ITPP2/443-1133a/12/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1133a/12/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2012 r. (data wpływu 18 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci prawa użytkowania wieczystego nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2012 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci prawa użytkowania wieczystego nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 8 września 1999 r. nabyła Pani wraz z mężem - jedyni udziałowcy Sp. z o.o. ("Spółka") - prawo użytkowania wieczystego niezabudowanych działek gruntu oznaczonych numerami 32/5 i 163 (obręb (...) o łącznej powierzchni 323 m2 ("nieruchomość"). Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działki przeznaczone są pod zabudowę mieszkalno-usługową. W akcie notarialnym nabycia ww. prawa znajduje się zapis, że małżonkowie nabycia tego dokonują ze środków finansowych firmy (działalności gospodarczej) prowadzonej przez Panią, która jest objęta wspólnością ustawową małżeńską. Działalność gospodarcza została zakończona w 2004 r., a na przedmiotowych działkach do dnia dzisiejszego nie zostały posadowione żadne budynki lub budowle. Obecnie udziałowcy Spółki zamierzają wnieść ww. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości do Spółki w postaci wkładu niepieniężnego (i przenieść to prawo na Spółkę). Wartość wkładu niepieniężnego będzie określona według wartości rynkowej. Nominalna wartość udziałów otrzymanych za aport będzie niższa niż wartość rynkowa wnoszonego prawa. Nadwyżka wartości wkładu niepieniężnego nad wartością nominalną obejmowanych udziałów w Spółce będzie stanowiła tzw. agio i zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki. Na nieruchomości objętej prawem użytkowania wieczystego posadowiony zostanie budynek, w którym powstaną lokale użytkowe. Będą one wynajmowane przez Spółkę, które to czynności będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

* Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, wniesienie prawa użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości do Spółki w postaci wkładu niepieniężnego (i przeniesienie tego prawa na Spółkę) nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

* Czy w przypadku, gdy wniesienie prawa użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości do Spółki w postaci wkładu niepieniężnego (i przeniesienie tego prawa na Spółkę) będzie stanowić czynności podlegającą opodatkowaniu podatkiem, to jaka będzie podstawa opodatkowania dokonanej transakcji na gruncie podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania pierwszego, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym wniesienie prawa użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości do Spółki w postaci wkładu niepieniężnego (i przeniesienie tego prawa na Spółkę) nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, aby określona czynność podlegała opodatkowaniu to: musi mieścić się w katalogu czynności opodatkowanych, musi być dokonana przez podatnika. Uważa Pani, że w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku ani Pani, ani mąż nie będzie działać jako podatnik, bowiem wnoszone prawo użytkowania wieczystego nieruchomości należy do majątku prywatnego, niezwiązanego z działalnością gospodarczą. Nie zmienia tego stanowiska fakt, iż w 1999 r. przedmiotowe prawo zostało nabyte w ramach działalności gospodarczej, bowiem w 2004 r. działalność została zakończona. Tym samym ustał związek prawa użytkowania wieczystego z działalnością gospodarczą.

W odniesieniu do pytania drugiego, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym, w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki podstawa opodatkowania powinna być ustalona na podstawie art. 29 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku wykonania czynności, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów (usług), pomniejszona o kwotę podatku należnego. Zatem podstawą opodatkowania wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki (i przeniesienia tego prawa na Spółkę) w przypadku uznania, iż czynność ta podlega opodatkowaniu - będzie wartość rynkowa prawa użytkowania wieczystego pomniejszona o kwotę należnego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 8 września 1999 r. nabyła Pani wraz z mężem prawo użytkowania wieczystego niezabudowanych działek gruntu, które były w wykorzystywane w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Działalność gospodarcza została zakończona w 2004 r. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działki przeznaczone są pod zabudowę mieszkalno-usługową. Obecnie planowane jest wniesienie aportem prawa użytkowania wieczystego działek gruntu do Spółki z o.o.

Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, iż aport prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, w ocenie tut. organu, nie będzie czynnością podlegającą przepisom ustawy o podatku do towarów i usług, gdyż z opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, że będzie Pani działała w charakterze podatnika zajmującego się działalnością handlową w zakresie obrotu nieruchomościami.

Uwzględniając powyższe, rozpatrzenie kwestii objętej pytaniem drugim stało się bezprzedmiotowe.

Podkreślić należy, iż niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, co oznacza, iż w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Końcowo należy wskazać, iż niniejsza interpretacja nie ma mocy wiążącej dla Pani męża, który chcąc uzyskać interpretację indywidualną winien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie. W konsekwencji regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy - Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania wobec niego.

Jednocześnie informuje się, że kwestia dotycząca prawa do odliczenia podatku naliczonego przez spółkę otrzymującą aport została rozstrzygnięta w postanowieniu znak ITPP2/443-1133b/12/PS

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl