kończącym miesiąc kupujący sporządzi dodatkowe zestawienie od ostatniego rozliczonego dnia, do dnia kończącego miesiąc włącznie. Na podstawie otrzymanego zestawienia stanu magazynu oraz produktów pobranych w okresie ostatnich siedmiu dni Spółka wystawi kupującemu fakturę za pobrane towary. Faktura będzie wystawiana raz w tygodniu i na koniec każdego miesiąca kalendarzowego, z terminem płatności 60 dni. Strony ustalą w umowie, iż sprzedaż będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę sprzedaży uznawać się będzie dzień końcowy zestawienia. Do czasu pobrania przez kupującego towar znajdujący się w magazynie będzie własnością Spółki. Kupujący udostępni Spółce dostęp do magazynu na każdą Jej prośbę.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że skoro przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel nastąpi nie w momencie umieszczenia towaru w magazynie, a w chwili pobrania go z tego magazynu przez kupującego, to dostawa towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług będzie miała miejsce w tym momencie. W związku z faktem, że ww. dostawa będzie dokumentowana fakturą, która każdorazowo - jak wynika z wniosku - wystawiana będzie nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia pobrania towaru z magazynu przez kupującego, obowiązek podatkowy powstanie, stosownie do art. 19 ust. 4 ww. ustawy z chwilą wystawienia faktury, która winna zawierać dane określone m.in. w § 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia.

Końcowo wskazać należy, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii ustalenia daty sprzedaży towarów, treść wniosku nie wskazuje bowiem, aby zagadnienie to było jego przedmiotem, poza tym nie postawiono w tym zakresie pytania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl