ITPP2/443-1118/12/AW - Ustalenie prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1118/12/AW Ustalenie prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2012 r. (data wpływu 14 września 2012 r.), uzupełnionym w dniu 8 listopada 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 8 listopada 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jest Pan osobą fizyczną, rolnikiem i nie prowadzi dodatkowej działalności pozarolniczej poza prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego (wynajem pięciu pokoi gościnnych). Korzysta Pan z dopłat bezpośrednich oraz programów PROW 2007-2013. Nie jest zarejestrowanym "płatnikiem VAT".

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Oś 4 Leader 4.1/4.1.3 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju (małe projekty) realizuje Pan projekt, którego celem jest podniesienie konkurencyjności istniejącego gospodarstwa agroturystycznego oraz modernizacja i tworzenie dodatkowych atrakcji wpływających na zwiększenie dochodowości z prowadzonej działalności pozarolniczej.

Operacja jest zgodna z celem ogólnym LSR: "Rozwój turystyki aktywnej w oparciu o zasoby naturalne i kulturowe regionu (...).", jak również z celami szczegółowymi: "Rozwój usług turystycznych na terenie (...) do 2015 r." i "Poprawa zarządzania lokalnymi zasobami w zakresie rozbudowy i modernizacji infrastruktury turystycznej Regionu (...) do 2015 r.".

Inwestycja pozwoli utworzyć tzw. miejsce dziennego pobytu dla przyjeżdżających turystów (rowerzyści, kempingi). Planuje się również przyjmowanie wycieczek szkolnych organizowanych w okresie letnim (gospodarstwo położone jest na szlaku rękodzieła ludowego). Wynajem pomieszczeń będzie odpłatny. Nabycie towarów przewidzianych w inwestycji oraz zwiększenie zakresu usług wpłynie na wzrost dochodów gospodarstwa rolnego z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej.

W ramach projektu zostaną wykonane następujące czynności:

1.

remont parteru budynku przeznaczonego dla turystów (podstawowe prace budowlane to: wykonanie wewnętrznych gładzi gipsowych, dwukrotne malowanie farbami olejnymi, montaż boazerii PCV, posadzki z tworzyw sztucznych i ślepych podłóg z płyt OSB, obsadzenie podokienników),

2.

adaptacja poddasza ww. budynku (izolacje cieplne, okładziny gipsowo-kartonowe, wymiana okien, posadzki z paneli, dwukrotne malowanie, obsadzenie podokienników),

3.

ogrodzenie posesji z siatki 1,2 m na słupkach stalowych oraz łat i sztachet na cokole betonowym wysokości 1,5 m,

4.

nabycie wyposażenia do pomieszczeń budynku: prysznic, bateria prysznicowa, plafon, zlew z szafką, bateria do zlewu, WC kompakt, szafka ubraniowa, stół z 6 krzesłami, 3 szafki, wkład kominkowy 10 KW.

W zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji jako koszty kwalifikowalne ujęto kwoty brutto na podstawie wartości z kosztorysu inwestorskiego dostarczonego w związku z projektem finansowanym ze środków funduszy Unii Europejskiej. Z zestawienia wynika, że podatek od towarów i usług został uznany za koszt kwalifikowalny operacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy istnieje możliwość odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją ww. projektu finansowanego ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją przedmiotowego projektu.

Wskazał Pan, że nie prowadzi i w najbliższym czasie nie planuje rozpocząć prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z postanowieniami art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle zapisów ust. 2 pkt 1 lit. a ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Stosownie do brzmienia art. 88 ust. 4 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Wskazać należy, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi oraz w sytuacji, gdy towary i usługi zostały nabyte przez podmiot inny niż podatnik VAT czynny (z wyjątkiem przypadków przewidzianych w ustawie).

W rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu. Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w ww. rozdziale 9 tego rozporządzenia.

Z treści złożonego wniosku wynika, że jest Pan rolnikiem prowadzącym gospodarstwo agroturystyczne (wynajem pięciu pokoi gościnnych). Realizuje projekt, w wyniku którego zostanie utworzone tzw. miejsce dziennego pobytu dla przyjeżdżających turystów. Planuje również przyjmowanie wycieczek szkolnych organizowanych w okresie letnim. Wynajem pomieszczeń będzie odpłatny.

W ramach projektu zostaną wykonane następujące czynności:

1.

remont parteru budynku przeznaczonego dla turystów,

2.

adaptacja poddasza ww. budynku,

3.

ogrodzenie posesji,

4.

nabycie wyposażenia do pomieszczeń budynku.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że skoro nie jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, to nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, gdyż wydatki poniesione w ramach realizowanego projektu nie służą wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawcy nie przysługiwało również prawo otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż dofinansowanie, o którym mowa we wniosku, nie stanowi środków wskazanych w § 8 ust. 3 i 4 powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Zaznaczenia wymaga, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii możliwości zaliczenia wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl