ITPP2/443-1148/13/PS - Brak prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1148/13/PS Brak prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2013 r. (data wpływu 22 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "W." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "W.".

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Ośrodek Szkoleniowy, który Pani prowadzi, złożył wniosek o dofinansowanie projektu pn. "W.". Wniosek został złożony do Agencji Rozwoju Regionalnego w.... Umowa o dofinansowanie projektu została zawarta w dniu 30 października 2010 r. Projekt został zakończony, po czym dnia 30 listopada 2010 r. został złożony wniosek o płatność końcową, zgodnie z zawartą umową. Po przeanalizowaniu wniosku przez ARR zostały przesłane wytyczne w celu poprawienia wniosku i uzupełnienia dokumentacji. Jednym z wymaganych dokumentów jest pisemna interpretacja przepisów prawa podatkowego z właściwej Izby Skarbowej wydana na podstawie art. I4-14d ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, stwierdzająca możliwość odzyskania podatku od towarów i usług w zakresie realizowanego projektu. Jest to dokument, bez którego nie nastąpi zakończenie okresu trwałości projektu, który powinien nastąpić 30 października 2013 r. Ośrodek Szkoleniowy jest zgłoszony jako "płatnik" w zakresie podatku od towarów i usług, jedynie dla opodatkowania wynajmu pomieszczeń budynku, którego właścicielem jest Pani. Pozostałe przychody z działalności (PKD 8559B) nie podlegają opodatkowaniu, dlatego w składnej deklaracji VAT-7 uwzględniany jest jedynie przychód z wynajmu sal. Projekt, zgodnie z umową o dofinansowanie, związany jest z działalnością nieopodatkowaną i dotyczy kształcenia przedszkolnego, po adaptacji istniejącego budynku przy ul. D. Projekt obejmował następujące wydatki:

* modernizacja istniejących pomieszczeń; wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, tynkowanie, malowanie ścian i podłóg, wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, burzenie, stawianie nowych ścian, zakładanie urządzeń sanitarnych (montaż biały);

* zakup wyposażenia gastronomicznego (kuchnia i pomieszczenia gospodarcze);

* zakup sprzętu multimedialnego.

Wszystkie ww. wydatki nie mają związku ze sprzedażą opodatkowaną i służą jedynie kształceniu przedszkolnemu. Natomiast wynajmowany przez Ośrodek budynek nie jest w żaden sposób związany z ww. projektem.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie z przepisami prawa podatkowego Ośrodek Szkoleniowy ma możliwość odzyskania podatku od towarów i usług w zakresie realizowanego projektu, jak również na zakończenie okresu trwałości projektu, którego termin upłynie 30 października 2013 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma możliwości odzyskania podatku w zakresie realizowanego projektu, jak również na zakończenie okresu trwałości projektu, którego termin upłynie z dniem 30 października 2013 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek nabytych towarów lub usług z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona powyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

W rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2013 r. poz. 247 z późn. zm.) przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.

Do dnia 5 kwietnia 2011 r. tożsama regulacja obowiązywała na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649 z późn. zm.).

Natomiast w okresie od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. powyższa kwestia była w ten sam sposób uregulowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799 z późn. zm.).

Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że nie przysługuje Pani prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów dokonanych w związku z realizacją ww. projektu na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż - jak wskazano we wniosku - efekty projektu nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi. Nie przysługuje również prawo otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż środki, o których mowa we wniosku, nie są środkami wymienionymi w ww. rozporządzeniach w sprawie wykonania ustawy o podatku od towarów usług.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii prawidłowości nieopodatkowania świadczonych usług kształcenia przedszkolnego oraz sposobu rozliczenia świadczonych usług w deklaracji VAT-7, gdyż nie przedstawiono w tym zakresie własnego stanowiska oraz nie postawiono pytania, a wydając niniejszą interpretację fakty te przyjęto jako element przedstawionego stanu faktycznego.

Ponadto podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl