ITPP2/443-1190/11/MD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1190/11/MD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2011 r. (data wpływu 25 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych przez sędziego sportowego - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych przez sędziego sportowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jest Pan sędzią sportowym (czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł Pan z PZPN umowę, w której zobowiązał się Pan m.in. do:

* prowadzenia wyznaczonych zawodów sportowych;

* przygotowywania zleconych materiałów szkoleniowych;

* prowadzenia wyznaczonych szkoleń w macierzystym Kolegium Sędziów;

* przeprowadzanie wyznaczonych wykładów na kursach dla kandydatów na sędziów piłki nożnej;

* przeprowadzania szkoleń dla zawodników, klubów i innych podmiotów i wskazanych osób;

* bycia stale w pełnej gotowości do udziału w zawodach piłki nożnej.

Ponadto zgodnie z ww. umową jest Pan zobowiązany do zachowania nieposzlakowanej opinii, posiadania aktualnych badań lekarskich, własnej polisy ubezpieczeniowej, stałego utrzymywania wysokiej sprawności psychofizycznej (przy współpracy z trenerem lekkoatletycznym), a także do ustawicznego podnoszenia wiedzy teoretycznej, w szczególności w zakresie znajomości przepisów gry.

Dodatkowo w ramach zawartego kontraktu wykonuje Pan tłumaczenia materiałów szkoleniowych, zajmuje się Pan opieką nad zagranicznymi gośćmi związku, a szczególnie sędziami sportowymi podczas meczów reprezentacji oraz drużyn krajowych biorących udział w rozgrywkach międzynarodowych.

Wykonywanie ww. obowiązków wiąże się z ponoszeniem licznych nakładów - poza wskazanymi powyżej kosztami badań lekarskich i polisy ubezpieczeniowej - tytułem przykładu można wymienić jeszcze koszty podróży, zakwaterowania, specjalistycznej sportowej diety, odnowy biologicznej, odzieży sportowej, specjalistycznego sprzętu (system elektronicznych chorągiewek z sygnalizatorem - koszt ok. 500 euro, system komunikacji głosowej - koszt około 5.000 euro). Koszty te są pokrywane przez Pana, w ramach działalności gospodarczej. Wykonywane przez Pana czynności są związane z funkcjonowaniem profesjonalnej ligi sportowej. W opisywanej umowie przewidziano stałe wynagrodzenie za realizację obowiązków w niej określonych (kwota netto +VAT) oraz dodatkowo wynagrodzenie (kwota netto + VAT) za każdy przeprowadzony mecz. Stałe wynagrodzenie jest wypłacane również w miesiącach, w których nie toczą się rozgrywki i jako sędzia fizycznie nie sędziuje Pan meczy. Prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. pozostała działalność związana ze sportem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przychody z tytułu wykonywania obowiązków wynikających z opisanej wyżej umowy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskiwane przychody podlegają opodatkowaniu. Skoro zatem jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, to z tytułu uzyskiwanych przychodów winien wystawiać faktury VAT.

Artykuł 15 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), stanowi, że podatnikami podatku od towarów i usług, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przy czym działalność gospodarcza została zdefiniowana jako wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług).

W Pana ocenie, ww. usługi są wykonywane w sposób częstotliwy, w celach zarobkowych. Zatem uważa Pan, że w rozumieniu zacytowanych przepisów wykonywane czynności stanowią działalność gospodarczą. Według Pana kwestią sporną jest, czy uzyskiwane przez Pana przychody należy zakwalifikować do przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście, wymienionych w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.). W tej kwestii złożył Pan odrębny wniosek o interpretację indywidualną. Pana zdaniem, stałe wynagrodzenie, jakie otrzymuje na podstawie ww. umowy, stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Jednakże - w Pana ocenie - nawet gdyby przyjąć stanowisko, że są to przychody z działalności wykonywanej osobiście, wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (nie zgadza się Pan z takim stanowiskiem), to wówczas zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności "z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich".

Zaznaczył Pan, że za wykonywane usługi zlecający (PZPN) nie odpowiada wobec osób trzecich. Ponownie wskazał, że jest zobowiązany do posiadania własnej polisy ubezpieczeniowej oraz ponosi koszty związane z wykonywaniem obowiązków wskazanych w umowie.

W efekcie art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług nie znajduje zastosowania w Pana przypadku. Wykonywane czynności należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu ww. ustawy o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie podlegają one opodatkowaniu tymże podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl