ITPP2/443-1079/09/AW - Określenie miejsca świadczenia i opodatkowania usług przewozu osób środkami transportu drogowego.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 26 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1079/09/AW Określenie miejsca świadczenia i opodatkowania usług przewozu osób środkami transportu drogowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2009 r. (data wpływu 14 grudnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 15 lutego 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług przewozu osób środkami transportu drogowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 15 lutego 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług przewozu osób środkami transportu drogowego.

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka świadczy usługi pasażerskiego transportu lądowego w kraju i zagranicą. Zgodnie z treścią art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 144 załącznika Nr 3 do tej ustawy, świadczenie usług pasażerskiego transportu lądowego podlega opodatkowaniu wg stawki 7%. Natomiast dla międzynarodowego drogowego transportu osób ustawodawca nie przewidział szczególnych regulacji, co oznacza, że ma zastosowanie reguła zawarta w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy, zgodnie z którą miejscem opodatkowania jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy okazjonalne usługi międzynarodowego transportu drogowego osób w krajach Unii Europejskiej, w których Spółka nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy, zagraniczne, okazjonalne usługi transportu osób fizycznych, bez względu na kraj Unii Europejskiej, na terenie którego są świadczone, powinny być tratowane jako usługi niepodlegające opodatkowaniu w Polsce podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do zapisu art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Podkreślić należy, iż w przypadku usług istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca ich świadczenia, bowiem od określenia miejsca świadczenia zależeć będzie miejsce ich opodatkowania.

Z uwagi na fakt, że przedmiotem wniosku jest zaistniały stan faktyczny, jego oceny prawnej dokonano z uwzględnieniem przepisów art. 27-28 ustawy o podatku od towarów i usług, które regulowały powyższą kwestię do dnia 31 grudnia 2009 r.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

W ust. 2 pkt 2 wskazanego artykułu postanowiono, iż w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka świadczy usługi przewozu osób środkami transportu drogowego na terytorium kraju i zagranicą.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że skoro miejsce świadczenia usług transportu drogowego osób nie zostało odrębnie uregulowane w ustawie o podatku od towarów i usług, jak również przepisach wykonawczych do niej, to ustalenie miejsca świadczenia, a zarazem opodatkowania, powinno odbywać się zgodnie z zasadą wynikającą z cyt. przepisu art. 27 ust. 2 pkt 2 tej ustawy. Wobec powyższego przewóz osób podlega opodatkowaniu w krajach, w których transport jest wykonywany. Kryterium pozwalającym na przyporządkowanie poszczególnych części usługi świadczonej na terytorium różnych krajów, jest pokonana odległość - nieodzowny jest więc podział całej trasy transportu na odcinki przebiegające przez poszczególne kraje. O sposobie rozliczania podatku od wartości dodanej i jego wysokości, oraz o podmiocie zobowiązanym do jego rozliczenia przesądzają przepisy kraju, w którym znajduje się miejsce świadczenia usługi.

Zaznaczenia wymaga, że jeśli wykonywana usługa przewozu w części przebiega przez terytorium kraju, to Spółka ma obowiązek opodatkowania wartości usługi wykonanej na trasie przebiegającej przez Polskę wg stawki 7%, natomiast na pozostałym odcinku (odcinkach), przebiegającym poza terytorium kraju, usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega ta część usługi, która dotyczy przejazdu przez terytorium kraju, z uwzględnieniem pokonanych odległości, zaś część obrotu związanego z przejazdem przez państwa członkowskie nie będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Dodatkowo należy zaznaczyć, iż w zakresie miejsca świadczenia usług z dniem 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe regulacje mieszczące się w art. 28a-28n ustawy, wprowadzone ustawą z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195, poz. 1504). W nowym brzmieniu ustawy zasady szczególne dotyczące kwestii ustalania miejsca świadczenia usług transportu pasażerów reguluje przepis art. 28f ust. 1.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl