ITPP2/443-1167/10/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1167/10/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2010 r. (data wpływu 15 listopada 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na uzyskaniu ochrony patentowej dla 6 rozwiązań - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2010 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na uzyskaniu ochrony patentowej dla 6 rozwiązań.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W związku z ogłoszonym przez OPI konkursem nr 2/10/1.2.3 w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Uniwersytet planuje złożyć wniosek o dofinansowanie projektu związanego z uzyskaniem ochrony patentowej dla 6 rozwiązań wypracowanych na Uczelni. We wniosku projektowym podatek od towarów i usług można uznać za koszt kwalifikowany, o ile Uniwersytet nie odzyska podatku.

Celem projektu jest dokonanie zgłoszeń patentowych w Polsce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych oraz wykonanie analiz związanych z rynkowym potencjałem trzech wybranych technologii, przygotowanie dla nich planów wdrożenia, wycenę technologii, przygotowanie modelowego biznesplanu na utworzenie spółki spin-off bazującej na wiedzy powstałej na Uniwersytecie. Prace przygotowujące technologie do komercjalizacji, takie jak wycena technologii, analiza potencjału rynkowego, opracowanie strategii wdrożenia, napisanie biznesplanu na spółkę spin-off posłużą do stworzenia modelowego postępowania, przekładającego się na inne technologie gotowe do komercjalizacji powstałe na Uniwersytecie.

W ramach projektu zostanie zatrudniony następujący personel: kierownik projektu, koordynator merytoryczny ds. ochrony patentowej oraz osoba ds. rozliczeń finansowych. Dodatkowo przewidziano następujące kategorie wydatków: urzędowe opłaty związane ze zgłoszeniem patentowym w Polsce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych, koszty doradztwa polskiej kancelarii patentowej związane z przygotowaniem zgłoszenia w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych, koszty zagranicznej kancelarii patentowej (USA), koszty tłumaczenia dokumentów oraz prace z przygotowaniem planów wdrożenia, analizy potencjału technologii oraz przygotowanie biznesplanu. Biorąc pod uwagę, że:

1.

przeciętny czas trwania procedury związanej z przyznaniem ochrony patentowej trwa kilka lat;

2.

nie można mieć pewności, że patent zostanie udzielony;

3.

brak jest gwarancji, że znajdzie się osoba/instytucja zainteresowana kupnem praw do patentu, mimo że Uniwersytet posiada kilka listów intencyjnych;

4.

w ramach projektu wykonane zostaną prace przygotowujące technologie do skomercjalizowania, jednakże proces ten jest bardzo trudny i istnieje duże prawdopodobieństwo jego niepowodzenia,

Uniwersytet oświadcza, że planuje osiągnięcie przychodów ze sprzedaży ewentualnych praw do patentów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przedstawionego opisu, możliwe jest odliczenie naliczonego podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących zakupy związane z realizacją projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dotyczących zakupów dokonywanych w związku z realizowanym projektem. Uzasadniając stanowisko Uniwersytet powołał treść art. 86 ust. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Stwierdził, iż z uwagi na to, że projekt będzie realizowany z zamiarem uzyskania w przyszłości opodatkowanych przychodów ze sprzedaży praw do patentu (Know-how), uzyska prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w dokonywanych zakupach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W oparciu o ust. 8 pkt 1 tegoż artykułu, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Z powyższego wynika, że ustawodawca uzależnia możliwość skorzystania z prawa do obniżenia podatku od towarów i usług od spełnienia łącznie wskazanych w tym przepisie warunków, a mianowicie:

a.

kwota podatku naliczonego, która ma obniżać kwotę podatku należnego, musi być związana z importowanymi lub nabywanymi towarami i usługami, które dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju,

b.

podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Uniwersytet planuje złożyć wniosek o dofinansowanie projektu związanego z uzyskaniem ochrony patentowej dla sześciu rozwiązań w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Celem projektu jest dokonanie zgłoszeń patentowych w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych oraz wykonanie analiz związanych z rynkowym potencjałem trzech wybranych technologii, przygotowanie dla nich planów wdrożenia, wycenę technologii, przygotowanie modelowego biznesplanu na utworzenie spółki spin-off bazującej na wiedzy powstałej na Uniwersytecie. W ramach projektu zostanie zatrudniony następujący personel: kierownik projektu, koordynator merytoryczny ds. ochrony patentowej oraz osoba ds. rozliczeń finansowych. Dodatkowo przewidziano następujące kategorie wydatków: urzędowe opłaty związane ze zgłoszeniem patentowym w Polsce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych, koszty doradztwa polskiej kancelarii patentowej związane z przygotowaniem zgłoszenia w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych, koszty zagranicznej kancelarii patentowej (USA), koszty tłumaczenia dokumentów oraz prace z przygotowaniem planów wdrożenia, analizy potencjału technologii oraz przygotowanie biznesplanu. Uniwersytet zamierza osiągać przychody z tytułu sprzedaży praw do patentu.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz treść powołanych przepisów, Uniwersytetowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w ramach realizacji projektu, o ile wszystkie dokonane zakupy będą miały związek ze sprzedażą opodatkowaną. W przypadku sprzedaży praw do patentu na terytorium kraju odliczenie przysługiwać będzie na zasadach wynikających wprost z art. 86 ust. 1 ustawy. Natomiast w sytuacji gdy sprzedaż dokonana będzie na rzecz osoby fizycznej bądź instytucji mającej siedzibę poza terytorium kraju (Europa, USA) prawo do odliczenia przysługiwać będzie na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1, o ile Uniwersytet będzie posiadał dokumenty, o których mowa w tym przepisie.

Jednocześnie podkreślić należy, że gdyby nie doszło do planowanej sprzedaży praw do patentu, a tym samym dokonane zakupy nie miałyby związku ze sprzedażą opodatkowaną, Uniwersytet zobowiązany będzie do dokonania korekty podatku odliczonego na podstawie art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Końcowo wskazać należy, iż tut. organ nie rozstrzygał kwestii możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl