ITPP2/443-1049/12/AD - Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku zastosowania przez wystawcę niewłaściwej stawki podatku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 października 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1049/12/AD Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku zastosowania przez wystawcę niewłaściwej stawki podatku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2012 r. (data wpływu 31 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 23 października 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku zastosowania przez wystawcę niewłaściwej stawki podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 23 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku zastosowania przez wystawcę niewłaściwej stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W roku bieżącym po raz pierwszy podjęła się prowadzenia działalności developerskiej, w ramach której rozpoczęła budowę budynku mieszkalno-usługowego. Budynek o pow. użytkowej 1.102,10 m2, w tym 12 mieszkań - 599,50 m2, 2 lokali usługowych - 306,50 m2 oraz pomieszczeń gospodarczych (piwnice, klatka schodowa, korytarz) - 196,10 m2. Żadne mieszkanie nie przekracza 150 m2 powierzchni użytkowej. W przedmiotowym budynku część mieszkaniowa stanowi 54,40% całkowitej powierzchni użytkowej budynku, część usługowa - 27,81% i część gospodarcza - 17,79%. Budynek jest sklasyfikowany zgodnie z PKOB w dziale 11. Wykonawca (firma budowlana) na zlecenie Spółki, zgodnie z pozwoleniem na budowę i projektem budowlanym, wzniósł budynek do stanu surowego. Umowa dotyczyła wykonania całego stanu surowego, bez wyszczególniania poszczególnych części (lokali użytkowych). Ww. firma świadczyła usługę budowlaną bez materiałów, które Spółka sama nabywała. Wykonawca za całość swoich usług wystawił fakturę VAT, w której do kwoty należności netto doliczył 23% stawkę podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma prawa do odliczenia z tak wystawionej faktury VAT, ponieważ wykonawca nieprawidłowo ją wystawił. Z uwagi na to, że jest to budynek mieszkalny powinien dokonać proporcjonalnego rozbicia swojej należności i opodatkować usługę dotyczącą części mieszkalnej (54,40%) wraz z częścią gospodarczą (17,79%), według 8% stawki podatku, a część dotyczącą lokali użytkowych (27,81%) opodatkować 23% stawką podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl ust. 2 pkt 1 lit. a ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Stosownie do art. 88 ust. 3a ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:

wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących,

w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej na kopii;

transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;

wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż;

wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:

stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,

podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności;

faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;

zaświadczenie, o którym mowa w art. 86 ust. 5, zawiera informacje niezgodne ze stanem faktycznym;

wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności.

Analiza powołanego art. 88 ustawy prowadzi do wniosku, iż w dyspozycji tego przepisu, jako przesłanki wyłączającej prawo nabywcy (podatnika) do odliczenia podatku naliczonego, nie ujęto przypadku, gdy podatek naliczony wynika z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu inną, niż przyjęta przez sprzedawcę (wyższą bądź niższą) stawką podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe oraz obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, że Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturze otrzymanej od usługodawcy, o ile nie występują negatywne przesłanki zawarte w art. 88 tej ustawy.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja nie zawiera oceny prawidłowości zastosowania 23% stawki podatku przez usługodawcę, ponieważ kwestia ta - jak wskazano wyżej - w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie ma wpływu na niniejsze rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl